Teknoloji ve Tasarım Dersi inovasyon sunusu

50 %
50 %
Information about Teknoloji ve Tasarım Dersi inovasyon sunusu

Published on March 23, 2008

Author: guest62faa1

Source: slideshare.net

Description

Teknoloji ve Tasarım Dersi inovasyon sunusu www.teknolojitasarim.com

Rekabet Gücünün Anahtarı İNOVASYON

Son zamanlarda hangi iş dergisini açsak, veya son yıllarda yayınlanan ve herkesin bahsettiği hangi iş kitabına baksak mutlaka “inovasyon” konusuyla karşılaşıyoruz.

“ ESKİ KÖYE YENİ ADET GETİRİN”

“ ESKİ KÖYE YENİ ADET GETİRİN”

Peki dünya iş liderlerinin bu denli vurguladığı bu inovasyon konusu nedir ve Türkçe’de ne anlamamız gerekiyor inovasyon denilince?

İNOVASYON KELİMESİ İnovasyon latince bir sözcük olan ‘innovatus’tan türemiştir. ‘ ‘ Toplumsal kültürel ve idari ortamda yeni yöntemlerin kullanılmaya başlaması’’ anlamına gelir. Türkçe de ‘ Yenilik’, ‘Yenileme’, ‘Yenilikçilik’ gibi sözcüklerle karşılanmaya çalışılsa da bu sözcüklerin yaptığı çağrışımlar, gerçek anlamını vermemektedir.

İnovasyon latince bir sözcük olan ‘innovatus’tan türemiştir. ‘ ‘ Toplumsal kültürel ve idari ortamda yeni yöntemlerin kullanılmaya başlaması’’ anlamına gelir.

Türkçe de ‘ Yenilik’, ‘Yenileme’, ‘Yenilikçilik’ gibi sözcüklerle karşılanmaya çalışılsa da bu sözcüklerin yaptığı çağrışımlar, gerçek anlamını vermemektedir.

İNOVASYON NEDİR? Farklı,değişik,yeni fikirler geliştirmek,daha önce çözülmemiş sorunları çözmek yada daha önce karşılanmayan ihtiyaçlara cevap aramak için yapılan çalışmalardır.

Farklı,değişik,yeni fikirler geliştirmek,daha önce çözülmemiş sorunları çözmek yada daha önce karşılanmayan ihtiyaçlara cevap aramak için yapılan çalışmalardır.

İnovasyon da amaç; var olan pek çok ürün ve hizmeti daha güzel,daha kullanışlı,daha çok insanın işine yarayacak hale getirmektir.

İnovasyon da amaç; var olan pek çok ürün ve hizmeti daha güzel,daha kullanışlı,daha çok insanın işine yarayacak hale getirmektir.

İNOVASYON NEDEN ÖNEMLİDİR? İnovasyon yapan firmaların işlerini büyütmelerini ve ülkelerinin kalkınmasına ve gelişmesine katkıda bulunmalarını sağlar. İnovasyon yapan hastane,firma,restoran,market,otel,banka v.b.yerlerin bulunduğu ülkelerde işsizlik azalır,kişilerin kazançları artar.

İnovasyon yapan firmaların işlerini büyütmelerini ve ülkelerinin kalkınmasına ve gelişmesine katkıda bulunmalarını sağlar.

İnovasyon yapan hastane,firma,restoran,market,otel,banka v.b.yerlerin bulunduğu ülkelerde işsizlik azalır,kişilerin kazançları artar.

İNOVASYON TÜRLERİ ÜRÜN İNOVASYONU HİZMET İNOVASYONU PAZARLAMA İNOVASYONU

İNOVASYON TÜRLERİ Ürün İnovasyonu :bir işletmenin farklı,yeni,değişik bir ürün geliştirmesi ve bunu pazara sunmasıdır yada var olan ürünlerini daha iyi, daha kaliteli,üstün özelliklerde yapmak için değiştirmesidir.

Ürün İnovasyonu :bir işletmenin farklı,yeni,değişik bir ürün geliştirmesi ve bunu pazara sunmasıdır yada var olan ürünlerini daha iyi, daha kaliteli,üstün özelliklerde yapmak için değiştirmesidir.

HİZMET İNOVASYONU Sunulan bir hizmeti değiştirerek insanlara yarayacak şekilde sunmaktır. BİR İŞLETMENİN YENİ FARKLI VE DEĞİŞİK BİR HİZMET GELİŞTİRİP BUNU MÜŞTERİLERE SUNMASINA HİZMET İNOVASYONU DENİR.

Sunulan bir hizmeti

değiştirerek insanlara

yarayacak şekilde

sunmaktır.

Pazarlama İnovasyonu : Daha fazla müşteri çekebilmek için ürün ve hizmetlerde farklı,değişik ve yeni tasarımların ,ambalajların ve pazarlama yöntemlerinin geliştirilip kullanılması pazarlama inovasyonu olarak adlandırılır.

