Struktura tekstu dziennikarskiego. Rodzaje leadów

100 %
0 %
Information about Struktura tekstu dziennikarskiego. Rodzaje leadów
Education

Published on December 5, 2008

Author: AMAF

Source: slideshare.net

Description

szkolenie pokazujące zasady budowania tekstu dziennikarskiego oraz cztery rodzaje leadów

Struktura tekstu dziennikarskiego. Od czego zacząć? Rodzaje leadów

Dla kogo piszemy? Co nowego wydarzyło się? Czy temat jest przetwarzalny na obraz? Ilu Czytelników dotyczy ten temat? Czy temat budzi emocje? 5 pytań, które musimy sobie zadać przed przystąpieniem do pisania: Czy temat jest „ rozwojowy”?

Co nowego

wydarzyło się?

Ilu Czytelników

dotyczy ten

temat?

Czy temat

budzi emocje?

5 pytań, które musimy sobie zadać przed przystąpieniem do pisania:

Czy temat jest

„ rozwojowy”?

Zacznij od tytułu Tytuł to hak, na którym wieszamy nasz tekst. Jeśli jest mocny, utrzyma nawet duży i ciężki materiał Kiedy mamy tytuł, łatwiej trzymać się tematu i nie zbaczać z wybranego kierunku Tytuł nie powinien mieć więcej niż 7 słów (lub 2 linie) Tytuł może być informacją, cytatem lub pytaniem – pod warunkiem, że znamy na nie odpowiedź Zaczynając pisanie od wymyślenia tytułu, porządkujemy zebrane informacje

Tytuł to hak, na którym wieszamy nasz tekst. Jeśli jest mocny, utrzyma nawet duży i ciężki materiał

Kiedy mamy tytuł, łatwiej trzymać się tematu i nie zbaczać z wybranego kierunku

Tytuł nie powinien mieć więcej niż 7 słów (lub 2 linie)

Tytuł może być informacją, cytatem lub pytaniem – pod warunkiem, że znamy na nie odpowiedź

Zaczynając pisanie od wymyślenia tytułu, porządkujemy zebrane informacje

80% informacji w pierwszych 20% tekstu Odwrócona piramida i najważniejsze pytania dziennikarza Co się stało? Kto brał w tym udział? Gdzie to się stało? Kiedy to się stało? Jak to się stało? Dlaczego to się stało?

Co się stało?

Kto brał w tym udział?

Gdzie to się stało?

Kiedy to się stało?

Jak to się stało?

Dlaczego to się stało?

Czym jest lead? Dobry lead jest jak pistolet… … przystawiony do głowy Czytelnika… … nie pozwala mu oderwać się od lektury To najważniejsza część historii Lead decyduje, czy odbiorca zacznie czytać tekst Lead odpowiada na pytania: kto, co, gdzie, kiedy, dlaczego i jak Lead najpierw powinien odpowiedzieć na pytanie CO się dzieje i KTO w tym bierze udział Wiele leadów zaczyna się od odpowiedzi na pytanie KIEDY. To pójście na łatwiznę. Taką informację powinno się przeredagować.

To najważniejsza część historii

Lead decyduje, czy odbiorca zacznie czytać tekst

Lead odpowiada na pytania: kto, co, gdzie, kiedy, dlaczego i jak

Lead najpierw powinien odpowiedzieć na pytanie CO się dzieje i KTO w tym bierze udział

Wiele leadów zaczyna się od odpowiedzi na pytanie KIEDY. To pójście na łatwiznę. Taką informację powinno się przeredagować.

