Yeni microsoft power point sunusu (2)

50 %
50 %
Information about Yeni microsoft power point sunusu (2)

Published on March 8, 2014

Author: thorthenorsegod12

Source: slideshare.net

 Bisiklet ya da popüler olmayan eski adıyla velespit; motorsuz, iki tekerlekli, pedallı, insan gücü ile ilerleyen bir ulaşım aracı. Ulaşım ve eğlencenin yanı sıra bisiklet sporunda da kullanılır. Yarış bisikleti, dağ bisikleti, şehir bisikleti, tur bisikleti, motorlu bisiklet, BMX, yatay bisiklet (recumbent), çift kişilik bisiklet (tandem) gibi türleri vardır. Vitesli ve vitessiz türleri bulunmaktadır.

TARIHI  Bisikletin icadı konusunda tarihçiler arasında tam bir fikir birliği yoktur ve ileri sürülen tarihler tartışmalıdır. Bisiklet tek bir mucit tarafından icat edilmemiş, tarih içerisindeki pek çok farklı çabanın bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Leonardo da Vinci'ye ait olduğu ileri sürülen 1492 tarihli bir bisiklet karalamasının 1960'lardaCodex Atlanticus'a eklenmiş sahte bir çizim olduğu anlaşılmıştır. 1790'larda icat edilen vélocifère veya célérifère isimli hızlı at arabası aracı, bisikletin atalarından biri olarak kabul edilmez.]  Binicisi tarafından itme gücü sağlanan, iki tekerli ve kanıtları tartışmalı olmayan ilk taşıt Alman Baron Karl von Drais de Sauerbrun tarafından icat edilmiştir.[2] Drais 1817 yılında aracı 14 km boyunca kullandı ve 1818 yılında Paris'te sergiledi. Von Drais aracını Laufmaschine (koşu makinası) olarak adlandırdi fakat draisienne ve velosipedeisimleri daha popüler hâle geldi. Koşu makinası tahtadan yapılmıştı ve binici ayakları ile yerden güç alıyordu. Bir denge tahtası binicinin kollarını destekliyordu. Von Drais aracının patentini aldı ancak kısa sürede kopyaları İngiltere, Avusturya, İtalya ve ABD gibi pek çok ülkede türedi

 Londralı Denis Johnson Von Drais'in koşu makinasından bir adet satın aldı ve İngiltere'de patentini alarak geliştirdi. 300 adet üretip "yaya at arabası" adıyla piyasaya sürdüğü araç "hobi atı" olarak tanındı. Karikatüristler bu aracı "züppe atı" olarak tanımlıyorlardı ve yoldan geçenler binicilerle alay ediyorlardı. Zamanla hobi atının sadece düzgün yollarda rahatça kullanılabilmesi, emniyet endişelerini gündeme getirdi ve araç 6 ay içerisinde gözden düştü. Drais ve Johnson'ın çabaları iki tekerli bisikletin hareket hâlinde iken dengede kalabileceğini ispatlasa da sonraki 40 yıl boyunca çalışmalar 3 ve 4 tekerli bisikletler üzerinde yoğunlaştı.  İlk büyük oranda seri üretim bisiklet "Michaux Company" tarafından yapılmıştır. belirtilmeli] Şirket, yılda yüzkırk bisiklet üretiyordu. Bisikletin ilgi görmesi dönemin devletlerinin de dikkatini çekmiştir. 1800'lerin ikinci yarısında Fransa Savunma Bakanlığı bisiklet üretimini destek vermiş ve 1871'de imal edilen bisikletler Almanya ile yapılan savaşta kullanılmıştır.  Trufaut, içi boş kauçuk lastiğini bulmuş, bunu İskoçya'da eşit tekerlekli komple kadrolu, bilyalı ve milli bisikletlerin yapılması ve ardından ortadan katlanan portatif bisikletler izlemiştir.

