vucudumuzun bilmecesini cozelim

43 %
57 %
Information about vucudumuzun bilmecesini cozelim

Published on September 29, 2008

Author: muraton

Source: slideshare.net

Description

www.ikincisinif.blogcu.com dan çeşitli sunu,etkinlik ve filmler indirebilirsiniz.ilköğretim sınıfları için

İSKELET VE KAS SAĞLIĞI

İSKELET VE KAS SAĞLIĞI İskelet ve kas sağlığı, sağlıklı bir yaşam için çok önemlidir. Bunu sağlamak için bazı şeylere dikkat etmeliyiz. 1. İskelet ve kas sağlığının ilk koşulu, dengeli beslenmedir. Kaslarımızın ve kemiklerimizin gelişimi için düzenli ve dengeli beslenmeliyiz, Özellikle süt ve süt ürünleri, kemiklerimizin daha sağlam ve sağlıklı olmasını sağlar ve kemik gelişimi için çok önemlidirler.

 

 

2. Bol bol egzersiz yapmalıyız .

 

3. İskelet ve kas sağlığımızı olumsuz etkileyecek davranışlardan kaçınmalıyız. Örneğin; oyun oynarken birbirimize zarar verecek hareketler yapmamalıyız. Aksi takdirde kemiklerimizin kırılmasına neden olabiliriz. 4. Ayrıca yürürken ve koşarken de yanlış hareketlerde bulunmamalıyız, çünkü kaslarımızın yırtılmasına neden olabiliriz.

 

5. İskeletin, görevlerini tam olarak yapabilmesi için duruş ve oturuş biçimlerine de dikkat etmeliyiz. Aksi takdirde iskeletimizde şekil bozuklukları meydana gelebilir. 6 .Sırada dik oturmalıyız. Dik yürümeye özen göstermeliyiz.

 

7. Ayrıca Güneş ışığından da yeterince faydalanmaya çalışmalıyız. Çünkü Güneş ışığının, kemiklerin gelişimine olumlu etkisi vardır. D vitamini eksikliğinde raşitizm hastalığı ile karşılaşabiliriz .

 

 

 

 

Add a comment