Ekspozycja leadów

Ekspozycja leadów

Rodzaje leadów Lead informacyjny W dłuższych tekstach możemy zastosować też: 2. Lead cytat 3. Lead pytanie 4. Lead historię

Lead informacyjny

W dłuższych tekstach możemy zastosować też:

2. Lead cytat

3. Lead pytanie

4. Lead historię

Lead informacyjny Mówi, o czym będzie historia Jest jej efektownym streszczeniem Zawiera słowa kluczowe dla zrozumienia informacji Może występować jako lead „twardy”, streszczający, typowy dla informacji typu „breaking news”… Przykład: Ludzie znów polecą na księżyc. NASA poinformowała o tym dziś występując o 10 miliardów dolarów na realizację projektu … może też występować jako lead „miękki”, wymagający większej koncentracji i uwagi, zawierający więcej informacji wyjaśniających zdarzenie: Przykład: NASA proponuje kolejny projekt kosmiczny. Jej potrzeby budżetowe – ujawnione dziś – zawierają plan wysłania na Księżyc kolejnych ludzi. Agencja ma nadzieję na realizację długoterminowego projektu, w którym Księżyc zostanie wykorzystany jako „skocznia” do dalekich podróży kosmicznych. Zdaniem NASA potrzeba na to 10 miliardów dolarów.

Mówi, o czym będzie historia

Jest jej efektownym streszczeniem

Zawiera słowa kluczowe dla zrozumienia informacji

Może występować jako lead „twardy”, streszczający, typowy dla informacji typu „breaking news”…

Przykład: Ludzie znów polecą na księżyc. NASA poinformowała o tym dziś występując o 10 miliardów dolarów na realizację projektu

… może też występować jako lead „miękki”, wymagający większej koncentracji i uwagi, zawierający więcej informacji wyjaśniających zdarzenie:

Przykład: NASA proponuje kolejny projekt kosmiczny. Jej potrzeby budżetowe – ujawnione dziś – zawierają plan wysłania na Księżyc kolejnych ludzi. Agencja ma nadzieję na realizację długoterminowego projektu, w którym Księżyc zostanie wykorzystany jako „skocznia” do dalekich podróży kosmicznych. Zdaniem NASA potrzeba na to 10 miliardów dolarów.

Lead cytat Pozwala na efektowne otwarcie tekstu poprzez użycie kontrowersyjnych i zdecydowanych opinii Przykład: „Łatwiej uwierzyć w pogańskiego boga Jariłę niż dane Centralnej Komisji Wyborczej w Rosji – komentuje wyniki wyborów Aleksander Podrabinek, znany obrońca praw człowieka, więzień polityczny” (Duży Format, Jak fałszowano wybory w Rosji, 17.03.2008) Umożliwia pokazanie konfliktu poprzez cytowanie oponentów (ring) Przykład: „Czym kierowali się autorzy artykułu i osoby, które dostarczyły im materiałów? – pisze w liście na Niedzielę Palmową arcybiskup Kamiński. Czym kieruje się arcybiskup, powtarzając o mnie nieprawdę? – pyta dominikanin, który ujawnił ukryty grzech Kościoła”. (GW, Arcybiskup broni dobrego imienia księdza Andrzeja, 17.03.2008) Zawsze jednak trzeba wyjaśnić Czytelnikowi kontekst wypowiedzi Ważne! Czy wszystkie wybrane przez Ciebie cytaty są mocne i użyteczne? Czy nie powtarzają informacji zawartych w tekście?

Pozwala na efektowne otwarcie tekstu poprzez użycie kontrowersyjnych i zdecydowanych opinii

Przykład: „Łatwiej uwierzyć w pogańskiego boga Jariłę niż dane Centralnej Komisji Wyborczej w Rosji – komentuje wyniki wyborów Aleksander Podrabinek, znany obrońca praw człowieka, więzień polityczny”

(Duży Format, Jak fałszowano wybory w Rosji, 17.03.2008)

Umożliwia pokazanie konfliktu poprzez cytowanie oponentów (ring)

Przykład: „Czym kierowali się autorzy artykułu i osoby, które dostarczyły im materiałów? – pisze w liście na Niedzielę Palmową arcybiskup Kamiński. Czym kieruje się arcybiskup, powtarzając o mnie nieprawdę? – pyta dominikanin, który ujawnił ukryty grzech Kościoła”.

