Ünlü Markaların Logo Evrimi

67 %
33 %
Information about Ünlü Markaların Logo Evrimi
Business & Mgmt

Published on February 6, 2014

Author: efebent

Source: slideshare.net

MARKALAR VE LOGOLARI LOGOLARIN EVRIMLERI Efe BENT www.efebent.com Twitter.com/efebent Facebook.com/efe.bent efebent09@gmail.com

SHELL    Shell benzin istasyonlarının logosu 1900‟da ortaya çıkmıştır. İlk başlarda sade, mürekkeple çizilmiş bir istiridye kabugu olarak tasarlanan logo zamanla sarı kırmızı renkleri almıştır. Günümüzde SHELL logosunda ismini kullanmıyor.

SHELL

MICROSOFT   1978 yılında siyah beyaz ve sade bir logo olarak ortaya çıkmıştır. Logosunda dogrudan kendi adını kullanan microsoft zamanla renklenme sürecine girsede günümüzdeki hali siyah ve sadeliginden ödün vermemis bir sekildedir.

MICROSOFT

VOLKSWAGEN    İlk logo 1939‟da tasarlanmıştır. İlk logoda bir dişli etrafında belli bir rotada dönen diger dişliler gösterilmektedir. Zaman içerisinde dişlilerden vazgeçilmiş VW harfleri ön plana çıkarılmıştır.

VOLKSWAGEN

NIKE   Nike logosunda minimalist yaklaşımı geçmişten günümüze kadar korumuş bir marka. “Swoosh” adını verdikleri ve nike ile özdeşleşen simge hemen herkes tarafından biliniyor.

NIKE

MOZILLA FIREFOX    İlk başlarda programın adı “phoenix” yani anka kuşuydu. Logosu ise kollarını açmış bir ankakusuydu. Yasal sebeplerden dolayı firma adını degiştirdi ve adı “mozilla firefox” oldu. Dünya etrafına dolanmış olan tilki logosu özgün olmakta ve isim yazmaya gerek kalmamaktadır.

MOZILLA FIREFOX

PEPSI    Pepsi‟nin ilk logosu beyaz zemine kırmızı yazılmış firma ismi yani pepsidir. 1950 yılında pepsinin cam şişesinden ilham alınarak kapak şeklindeki logo geliştirilmiştir. Çeşitli renk degisimleri geçirsede, günümüzde bu logonun evrim geçirmiş bir versiyonu kullanılmaktadır.

PEPSI

WALMART   Walmart kuruldugu yıldan itibaren sade ve marka adını logo olarak kullanan firmalar arasında. Şirket 2008‟de bir ikon belirleyerek logonun sag üst tarafına sarı yıldız eklemiş.

WALMART

RENAULT    Şirket kuruluşunun ilk yıllarında madalyon görünümlü bir logo kullanmıştır. Daha sonraki logolar satılan araçların temsilinin bulundugu logolar olmuştur. Renault 1925‟den günümüze elmas ( baklava ) şeklindeki logoları ile evrimini tamamlıyor.

RENAULT

SIEMENS   Siemens kurulusundan 1973 yılına kadar Siemens and Halske isimlerinden hareketle S ve H harflerinin kombinasyonlarını logo olarak kullanmıştır. 1973‟den sonra ise klasik SIEMENS yazı fontu logo olarak kullanılmıştır.

SIEMENS

APPLE     İlk Apple logosu hemen hepimizin bildigi ünlü Isac Newton – Elma Düşme sahnesidir. Daha sonra firma sadeleşmeye giderek gök kuşagı renklerini içeren bir elmayı logo olarak belirlemiştir. Daha sonraki yıllarda bir sadeleşme daha olup elma sadece silüet olarak kalmıştır. Monokrom olarak tabir edilen elma ise logonun son halidir.

APPLE

BMW    BMW logosu geçmişten günümüze degisme göstermemiş nadir logolardandır. Logonun anlamı, bir uçak pervanesidir. Logoda beyaz kanatlar mavi gökyüzünde dönmektedir.

BMW

CANON    Canon‟un ilk logosu lotus çiçegi üzerine oturmuş bir busist merhamet tanrıcasıdır. Sonraki logo şirketin adı olan Kwanon‟dur. 1935‟den sonra Canon adını almış ve son haline kadar evrimleşmiştir.

CANON

COCA COLA    Coca cola‟nın logosunun hikayesi yıllar öncesine dayanmaktadır. Logo ilk başlarda beyaz zemin üzerine basit bir yazı olarak kullanılmıştır. Ünlü “Spencerian Script” fontlu Coca Cola yazısı ise 1900‟lerden sonra kullanılmaya başlamıştır.

COCA COLA

FIAT    İlk Fiat logosu deri üzerine yazılmış detaylı şirket bilgisidir. 1901 yılında Fiat günümüze benzer logosunun temellerini atmıştır. 1901 yılından günümüze çeşitli degismeler gösterse de “a” harfi Fiat‟a özgün olarak kalmıştır.

