Türkiye'de ücretler

48 %
52 %
Information about Türkiye'de ücretler
Economy & Finance

Published on September 16, 2014

Author: ozgeacarkan

Source: slideshare.net

Description

Türkiye'de ücretler

TÜRKİYE’DE ÜCRETLER Türkiye’de ücretler, ekonomik politikalar ile iç ve dış etmenlere bağlı olarak gelişme göstermektedir. Genellikle 1980 öncesi ve 1980 sonrası olmak üzere başlıca iki döneme ayrılmaktadır.

TÜRKİYE’DE ÜCRETLER 1980 Öncesi dönemde ülkemizde gerçek ücret düzeyinin 1932 yılından itibaren artış gösterdiği, 1935 ve1936 yıllarında göreceli bir gerileme yaşayarak 1938 yılında yeniden toparlandığı görülmektedir. Bu durumu 1923-1938 dönemine ilişkin gerçek ücret endeksinde de görülmektedir.

1932-1938 Dönemi Gerçek Ücret Endeksi

1938-1980 Döneminde Gerçek Ücretlerin Gelişimi

24 Ocak 1980 ekonomik kararlarıyla Türkiye’de öncelikli olarak ücretlerin düşük düzeyde tutulması şeklinde politikalar benimsenmiştir. Bununla emeğin payının kesilmesinin maliyetleri düşüreceği ve ihracatı arttıracağı, bu durumun da kar marjları yükseleceğinden sermaye birikimine katkıda bulunacağı varsayılmıştır. Bu tarz ücret politikaları ile bu dönemde, ülkemizde ücretler genel seviyesinin aşağı çekilmesini gerçekleşmiş fakat varsayımlar doğrulanmamıştır.

1980 sonrasından günümüze kadar olan dönemde ekonominin emek/sermaye gelirler denklemi açısından 3 aşamada izlendiği ileri sürülmektedir.

1. Aşama 1981-1988 Yıllarının temelden farklı ve dönemin ikinci yarısında kamu açıklarıyla işleyen aşamasıdır. Bu aşama 1988 yılında işleyemez hale gelmiş, böylece 1989’da ikinci aşamaya geçilmiştir.

2. Aşama 1989-1993 yıllarının gerçek ücretleri arttırarak, kamu açıklarını büyüterek ve sisteme ‘sıcak para’ getirerek başlayan aşama olduğu görülmektedir. Ancak bu aşamada, 1994 kriziyle sonuçlanmış, 1995 yılında 3. aşamaya geçilmiştir.

3. Aşama 1995-1998 Yıllarının gerçek olarak yükselmeyen ücretlerle, kamu açıklarını ve ’sıcak para’ girişini sürdürerek işleyen aşamadır. 3. Aşama 1998’de sona ermiştir.

Sonuç Türkiye’de ücretler değerlendirildiğinde; ülkemizde ücret oluşumunda; emek piyasası koşulları yanında, devlet, yasal düzenlemeler, asgari ücret ile özelleştirme faaliyetleri ile giderek daralan kamu iktisadi teşebbüslerinin etkinliğinin belirleyici olduğu görülecektir.

SONUÇ 1980’lerden günümüze doğru son yıllar dikkate alındığında, reel ücretlerin giderek gerilediği dikkat çekmektedir. Küreselleşme sürecinin Türkiye’de ücretler üzerindeki etkisini inceleyen çalışmalar da; bu süreçte emeğin milli gelir içindeki payının giderek azaldığını, gelir dağılımı eşitsizliği nedeniyle yoksulluğun arttığı ve nitelikli-niteliksiz, kamu-özel, sendikalı-sendikasız, kadın-erkek, ücret farklılığının arttığı vurgulanmaktadır.

TEŞEKKÜR EDERİM … İYİ TATİLLER 

Add a comment

Related presentations

Rapport Bale III - le texte en français - Comité de Bâle sur le contrôle bancaire

La economía española tiene problemas de 1. productividad del trabajo y 2. de aprov...

El presente trabajo realizará un análisis comparativo del sector de bienes de equi...

- Η προβληματική κατάσταση της ευρωζώνης - ABS -αγορά “τιτλοποιημένων απαιτήσεων...

This presentation gives a short and simple description of the Ponzi Scheme and the...

Neste artigo, analisa-se a estratégia política econômica adotada pelo novo gove...

Related pages

Trucas UG | Turkish Universities & Colleges Services

Hangi alanlarda eğitim alabilirim? Ücretler ve burslar? Yurt ve Konaklama? Detaylı Bilgi. TÜRKİYE’DE ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ OLUN !
Read more

2015 Türkiye'de Ücretler Raporu | Başak Gürbüzer | LinkedIn

2015 Türkiye'de Ücretler Raporu Başak Gürbüzer. LochteGate and everything that's wrong with reporting about Brazil Rodrigo Brancatelli. Now Snapdeal ...
Read more

Türkiye'de Ücretler 2015 Raporu - HABERLER.COM

'Türkiye'de Ücretler 2015 Raporu'na göre gelişmiş şirketlerde yönetici ücretleri yıllık 750 bin lira seviyesine yükseldi. AA, 30 Ocak 2016 Cumartesi
Read more

İstanbulda diş tedavinin fiyatları ve ücretleri ...

Fiyatlar ve Ücretler. ... Sigortanız Almanya´da yada Türkiye´de hiç ödeme yapmasa bile sizin rahatça gülmenizi sağlayacak sağlıklı ve beyaz ...
Read more

Mein Ay Yildiz TR - prepaidkundenbetreuung.eplus.de

Dahil iҫerikler ve ücretler özel numaralar ile (katma değer) hizmetler iҫin geҫerli değildir. Hesaplama birimi: 60/60 (dakikalık hesaplama).
Read more

Türkçe C2 Sertifikası - Home

Ücretler. Hazırlık Semineri ... Yurtdışında yaşayan ancak Türkiye de herhangi bir üniversitede okumak isteyenler C1 veya C2 düzeyinde Türkçe ...
Read more

Almanca sınavları - Goethe-Institut Deutschland

Tarihler ve ücretler; Bilgiler ve SSS; Gençlere yönelik kurslarda bir gün; Okul siniflari için almanca; İrtibat; Almanca sınavlar ...
Read more

Türkiye'de asgari ücret - Vikipedi

Türkiye'de özel sektörde her iş ve meslek için asgari ücret kanunca aynıdır, yabancı ülkelerde her işe ve mesleğe göre asgari ücret ...
Read more

Online Ödeme Yapın ve Para Gönderin - PayPal Türkiye

Türkiye’de ödeme faaliyetlerinde bulunmak için yaptığımız lisans başvurusunun BDDK tarafından reddi nedeniyle faaliyetlerimizi durdurmaktan ...
Read more