(GW, Arcybiskup broni dobrego imienia księdza Andrzeja, 17.03.2008)

Zawsze jednak trzeba wyjaśnić Czytelnikowi kontekst wypowiedzi

Ważne! Czy wszystkie wybrane przez Ciebie cytaty są mocne i użyteczne? Czy nie powtarzają informacji zawartych w tekście?

Lead pytanie Nazywany także leadem-receptą, ponieważ stawia pytanie i od razu na nie odpowiada Wciąga w lekturę poprzez postawienie pytania często zadawanego sobie przez Czytelników Przykład: Dlaczego świat jest taki zakłamany? Odpowiedź jest prosta: bo my sami go tworzymy. A kłamstwo jest wpisane w naszą naturę. Z badań psychologicznych wynika, że posługujemy się nim średnio od 2 do 200 razy dziennie (Newsweek, Cała prawda o kłamstwie, 30.09.2007) Dobrze nadaje się do prezentowania danych statystycznych, wyników sond, ankiet i sondaży Przykład: Czy ludzie żyją dziś tak, jakby nie mieli umrzeć? TAK odpowiedziało na to pytanie 71 procent badanych, a NIE – tylko 26 procent. (Sondaż IQS Quant dla GW 12-13.03.2008) Ważne! W leadzie-recepcie nie stawiamy pytań retorycznych. Musimy znać konkretną odpowiedź na pytanie, które zadajemy.

Nazywany także leadem-receptą, ponieważ stawia pytanie i od razu na nie odpowiada

Wciąga w lekturę poprzez postawienie pytania często zadawanego sobie przez Czytelników

Przykład: Dlaczego świat jest taki zakłamany? Odpowiedź jest prosta: bo my sami go tworzymy. A kłamstwo jest wpisane w naszą naturę. Z badań psychologicznych wynika, że posługujemy się nim średnio od 2 do 200 razy dziennie

(Newsweek, Cała prawda o kłamstwie, 30.09.2007)

Dobrze nadaje się do prezentowania danych statystycznych, wyników sond, ankiet i sondaży

Przykład: Czy ludzie żyją dziś tak, jakby nie mieli umrzeć? TAK odpowiedziało na to pytanie 71 procent badanych, a NIE – tylko 26 procent.

(Sondaż IQS Quant dla GW 12-13.03.2008)

Ważne! W leadzie-recepcie nie stawiamy pytań retorycznych. Musimy znać konkretną odpowiedź na pytanie, które zadajemy.

Lead historia Znany też jako lead-anegdota lub lead opisowy Zaczyna się od opowiedzenia krótkiej historii, która wprowadza Czytelnika w okoliczności zdarzenia, nastrój itp. Przykład: W podparyskiej la Cité samochody podpala się zwykle między trzecią a czwartą rano. Więc o czternastej młodych ludzi raczej nie widuje się tu na ulicach. Odsypiają. Wymaga zebrania wielu dodatkowych informacji Często stosowany w reportażu Przykład: Halina ma 40 lat i urodzi dziecko dla Joanny. Zanim usiądzie, głaszcze się po brzuchu. To siódmy miesiąc. (Duży Format, Adopcja ze wskazaniem, 25.02.2008) Jest skuteczny, ponieważ budzi emocje Czytelnika Jest skuteczny, ponieważ od razu wprowadza Czytelnika w akcję Ważne! Historia opowiedziana w leadzie nie jest samodzielną anegdotą - jej zadaniem jest wprowadzenie Czytelnika w tematykę artykułu. Lead jest haczykiem, na którym zawieszamy cały tekst.

Znany też jako lead-anegdota lub lead opisowy

Zaczyna się od opowiedzenia krótkiej historii, która wprowadza Czytelnika w okoliczności zdarzenia, nastrój itp.

Przykład: W podparyskiej la Cité samochody podpala się zwykle między trzecią a czwartą rano. Więc o czternastej młodych ludzi raczej nie widuje się tu na ulicach. Odsypiają.