 Teker çaplarına göre  Bisiklet tipleri birkaç farklı şekilde sınıflandırılabilirler. Bunlardan birisi tekerlek çaplarına göre sınıflandırmadır. 3 teker çapı şu anda çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunlar: 622 mm (28"), 559 mm (26"), 406 mm (20"). Bunların dışında 27" çapındaki tekerlekler uzun yıllar boyunca yol bisikletlerinde kullanılmıştır. 584mm çaplı 650B olarak tanımlanan tekerlekler de son zamanlarda bazı üreticiler tarafından kullanılmaya başlanmıştır. 29" çaplı tekerlekler dağ bisikletinde yaygınlığı gitgide artmıştır. 2012 yılında olimpiyatlarda birçok dağ bisikleti yarışçısı 29" tekerleğe sahip bisiklet kullanmışlardır.  Teker çapı sınıflandırmasına göre 28" teker çapına sahip bisikletler yol bisikleti, 26" teker çapına sahip bisikletler dağ bisikleti olarak kabaca tanımlanır. 20" tekerlere sahip bisikletler BMX bisikletleri 19" hacı bisikleti olabildikleri gibi, farklı 3 tekerlekli hatta 4 tekerlekli bisikletlerde ve yatay bisikletlerde sıklıkla kullanılırlar.

Kullanım amaçları  Bisikletler kullanım amaçlarına göre de sınıflandırılabilirler. Teker çapı ne olursa olsun, ince tekerli ve daha nahif yapılı, asfaltta kullanıma yönelik yapılmış bisikletlere yol bisikletidenir.  Gene teker çapı 622 mm ya da 559 mm olmasına bakılmaksızın (genellikle 559 mm olur), sağlam gövdeli ve dayanıklı parçalardan yapılmış, daha kalın lastiklerin kullanılmasına izin veren bisikletler araziye uygundurlar ve bunlara dağ bisikleti denir. Dağ bisikletlerinin ön süspansiyonlu, ön ve arka süspansiyonlu, süspansiyonsuz tipleri olabilir. Süspansiyon miktarına ve olup-olmamasına göre bisiklet kullanım alanları değişebilir.  Teker çapı 622 mm ya da 559 mm ve son zamanlarda da 584mm olarak üretilen bazı bisikletler, uzun yollarda kullanılmak üzere üretilirler. Bu bisikletlerin ön ve arka kısımlarında çanta taşımaya imkânları vardır. Çamurluklar, rahat sele ve gidonlar kullanırlar. Tek amacı uzun mesafelere binicisini ve binicinin eşyalarını taşımak olan bu bisikletlere tur bisikleti denir.  Teker çapı Türkiye'de 28", Fransa, İtalya, İskandinav ülkeleri gibi bölgelerde ise 650B olan bazı bisikletler vardır ki bunlara şehir bisikletleri denir. Bu bisikletlerin çoğu zaman ön ve arkalarında sepetleri, dinamolu ışıklandırma sistemleri vardır. Avrupa'nın pek çok yerinde genç-yaşlı insanlar şehir içindeki işlerini görmek, bir yerden bir yere gitmek, yük taşımak için bu bisikletleri kullanırlar.  Asıl amacı akrobasi ve bazı özel yarışlar olan, sağlam yapılı ve 20¨ tekerlekli bisikletlere BMX bisikletleri denir. Bu bisikletler 1980'li yıllardan itibaren ortaya çıkmış ve bütün dünyada popülerlik kazanmışlardır.

İki sürücünün aynı anda binmesine müsaade eden bisikletlere tandem denir. Tandemler uzun turlardan kısa arazi yarışlarına kadar pek çok farklı alanda kullanılabilirler.  Sürücüsünün arkasına yaslanmasına hatta bazı durumlarda yatar pozisyonda durmasına müsaade eden bisikletlere yatay bisiklet denir. Yatay bisikletler Türkiye'de yaygın değildir. Yatay bisiklet kelimesi bile bilinmemektedir. Yatay bisikletin İngilizce'si Recumbent'dir.  Sadece tek bir tekeri olan bisikletler de vardır. Iki teker karsiligi kullanilan Ingilizcesi "bicycle" olan bisiklet, tek tekerden olustugu icin Ingilizcedeki "unicycle" kelimesinin karsiligi olarak unisiklet kelimesiyle tanimlanmaya baslamistir. Eskiden sirklerde gosteri amaciyla kullanilan unisikletler, son yillarda sokak hareket yarismalardan unisiklet basketbolu, hokeyi ve dag unisikleti anlamina gelen "Muni" kategorilerine kadar genis bir alana yayilmis ve giderek dünyada popülerlik kazanmışlardır. Tek tekerli bisiklet, yani unisikleti kullanmayı öğrenmek normal bisiklet kullanmaktan farklıdır.  İş bisikletleri özellikle yük taşımak için üretilirler. Bazıları yüz kilo ve üstündeki yükleri taşıyabilecek kadar sağlamdır. 2 veya 3 tekerlekli modelleri vardır. Bisikletin gövdesinde bulunan boş kısımda, hizmet ettiği şirketin reklam tabelasını taşıyabilirler. 

