Türkçe resimli atasözleri

60 %
40 %
Information about Türkçe resimli atasözleri
Education

Published on March 16, 2014

Author: Tulay01

Source: slideshare.net

1. ÇİVİ ÇİVİYİ SÖKER . Açıklaması: Güçlü ancak kendisi kadar güçlü olanla etkisiz hale getirilir. İnsan yaşadığı sürece birçok olayla karşılaşır. Karşısına beklemediği çok engeller çıkar. Onlarla mücadele ederek yaşamını sürdürmeye çalışır. Engelleri ortadan kaldırmak, harcanan çabaların boşa gitmemesini önlemek için onlara nasıl karşı konacağını bilmek gerekir. Bilinen en geçerli yol da etkiye tepkiyle karşı koymaktır. Tepkinin de sonuç vermesi için en az etkinin gücünde olması gerekir. Etkiden az bir tepkiyle karşı koymak hiçbir zaman olumlu sonuç vermez, çabaların boşa gitmesine yol açar. 2. BAKARSAN BAĞ OLUR, BAKMAZSAN DAĞ OLUR. Açıklaması: Bir konuda bizden beklenen ilgiyi gösterirsek, iyi bir sonuç elde edebiliriz Elimizin altında olan, bakımı, eğitimi bize verilen işlerde harcayacağımız çabanın değeri çok önemlidir. Bu bir tarla, bir bağ, bir iş olabileceği gibi, bir çocuk da olabilir. Hepsi harcayacağımız emek kadar bize sonuç verirler. Bizim için taşıdıkları değer kadar ilgi gösterirsek, zamanı gelince beklediğimiz verimi verirler. Yoksa, ilerde onları istemediğimiz durumlarda görünce, duyacağımız üzüntü hiçbir işe yaramaz. İş işten geçmiş olur. RESİMLİ ATASÖZLERİ

3. BAL TUTAN PARMAĞINI YALAR. Açıklaması: İyi, verimli işlerle uğraşanlar, o işin verdiği olanaklardan kendileri de yararlanırlar. 4. PARAYI VEREN DÜDÜĞÜ ÇALAR: Açıklaması : Parasını ödeyen istediği şeyi alır.

5. ÖĞRENMENİN YAŞI OLMAZ: Açıklaması : İnsan istedikten sonra her yaşta eğitilebilir. 6. KURTTAN ÇOBAN OLMAZ. Açıklaması : Aç gözlü, çıkarcı kimseler değerli şeyleri korumakla görevlendirilmez.

7. KELİN İLACI OLSA KENDİ BAŞINA SÜRER. Açıklaması : Faydası olmayacağını bildiğimiz kimselerden yardım beklememeliyiz. 8. KEDİ UZANAMADIĞI CİĞERE “ MUNDAR “ DER. Açıklaması : Bazı insanlar çok istedikleri bir şeye sahip olamadıkları zaman onu kötüleyerek, kendilerine lâyık olmadığını söyleyerek beceriksizliklerini gizlerler.

9. KAZ GELECEK YERDEN TAVUK ESİRGENMEZ. Açıklaması : Kişi, büyük çıkarlar sağlayacağı yerden küçük şeyleri esirgemez. 10. İYİ İNSAN LAFIN ÜSTÜNE GELİR. Açıklaması : Sevilip sayılan bir kişi hakkında konuşulurken, o insanın çıkıp gelmesi üzerine söylenir.

11. İSTEYENİN BİR YÜZÜ KARA,VERMEYENİN İKİ YÜZÜ KARA. Açıklaması: Başkalarından bir şey istemek,insanı ne kadar çok utandırsa da, isteği geri çevirmek daha çok utandırır. 12. ISIRACAK KÖPEK DİŞİNİ GÖSTERMEZ: Açıklaması : Gerçekten tehlikeli olan kimseler, ne zaman saldıracaklarını belli etmezler.

13. İKİ KARPUZ BİR KOLTUĞA SIĞMAZ. Açıklaması : Dikkat ve beceri isteyen iki önemli işi aynı anda yürütemezsin, birini seçmek zorundasın. 14. İĞNEYİ ÖNCE KENDİNE BATIR, SONRA ÇUVALDIZI BAŞKASINA. Açıklaması : Başkalarını incitecek bir davranışta bulunmadan önce o davranışın vereceği etkiyi kendi üzerimizde hissetmeliyiz.

15. HER YİĞİDİN GÖNLÜNDE BİR ASLAN YATAR. Açıklaması : Her insanın ulaşmak istediği bir mevki (makam ) vardır. 16. HATIR İÇİN ÇİĞ TAVUK YENİR. Açıklaması : İnsan sevdiği kişinin isteğini geri çevirmeyerek, zor olsa da yerine getirir.