Pazarlama İnovasyonu :

Daha fazla müşteri çekebilmek için ürün ve hizmetlerde farklı,değişik ve yeni tasarımların ,ambalajların ve pazarlama yöntemlerinin geliştirilip kullanılması pazarlama inovasyonu olarak adlandırılır.

İnovasyonla oldukça farklı ürünler geliştirip pazara sunarak çok fazla satış yapabiliriz. İnovasyon yaparken çevremizden bilgi almalıyız. Hedef kitlemize göre inovasyon yapmalıyız.

İnovasyonla oldukça farklı ürünler geliştirip pazara sunarak çok fazla satış yapabiliriz.

İnovasyon yaparken çevremizden bilgi almalıyız.

Hedef kitlemize göre inovasyon yapmalıyız.

FİKİRLERİMİZİ KORUMALIYIZ Fikirler çok kolaylıkla başkaları tarafından rahatlıkla kullanılabilir. Bu yüzden fikirlerimizi korumalıyız. Gizlilik içeren bilgilerimizi paylaşmamaya özen göstermeliyiz. FİKRİ HAK : Fikirden kaynaklanan ürünleri koruma ve kullanma hakkında sahip olmak olarak adlandırılır. Fikrimiz başkaları tarafından bizden önce uygulanmasını engellemek için alabileceğimiz diğer önlem ise onu korumaya almaktır. Fikri haklarımızı korumak için patent almamız gerekmektedir.

Fikirler çok kolaylıkla başkaları tarafından rahatlıkla kullanılabilir. Bu yüzden fikirlerimizi korumalıyız.

Gizlilik içeren bilgilerimizi paylaşmamaya özen göstermeliyiz.

FİKRİ HAK : Fikirden kaynaklanan ürünleri koruma ve kullanma hakkında sahip olmak olarak adlandırılır.

Fikrimiz başkaları tarafından bizden önce uygulanmasını engellemek için alabileceğimiz diğer önlem ise onu korumaya almaktır.

Fikri haklarımızı korumak için patent almamız gerekmektedir.

İNOVASYONDAN ÖRNEKLER Buruşmayan Kumaşlar Hastalıklara dayanaklı iri ve bol ürün veren domatesler Omega 3 içeren yumurtalar Tahlil Sonuçlarını internetten bildiren hastaneler BU ÖRNEKLERİ ÇOĞALTABİLİRİZ

Buruşmayan Kumaşlar

Hastalıklara dayanaklı iri ve bol ürün veren domatesler

Omega 3 içeren yumurtalar

Tahlil Sonuçlarını internetten bildiren hastaneler

BU ÖRNEKLERİ ÇOĞALTABİLİRİZ

YAPMAYI PLANLADIKLARIMIZI VE YAPTIKLARIMIZI YAZMALIYIZ TEMBELLİK ETMEMELİYİZ

YAPILAN İNAVASYON ÇALIŞMALARI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Add a comment

Related pages

Yapım Kuşağı sunusu - Teknoloji ve Tasarım Dersi ...

Yapım Kuşağı sunusu. ... More Videos by Teknoloji ve Tasarım Dersi. Previous · Next. Video Unavailable. We are having trouble playing this video.
Read more

Teknoloji Ve Tasarım Kurgu Kuşağı Sunusu - Egitimhane.Com

Teknoloji Ve Tasarım Kurgu Kuşağı Sunusu Eğitimhane, Teknoloji Ve Tasarım Kurgu Kuşağı Sunusu indir. Gönderen: ayteking: Bölüm: 7.
Read more

yapım kuşağı sunusu teknoloji ve tasarım dersi. . www ...

serdarkalkan.com teknoloji ve tasarım ... PROGRAMI MAKETLER Teknoloji ve Tasarım Dersi ile İlgili Videolar ...
Read more

düzen kuşağı birimden bütüne sunusu teknoloji ve ...

teknoloji ve tasarım dersi icatlar buluşlar düzen kuşağı birimden bütüne sunusu
Read more

yapım kuşağı ve yapım kuşağı sunusu

... Eğitim > Branşlar > Teknoloji ve Tasarım Öğretmenleri > Teknolji ve Tasarım Ders ... ve yapım kuşağı sunusu ... teknoloji tasarım.
Read more

7. Sınıf Teknoloji Ve Tasarım Dersi Eğitimi Sunu ...

Teknoloji Ve Tasarım Dersi Eğitimi Slayt Gösterisi 7. ... Sınıf Teknoloji Tasarım İlginç Tasarımlar Öğrenci Sunusu: 7. Sınıf Değerler Eğitimi:
Read more

İnovasyon Türkiye Fuarı - Teknoloji ve Tasarım ...

İnovasyon Türkiye Fuarı'nda yer alan Teknoloji ve Tasarım Dersi ... Teknoloji ve Tasarım ... Teknoloji ve Tasarım inovasyon ...
Read more

Teknoloji Ve Tasarım Dersi Düzen Kuşağı İçin ...

teknoloji ve tasarım dersi düzen kuşağı birimden bütüne bütünde farklılık örnek proje çalışma video.
Read more