FIAT

IBM   International Time Recording Company and Computing Scale Company şirketlerinin birleşiminden IBM‟in ilk resmi logosu 1911 yılında çizilmiştir. 1947 yılından sonra ise IBM‟in klasik fontu kabul edilmiş ve günümüze kadar çeşitli degişimlerle gelmiştir.

IBM

LEGO   Birçok firmanın oldugu gibi Lego‟nun da ilk logosu düz bir zemine yazılmış italik lego yazısıdır. Zamanla logo degismis. Zemini kırmızı olan alışıldık halini almıştır.

LEGO

LG  Firmaya ait olan „Life‟s Good‟ sloganı aksine LG, „Lucky‟ and „Goldstar‟ şirketlerinin birleşmesinden adını almıştır.

LG

MASTER CARD   Master Card, inter bank kuruluşlarından biri olarak geçtigi için ilk logosu Inter Bank logosu kabul edilmektedir. 1969‟dan sonra bilinen örtüşen iki yuvarlak halini almıştır.

MASTER CARD

MAZDA    Mazda‟nın ilk yazısı beyaz zemin üzerine yazılmış Mazda yazısıdır. 1936 yılında M harfi vurgulanmış logo kullanılmaya başlamıştır. M harfi evrim gecirerek günümüzdeki halini almıştır.

MAZDA

MERCEDES BENZ   Mercedes‟in 3 köşeli yıldız logosu ilk olarak 1909 yılında kullanılmıştır. Mercedes yıldızı küçük degişimler göstererek günümüzdeki halini almıştır.

MERCEDES BENZ

MITSUBISHI   Ilk yıllarından bu yana az degisme göstermis nadir logolardan biridir. Son logoda logoya şirket adı eklenmiştir.

MITSUBISHI

TEŞEKKÜRL ER Kaynak : Logo Evolution Of 25 Famous Brands By Michael Poh. Filed in Inspiration

Add a comment

Related presentations

Canvas Prints at Affordable Prices make you smile.Visit http://www.shopcanvasprint...

30 Días en Bici en Gijón organiza un recorrido por los comercios históricos de la ...

Con el fin de conocer mejor el rol que juega internet en el proceso de compra en E...

With three established projects across the country and seven more in the pipeline,...

Retailing is not a rocket science, neither it's walk-in-the-park. In this presenta...

What is research??

What is research??

April 2, 2014

Explanatory definitions of research in depth...

Related pages

Ünlü Markaların Logo Evrimi - - sozyal.co

Marka olmanın en önemli bir kaç unsurundan biri de kuşkusuz doğru bir logoya sahip olmak. Markanız, ürünleriniz ya da hizmetleriniz nasıl güncel ...
Read more

Markaların Logo Evrimi - WebMasto

Logo tasarımındaki en önemli hususlardan biri de tasarlanacak olan logonun uzun ömürlü olmasıdır. Yani bir logo tasarlarken marka ile ...
Read more

Markaların Logo Evrimi

Markaların Logo Evrimi. İlgili Diğer Yazılar. ... Büyük Markaların Logoları Ünlü Ressamlar Tarafından Tasarlansaydı Nasıl Olurdu?
Read more

Teknoloji markalarının logo evrimi | MediaCat Online

Teknoloji markalarının logo evrimi. ... Teknolojiyle alakası olsun ya da olmasın markaların logo değişiklikleri, ...
Read more

Dünyaca Ünlü Markaların Logolarının Evrimi - Ünimetre

1 Dakikadan Kısa Bir Sürede Makyajın 100 Senelik Evrimini İzleyin Ucuz ve Kaliteli Giyim Markaları Bilmediğiniz Detaylarla İnternetin Arka Bahçesi ...
Read more

Ünlü Marka Logolarının Evrimi

Ünlü Marka Logolarının Evrimi Sohbet ... evrimi logo logolari logolarinin marka pepsi unlu . Çok Acil Desteğe Ihtiyacım Var,moralim çok Kötü :
Read more

Marketman: MARKA LOGOLARI VE AMBLEMLERİNİN EVRİMİ

Bir çok dev markaların logo ve/veya amblemlerine baktığımızda o markaların temel ... Markaların Evrimi, MediaCat yayınları ... ünlü kullanımı ...
Read more

Ünlü Markaların Logolarının Elle Çizimi ...

Ünlü Markaların Logolarının Elle Çizimi - Bilmiyorsan.com.
Read more

Bilindik Markaların Logo Evrimleri | Hasan Yalçın

Bilindik Markaların Logo Evrimleri. 23 Mayıs 2011. ... iyi ki logo evrimi olmuş google’de. Bir cevap bırakın. Cevabı iptal etmek için tıklayın.
Read more