advertisement

Turkce

50 %
50 %
advertisement
Information about Turkce

Published on May 16, 2007

Author: simone.schaefer

Source: slideshare.net

Description

Turkce
advertisement

BİRAZ SONRA İZLEYECEĞİNİZ GÖSTERİ İÇERİĞİNİ YAZAN KİŞİ KADAR SİZİN DE YÜREĞİNİZİ ACITIYORSA; LÜTFEN TÜM TANIDIKLARINIZA GÖNDEREREK , VARLIĞIMIZIN GÖSTERGESİ DİLİMİZ, TÜRKÇE’MİZ İÇİN SİZ DE BİR KATKIDA BULUNUNUZ.

ARIYORUM Karaman oğlu Mehmet Beyi arıyorum. Göreniniz, bileniniz, duyanınız var mı? Bir ferman yayımlamıştı; Bu günden sonra divanda, dergahta, bergahta, mecliste, meydanda, Türkçe’den başka dil konuşulmaya diye, Hatırlayanınız var mı? Dolanın yurdun dört bir yanını, Çarşıyı, pazarı,köyü,şehri Fermana uyanınız var mı?

Nutkum tutuldu, şaşırdım,merak ettim, Dolandığınız yerlerdeki Türkçe olmayan isimlere, Gördüklerine, duyduklarına üzüleniniz var mı? Tanıtımın demo, sunucunun spiker, Gösteri adamının showman, radyo sunucusunun discjokey, Hanım ağanın first lady olduğuna şaşıranınız var mı? Dükkanın store, bakkalın market, torbasının poşet, Mağazanın süper, hiper, gros market Ucuzluğun damping olduğuna kananınız var mı? İlan tahtasının billboard, sayı tabelasının skorboard, Bilgi akışının brifing, bildirgenin deklarasyon, Merakın, uğraşın hobby olduguna güleniniz var mı?

Bırakın eli, özün bile seyrek uğradığı, Beldelerin girişinde welcome, Çıkışında good-bye okuyanınız var mı? Korumanın, muhafızın body-guard, Sanat ve meslek pirlerinin duayen, İtibarın, saygınlığın prestij olduğunu bileniniz var mı? Seki’nin, alanın platform, merkezin center, Büyüğün mega, küçüğün mikro, sonun final, Özlemin, hasretin nostalji olduğunu öğreneniniz var mı? İş hanımızı plaza, bedestenimizi galleria, Sergi yerlerimizi center room, show room, Büyük şehirlerimizi , mega kent diye gezeniniz var mı?

Yol üstü lokantamızın fast-food, Yemek çeşitlerimizin mönü olduğu yerlerde, Hesabını, adisyon diye ödeyeniniz var mı? İki katlı evinizi dubleks, üç katlı komşu evini tripleks, Köşklerimizi villa, eşiğimizi antre, Bahçe çiçeklerini flora diye koklayanınız var mı? Sevimlinin sempatik, sevimsizin antipatik, Vurguncunun spekülatör, eşkiyanın mafya, Desteğe, bilemediniz koltuk çıkmağa sponsorluk diyeniniz var mı?

Mesireyi, kır gezintisini picnic, Bilgisayarı computer, hava yastığını air-bag, Pekalayı, olur’u okey diye söyleyeniniz var mı? Çarpıcı, önemli haberler flash haber, Yaşa, varol sevinçleri oley oley Yıldızları star diye seyredeniniz var mı? Vırvırık dağının tepesindeki köyde, Cafe-show levhasının altında, Acının da acısı, neskaaaave içeniniz var mı? Toprağımızı, bayrağımızı, inancımızı çaldırmayalım derken, Dilimizin çalındığını, talan edildiğini, Özün, el diline özendiğine içi yananınız var mı?

Masallarımızı, tekerlemelerimizi, Şarkılarımızı, türkülerimizi, ninnilerimizi kaybettik. Türkçe’miz elden gidiyor, dizini döveniniz var mı? Karaman oğlu Mehmet Bey’i arıyorum, Göreniniz, bileniniz, duyanınız var mı? Bir ferman yayınlamıştı... Hayal meyal hatırlayıp da sahip çıkanınız var mı?

Add a comment

Related pages

Turkce | Internet-ABC

Die unabhängige Plattform „Internet-ABC“ bietet Informationen über den sicheren Umgang mit dem Internet für Eltern, Pädagogen und Kinder.
Read more

Türkçe (@turkce) | Twitter

The latest Tweets from Türkçe (@turkce). Türkçe Haberler, Son Dakika, Gündem, Spor, Magazin, Eğlence, Teknoloji, Gazeteler, Dergiler, Siyaset ...
Read more

ALMANCA/TÜRKÇE ÇEVİRİ | Facebook

@ALMANCA.TURKCE.TURKCE.ALMANCA.CEVIRI. Öffentlich Abbrechen Änderungen speichern. Mehr von ALMANCA/TÜRKÇE ÇEVİRİ anzeigen, ...
Read more

tuerkce-falbakilir.de - Beratung - Kartenlegen

Herzlich willkommen bei der tuerkce-falbakilir, Ihrem Partner für Hellsehen und Beratung. Wir heißen Sie auf unserer Homepage herzlich willkommen und ...
Read more

Turkce eBay Kleinanzeigen

eBay Kleinanzeigen: Turkce, Kleinanzeigen - Jetzt finden oder inserieren! eBay Kleinanzeigen - Kostenlos. Einfach. Lokal.
Read more

Türkçe Sözlük, Türkçe Türkçe Sözlük, Online Türkçe Sözlük ...

Türkçe <> Türkçe, Türkçe Sözlük, Türkçe Türkçe Sözlük, Online Türkçe Sözlük - Sözluk.NET
Read more

Almanca Sözlük, Almanca Türkçe Sözlük, Online Almanca ...

Almanca <> Türkçe, Almanca Sözlük, Almanca Türkçe Sözlük, Online Almanca Sözlük - Sözluk.NET
Read more

Almanca-Sozluk.net - Türkçe Almanca Sözlük Çeviri Tercüme

Türkçe Almanca Sözlük ve Çeviri bilgi bankasında 140.000 kelime bulunmakta. Bedava online sözlük Türkçe Almanca tercüme ve çeviri.
Read more

Türkçe Pop Müzik Mix | Turkish Pop Music - YouTube

Türkçe Pop Müzik Mix 2014 Turkish Pop Music I Hareketli Türkçe Pop Remix 2013 Full - Duration: 1:07:57. CipsAndCola 7,085,324 views.
Read more

Türkçe Altyazılı Film İzle | Tek Part Online Film İzle ...

Türkçe Altyazılı Film İzle.Tek Parça ve DivX Kalitesinde Online Full Film İzle.Kaliteli ve tek part full film izleyebileceğiniz tek site!
Read more