Bisiklet donanımı Kadro Maşa Frenler Çatı da denir. Farklı maddelerden (karbon, çelik , aliminyum, titanyum gibi) yapılabilir. Sağlamlık açısından daha çok bisikletlerde aliminyum ve karbon kadrolar tercih edilir.Alüminyum kadroların en büyük özelliklerinden birisi hafif olması ve darbeleri emmesidir. Günümüzde karbon fiber kadrolar oldukça yaygındır. Karbon fiber kadrolar aliminyumdan çok daha sert ve çok daha hafifdir. Bu özelliğinden dolayı dağ bisikleti ve yarış bisikletlerinde karbon kadrolar daha çok tercih edilir. Amortisörlü ya da düz olabilir. Ön veya arkada bulunabilir. Havalı ve yaylı olmak üzere iki çeşittir. Amortisörler Sürüş konforu sağlamak için tasarlanmıştır. Dağdan inerken veya engebeli arazide yardımcı olur. Düz maşalar daha çok yol ve şehir bisikletlerinde kullanılır. Bu nedenle en çok tercih edilen amortisörlü olanıdır. Eğer şehirde sürecekseniz düz maşa da kullanabilirsiniz Frenler ön ve arka olmak üzere iki tanedir. U-Fren (yarış bisikletlerinde olan,klasik tip), Vfren veya hidrolik fren gibi çeşitleri vardır. Günümüzde artık daha çok hidrolik frenler kullanılmaktadır. Bir donem ayaklar ile pedaldan kontrol edilebilen kontrpedal fren sistemide kullanılmıştır.

Tekerlek  Bisiklette tekerlek 2, 3 veya 4 tane bulunabilir. Önde bir, arkada iki tane de olabilir. Tek tekerlekli olanlar ise genellikle sirklerde gösteri ve akrobasi amaçlı olarak kullanılmaktadır. 30-60 psi dağ bisikletleri 90-110 psi yarış bisikletileri için uygun basınç ölçüsüdür. Dönüş hızını arttırmak için rulmanlı göbek sistemleri kullanılmaya başlanmıştır. Dağ bisikletlerinde daha dişli lastikler, şehir ve yol bisikletlerinde daha düz ve dişsiz lastikler tercih edilir. Vites donanımı  Bisiklette 6, 18 ve 21, 24, 27, 30 vites seçenekleri olabilir. Büyük dişlideki 3 dişlinin verimli bir şekilde kullanımının verimli olarak kullanımının mümkün olmamasından dolayı son yıllarda dağ bisikletlerinde de 2*10=20 vites seçeneği yaygınlaşmıştır. Yarış bisikletlerinde de 2*10=20 vites ve 2*11=22 vites seçenekleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Vitesler eğime göre verimlik artışı sağlamak, bisikletin süratini arttırmak ve yokuşları daha kolay çıkmak içindir.  Vites sistemi iki bölümden oluşur, ön vites ve aynakol dişlileri ile arka vites ve arka vites dişlilerinden oluşur, bunları kontrol etmek için gidon çevresinde 2 vites kontrol kolu bulunur; sag kol arka vitesi, sol kol ise ön vites dislilerini kontrol etmenizi saglar, pedal devrinize göre (optimum:70-90 dk. devir) devir arttikca vites düsürülür, devir düsdükce vites büyütülür.  Ön vitesdeki 2-3 dişli setinden küçük dişli (1.), yokuş için gerekli ana vitesdir. Ön-orta vites (2.) düz yol için idealdir.  varsa ön-büyük dişli (3.) ise sürat için ana vitesdir.  Arka viteslerde ise en büyük dişli yokuş dişlisidir, küçüldükçe düz yol viteslerine ulaşılır, en küçük dişli ise sürat dişlisidir, diğer bir bakışla öndeki ana viteslerin arkadaki dişli kadar farklı seçeneği vardır, kısaca 3 ana dişlinin arkada 7 vites dişlisi olan bir bisiklette 3 x 7 = 21 vitesi vardır.  Sistemde ön küçük vites (yokuş vites ana dişlisi) 1. vites ana dişlisidir.  Sistemde arka vitesde en büyük dişli (yokuş vitesi) 1. vitesdir.  Dik bir yokuş icin ön 1 x arka 1 kullanılırken Düz yol için ön 2 x arka 34 ideal dişlilerdir.  Sürat için ön 3 x arka 6-7 ideal dişliler olabilir.

