Vallet shqiptare dhe baleti shqiptar

50 %
50 %
Information about Vallet shqiptare dhe baleti shqiptar
Art & Photos

Published on October 15, 2014

Author: xhoipepa

Source: slideshare.net

Description

Vallet shqiptare dhe baleti shqiptar

1.  VALLJA E SHOTËS  NJË NDËR VALLET MË TË NJOHURA NË KOSOVË. FJALA "SHOTË" PËRDORET ME PËRKËDHELI PËR VAJZAT E REJA, TË SHKATHËTA E TË PASHME. VALLJA LUHET NË DISA VARIANTE : DY GRA A VAJZA, NJË GRUA E NJË BURRË (OSE EDHE DY ÇIFTE), DY BURRA ETJ. ËSHTË VALLE LIRIKE. LUHET NË TË GJITHA TUBIMET FESTIVE DHE MË SHUME GJATE FESTIMIT TË DASMËS. SHOQËROHET ME FORMA TË NDRYSHME VOKALE-INSTRUMENTALE.

2. VALLET LABE TË BURRAVE 

3. VALLJA ÇAMIKO

4. VALLJA DARDHARË

5. POGONISHTJA

6. BALETI

7. BALETET E PARA

Add a comment

Related presentations

Art Portffolio of Tyron Shi

Art Portffolio of Tyron Shi

November 5, 2014

the Creative Portfolio of 14 year old Tyron Shi, RHS student at Rye, New York.

may las vacation

Mugwhah

Mugwhah

November 8, 2014

An Iterative Story determined by readers votes. Mugwhah is the story of a wi...

A selection of artistic impressions by David Crighton inspired by his admiration f...

AÇÃO DE ALIMENTOS

AÇÃO DE ALIMENTOS

October 30, 2014

PETIÇÃO INICIAL

The importance-of-reading-for-gifted-children

Related pages

Baleti i parë shqiptar “Halili dhe Hajria” rikthehet pas ...

Baleti i parë shqiptar “Halili dhe Hajria ... pë rtë cilin po përgatit dhe një koncert premierë me krijimet e tij në vallet popullore shqiptare. ...
Read more

Baleti shqiptar si kenga e fundit e mjellmes - shqiperia.com

Kreu » Lajme » Art&Kulture » Baleti shqiptar si kenga e fundit e ... si dhe Shkolla e Baletit Shqiptar. Baleti shqiptar ishte i tëri nën influencën e ...
Read more

Zhizeli shqiptar, Baleti i Romancës dhe Dhembjes : Portali ...

Zhizeli shqiptar, Baleti i Romancës dhe ... Fundi i vitit erdhi me një premierë baleti. Teatri i Operës dhe Baletit pushtohet nga lëvizjet e një ...
Read more

Baleti Shqiptar çel sezonin e ri ne teatrin e Modenas ne ...

Baleti Kopelia dhe La Stravaganza do te ... e ri ne teatrin e Modenas ne Itali ... ne skene Baleti i pare Shqiptar ...
Read more

Baleti - Wikipedia

Shkolla shqiptare e baletit ka nxjerrë gjatë viteve nxënës që kanë spikatur jashtë vendit edhe pas viteve ‘90. Baleti në Kosov ...
Read more

"HALILI DHE HAJRIA" Rikthehet ne skene Baleti i pare ...

"HALILI DHE HAJRIA" Rikthehet ne skene Baleti i pare Shqiptar Nje ... "HALILI DHE HAJRIA" Rikthehet ne skene Baleti i pare ... "Halili dhe ...
Read more

Halili dhe Hajria (balet) - Wikipedia

Halili dhe Hajria është një vepër baleti tërësisht shqiptare, e para në skenën e baletit shqiptar. ... Kristaq Rada dhe Llaqi Nako dhe në rolin ...
Read more

Vallet shqiptare - Forum-Al.com™

Ne pasurine koreografike te trevave Veriore terheqin vemendjen dhe vallet me emertime te ... Cili ka materiale ne lidhje me vallet shqiptare eshte i ...
Read more