17. FAZLA NAZ AŞIK USANDIRIR. Açıklaması : Âşık, sevgilisi için bütün fedakârlıklara katlanır. Ama âşık, sevdiğinin nazını bir yere kadar çeker. Nazın fazlası, âşığı sevdiğinden soğutur. 18. ELİN AĞZI TORBA DEĞİL Kİ BÜZESİN. Açıklaması : Birinin hakkında bir dedikodu çıkmasın; herkes kendi de bir şeyler katarak onu anlatır ve bu kimseleri susturmak mümkün olmaz.

19. DOST BAŞA BAKAR, DÜŞMAN AYAĞA: Açıklaması : İyi niyetli kişiler, arkadaşlarına hoşgörülü ve anlayışlı davranırlar. Kötü niyetli kişilerse, arkadaşlarının hatalarını açığa vurmaya çalışırlar. 20. DOĞRU SÖYLEYİNİ DOKUZ KÖYDEN KOVARLAR. Açıklaması : Sözünü esirgemeyen, doğruları konuşan cesur kişi; başkasının yalanını hatalarını onların yüzlerine vurursa, o kişilerce sevilmez ve sürekli rahatsız edilerek, bulunduğu yerden uzaklaştırılmak istenir.

21. DİL KILIÇTAN KESKİNDİR. Açıklaması : Bazen kötü bir söz insana silâhla açılmış bir yaradan daha büyük bir yara açar. 22. DENİZE DÜŞEN YILANA SARILIR. Açıklaması : Tehlike içindeki çaresiz insan, kendini kurtarmak için başka tehlikelere atılmaktan kaçınmaz.

23. ACELE EDEN ECELE GİDER. Açıklaması : Acelecilik kişiyi ölüme götürür. 24. ADI ÇIKMIŞ DOKUZA, İNMEZ SEKİZE. Açıklaması : İnsan, çevresinde kötü davranışlarıyla tanınmışsa, yaptığı iyi ve doğru davranışlar onun itibarını daha iyi duruma getirmez.

25. AĞACA ÇIKAN KEÇİNİN DALA BAKAN OĞLAĞI OLUR. Açıklaması : Çocuklar, ana babalarından ne görürlerse ona özenirler. 26. AĞAÇ MEYVESİ OLUNCA BAŞINI AŞAĞIYA SALAR. Açıklaması : Bilgi ve beceri sahibi, erdemli kişi kimseye yüksekten bakmaz.

27. AĞAÇ YAŞKEN EĞİLİR. Açıklaması : İnsan, çocuk yaşta daha kolay eğitilir. Büyüdüğü zaman da ona söz dinletmek zor olur. 28. AKACAK KAN DAMARDA DURMAZ. Açıklaması : Kişinin alınyazısında bir zarara uğramak varsa, hiçbir güç bunun önüne geçemez.

29. ALTI YUMURTLAYAN TAVUK KESİLMEZ. Açıklaması : Kişi,küçük bir çıkar uğruna kendisine büyük yarar sağlayan bir kaynağı ortadan kaldıracak davranışlardan kaçınmalıdır. 30. “AMAN “ DİYENE KILIÇ KALKMAZ: Açıklaması : Mert insan kendisine sığınıp af dileyen kimselere karşı acımasız davranmaz.

31. ARMUT PİŞ AĞZIMA DÜŞ. Açıklaması : Tembel kişiler hazıra konmayı çok severler. 32. ASLAN YATTIĞI YERDEN BELLİ OLUR: Açıklaması : Temiz ve titiz kişilerin evi, iş yeri düzenli ve tertemiz olur.

33. AVA GİDEN AVLANIR. Açıklaması : Başkalarına kötülük yapmayı düşünen insanın bazen plânları yürümez. Zarar gören yine kendisi olur. 34. BACA EĞRİ DE OLSA DUMANI DOĞRU ÇIKAR. Açıklaması : Dürüst ve mert yaradılışlı kimseler, kötü bir ortamda yaşamak zorunda kalsalar bile karakterlerini değiştirmezler.

35. BESLE KARGAYI , OYSUN GÖZÜNÜ. Açıklaması : Bazen kendisine yardım ettiğimiz, iyilik yaptığımız kimselerin kötülüğüne uğrarız. 36. BÜYÜK BALIK KÜÇÜK BALIĞI YUTAR. Açıklaması : Güçlüler güçsüzleri her zaman ezerler.