Kask takmanın onemi BURSA'da, mesaisi bitince çalıştığı büfeden çıkıp bisikletiyle le evine gitmek isteyen 49 yaşındaki Hasan Meşe, dengesini kaybedip düşünce başını yere çarptı. Ağır yaralanan evli ve 3 çocuk babası Meşe, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.  Merkez Osmangazi İlçesi Alemdar Mahallesi'ndeki bir büfede çalışan Hasan Meşe, dün saat 15.30 sıralarında mesaisinin bitmesinin ardından, bisikletiyle Soğanlı Mahallesi'ndeki evine gitmek üzere yola çıktı. Hasan Meşe, bir süre sonra dengesini kaybedip düşünce başını yere çarptı. Ağır yaralanan Meşe, önce yakındaki Sağlık Ocağı'na, ardından da Çekirge Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Hasan Meşe, burada doktorların yaptığı tüm müdahaleye rağmen yaşamını yitirdi.  Olayla ilgili soruşturmaya Bursa Cumhuriyet Savcılığı'nca başlandı.

Bisiklet yollarında arabalar, yayalar isakal ettiği yetmiyormuş gibi işmdide çöp konteynırları

Bide beladiye var tabikide

Kasım ayı başından beri Londra'da 6 bisikletçinin seyir halindeyken ölümünü protesto etmek üzere dün yaklaşık 1000 kişinin katılımı ile Londra'da bir eylem yapıldı. Yol güvenliği hepimizin ortak talebi... 30 kasım

İstanbul' da Bisiklet Taşıyıcılı Otobüsler Kullanımda

 Özellikle ABD ve Avrupa' da kullanılan bisiklet taşıyıcılı belediye otobüsleri İstanbulluların kullanımına sunuldu. Otobüslerin ön kısımlarında, dışarıda bulunan taşıyıcıya bisiklet kullanıcıları bisikletlerini rahat ve hızlı bir biçimde yerleştirebilecekler. Taşıyıcının en önemli özelliği ise konulan bisiklet sayısına göre ileri geri doğru hareket ederek, yeni bisikletlere yer açması.  İBB tarafından yapılan açıklamada, bu yıl belediyeye ayrılan bütçenin %55' inin ulaşıma ayrıldığı belirtildi. Belediye açıklamasına göre otobüs filosuna 110 adet yeni araç eklendi. Ancak bunlardan yalnızca 10 tanesinde bisiklet taşıyıcı bulunuyor. Ancak bu sayının ileride 50 adete çıkarılacağı da belirtildi. Bisiklet taşıyıcılı yeni otobüsler, Kartal-Kadıköy sahil yolu, Küçükçekmece-Eminönü sahil yolu, Sarıyer-Kabataş sahil yolu güzergahlarında hizmet verecek. Filoya yeni eklenecek olan bisiklet taşıyıcılı otobüslerin hangi hatlarında kullanılacağı ile ilgili ise herhangi bir bilgilendirme yapılmadı.   Filo' ya eklenen yeni otobüslerde aynı zamanda internet ve mobil cihazları şarj edebilme imkanları da bulunuyor.

Bısıklet kullanırken yapılmaması gereken ler  Merhaba arkadaslar dün kü kazamı anlatmak istiyorum akşam saatleriydi 17.00 gibi hava ha karardı kararacak bursa Demirtaş tan Samanlı ya dönüyor dum araçların beni daha iyi görebilmesi için sağ elimle cebindeki feneri çıkartmaya çalışırken öbür yandan da pedal çeviriyor dum. fener cebimdeki kağıda takıldı bir türlü çıkmak bilmiyordu o ara önümdeki çukuru farkettim ve anlık bir panikle ön freni sıkmışım sonra hatırladığım bisikletin üzerinden ucmam. sonuç ön dişlerimden gelen kırılma sesi ve yüzümü yerden kaldırırken yerde gördüğüm kırık bir diş ve ağzımdan boşalan kan bir dişim kökünden iki yanındaki dişlerde ortadan kırılmış üst dudağım ben uçtuğum sırada çukurun kenarına çarpmışım dudak resmen ters döndü. sağolsun bir abi beni aldı arabasına önce doruk tıp merkezine gittik plastik cerrahi yok dediler sonra Şevket Yılmaz hastanesine ordada bulamadık ben babamı aradım arabayla üniversite hastanesine gittik 5,6 dikiş attılar o sırada sağ dirseği mi yere çarptım herhalde dirsekte ince bir çatlak var dediler. uzun lafın kısası verilmiş sadakamiz varmış siz siz olun bisiklet kullanırken başka birseyle meşgul olmayın iki gözünüz yolda iki elinizde direksiyonda olsun arkadaşlar kask her zaman hayat kurtarmaz.

 Bedirhan Çekirge  Can Tezal  Fatıh ozkem

Add a comment

Related pages

Yeni Microsoft PowerPoint Sunusu (2) - Download - 4shared ...

Yeni Microsoft PowerPoint Sunusu (2)download from 4shared ... Designing_Effective_ PowerPoint Presentation.ppt. by: mohamed_hossieny. PowerPoint.pdf. by: ...
Read more

Yeni Microsoft PowerPoint Sunusu - YouTube

Yeni Microsoft PowerPoint Sunusu Erdi hız. Subscribe Subscribed Unsubscribe 7 7. Loading ... Tarihi Bursa İskender Kebapçısı - Duration: 2:37.
Read more

Yeni Microsoft PowerPoint Sunusu - YouTube

Yeni Microsoft PowerPoint Sunusu 2 - Duration: 5:26. by Sado Sas 2 views. ... Microsoft power point sunusu ile slayt yapma - Duration: 6:12.
Read more

Yeni Microsoft Power Point Sunusu (2) | dersim kral ...

Yeni Microsoft Power Point Sunusu (2) Yeni Microsoft Power Point Sunusu (2) Uploaded by. Dersim Kral. Views. Download. READ PAPER. Yeni Microsoft Power ...
Read more

Yeni Microsoft PowerPoint Sunusu - Scribd - Read Unlimited ...

Yeni Microsoft PowerPoint Sunusu | Views: 2 | Likes: 0. Published by Ebrar Yerlikaya. dasdas. dasdas. More info: ... A!e:2$ %)&o':Sin!er 1)Name: Taylor Switf
Read more

Download PowerPoint 2003 Eklentisi: Sunu Yayını ...

Geçerli yüklü programlar listesinden Microsoft Office PowerPoint 2003 Presentation ... PowerPoint'e yeni eklenen ve Office ... Service Pack 2 ...
Read more

Yeni Microsoft Power Point Sunusu (2) | Mustafa Ali ...

Yeni Microsoft Power Point Sunusu (2) Yeni Microsoft Power Point Sunusu (2) Uploaded by. Mustafa Ali. Views. Download pptx. READ PAPER. Yeni Microsoft ...
Read more

PowerPoint Slayt Sunum Yazılımı, PPT'yi İndirin

PowerPoint’in sunularınızla etkili bir hikaye ... Dizüstü Bilgisayarlar / Masaüstü Bilgisayarlar / 2'si 1 Aradalar. PC. Mac. Microsoft PowerPoint ...
Read more