37. ÇOCUKTAN AL HABERİ. Açıklaması : Büyükler bazı konuları abartarak veya gizleyerek işine geldiği gibi anlatır. Çocuklar ise olayı olduğu gibi anlatmakta sakınca görmez, gerçeği söylerler. 38. DAĞ DAĞA KAVUŞMAZ , İNSAN İNSANA KAVUŞUR. Açıklaması : İnsan dostlarından, tanıdıklarından ayrı düşse bile bir gün mutlaka onlarla yine karşılaşabilir.

39. DAMLAYA DAMLAYA GÖL OLUR. Açıklaması : Büyük şeyler, küçük şeylerin biriktirilmesiyle oluşur. 40. BEŞ PARMAĞIN BEŞİ BİR OLMAZ. Açıklaması : Bir toplumda kötü insan da çıkabilir, iyi insan da. Çünkü herkesin karakteri farklıdır.

41. TAVŞAN DAĞA KÜSMÜŞ , DAĞIN HABERİ OLMAMIŞ. Açıklaması : Bazı insanlar çok alıngan olurlar ve kızdıkları konuda çevrelerine bir şey söylemeyerek kendilerini üzerler. 42. TAKKE DÜŞTÜ, KEL GÖRÜNDÜ. Açıklaması : Bir kusuru olan kişi bunu ne kadar saklamaya çalışsa da, gerçek bir gün mutlaka ortaya çıkar.

43. SÜTTEN AĞZI YANAN YOĞURDU ÜFLEYEREK YER. Açıklaması : Bir işten büyük zarara uğramış kişi, buna benzer işleri yaparken aşırı özen gösterir. 44. SU İÇENE YILAN BİLE DOKULMAZ: Açıklaması : Hiç sevmediğiniz biri de olsa o kişiyi su içerken rahatsız etmemeliyiz.

45. SAĞ ELİN VERDİĞİNİ SOL EL GÖRMESİN. Açıklaması : Yoksul ve muhtaç kimselere yardım ettiğimiz zaman, herkese duyurup kendimizi övmemeliyiz. 46. DELİYE TAŞ ATMA,BAŞINA TAŞ YAĞDIRIR. Açıklaması : Aklî dengesi bozuk olan kişilere sataşmak çok tehlikelidir. İnsana umulmadık zararlar verebilirler. www.egitimhane.com/faldov

Add a comment

Related presentations

Related pages

Almanca Atasözleri ve Türkçe Anlamları

Almanca Atasözleri ve Türkçe Anlamları Almanca atasözleri sayfamızda almanca bilinen atasözleri ve türkçe anlamlarını beraber yazmaya çalıştık.
Read more

Resimli Atasözü ve Deyimler, Deyimlerim Açıklaması ...

Yabancilaraturkce.com sitesi, yabancılara Türkçe öğreten eğitimcilerin, bu alanda çalışan akademisyenlerin ve Türkçeyi yabancı dil olarak ...
Read more

Türkçe atasözleri - Vikisöz

Türkçe atasözleri. Vikisöz sitesinden. Şuraya atla: kullan, ara. Konuyla ilgili diğer Wikimedia sayfaları: ...
Read more

Almanca Atasözleri ve Türkçe Anlamları | Almanca ...

Almanca Atasözleri, Almanca Türkçe Atasözleri, Almanca Sözler, Almanca Deyimler, Almanca Ata Sözleri, Almanca Sözler
Read more

Türkçe Atasözleri - Lexiophiles - Love Your Words

Türkçe Atasözleri. Türkçe. Her dilin ve her ülkenin geçmişten günümüze taşıdığı atasözleri vardır. Bunlar atalarımızın deneyimleri ...
Read more

Almanca Çeşitli Atasözleri ve Anlamları | Almanca ...

Almanca atasözleri, Almanca atasözleri ve Türkçe anlamları, Almanca atasözleri ve tercümeleri, Türkçe Almanca atasözleri, ... (Resimli) Almanca ...
Read more

Resimli Atasözleri - Türkçe Öğretimi

yabancılara turkce ogretimi,dil yazıları,etkileşimli sınavlar,deyim hikayeleri,atasözleri,learning turkish,dilbilgisi anlatımları,türkçe ...
Read more

Resimli Deyimler - YouTube

Resimli Deyimler ... 10 Dakikada Atasözleri, Deyimler, ... TÜRKÇE DEYİMLER | TURKISH EXPRESSIONS - Duration: 6:02.
Read more

Resimli Atasözleri - Türkçe Dersi Kaynak Siteniz ...

Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com Konu Bilgileri: Konu Başlığı: Resimli Atasözleri: Yazar: Mesut Hayat: Konuyu Paylaş: Cevap Sayısı
Read more