Wymaga zebrania wielu dodatkowych informacji

Często stosowany w reportażu

Przykład: Halina ma 40 lat i urodzi dziecko dla Joanny. Zanim usiądzie, głaszcze się po brzuchu. To siódmy miesiąc.

(Duży Format, Adopcja ze wskazaniem, 25.02.2008)

Jest skuteczny, ponieważ budzi emocje Czytelnika

Jest skuteczny, ponieważ od razu wprowadza Czytelnika w akcję

Ważne! Historia opowiedziana w leadzie nie jest samodzielną anegdotą - jej zadaniem jest wprowadzenie Czytelnika w tematykę artykułu. Lead jest haczykiem, na którym zawieszamy cały tekst.

Jak napisać dobry lead? Dobry lead jest jak atak, przed którym Czytelnik nie może się obronić Dobry atak to informacja, cytat, scena, pytanie, porównanie, anegdota... Jeden warunek - musi być zaskakujący. Często pomysł na d obry atak przychodzi dopier o, gdy si ę rozpiszemy. Wtedy pierwsze zdania id ą do kosza Ważne! Napisanie leadu to najbardziej pracochłonna część pracy nad tekstem. Można ją wykonać na początku lub na końcu tworzenia materiału - trzeba jednak cały czas szukać jak najbardziej efektownego wejścia w temat. Od tych 25 słów zależy los całego artykułu Pytanie: Czy twój lead zachęca Cię do lektury tekstu? Jeżeli nie, wyrzuć go i zacznij pisać od nowa.

Dobry lead jest jak atak, przed którym Czytelnik nie może się obronić

Dobry atak to informacja, cytat, scena, pytanie, porównanie, anegdota... Jeden warunek - musi być zaskakujący.

Często pomysł na d obry atak przychodzi dopier o, gdy si ę rozpiszemy. Wtedy pierwsze zdania id ą do kosza

Ważne! Napisanie leadu to najbardziej pracochłonna część pracy nad tekstem. Można ją wykonać na początku lub na końcu tworzenia materiału - trzeba jednak cały czas szukać jak najbardziej efektownego wejścia w temat. Od tych 25 słów zależy los całego artykułu

Pytanie: Czy twój lead zachęca Cię do lektury tekstu? Jeżeli nie, wyrzuć go i zacznij pisać od nowa.

Po co są akapity? Tekst dziennikarski zbudowany jest z akapitów Dzięki takiej konstrukcji możemy go łatwo skrócić i przebudować Pierwszym, najważniejszym akapitem jest lead Każdy akapit to osobna scena, cytat, wątek Akapit powinien zawierać maksymalnie 5-6 zdań Optymalna długość akapitu to 5-12 linijek tekstu (w szpalcie) Pisanie akapitami to dziennikarski odruch

Tekst dziennikarski zbudowany jest z akapitów

Dzięki takiej konstrukcji możemy go łatwo skrócić i przebudować

Pierwszym, najważniejszym akapitem jest lead

Każdy akapit to osobna scena, cytat, wątek

Akapit powinien zawierać maksymalnie 5-6 zdań

Optymalna długość akapitu to 5-12 linijek tekstu (w szpalcie)

Pisanie akapitami to dziennikarski odruch

Rola śródtytułów Przeciętny Czytelnik traci zainteresowanie lekturą po drugim akapicie Potrzebny jest wtedy „haczyk”, który rozbudzi na nowo jego zainteresowanie Śródtytuł jest wewnętrznym tytułem, który zapowiada, co będzie w następnych kilku akapitach tekstu Tekst do 1800 znaków (kartka A4) nie potrzebuje śródtytułów, w dłuższych tekstach warto je wstawiać co 5-8 akapitów

Przeciętny Czytelnik traci zainteresowanie lekturą po drugim akapicie

Potrzebny jest wtedy „haczyk”, który rozbudzi na nowo jego zainteresowanie

Śródtytuł jest wewnętrznym tytułem, który zapowiada, co będzie w następnych kilku akapitach tekstu

Tekst do 1800 znaków (kartka A4) nie potrzebuje śródtytułów, w dłuższych tekstach warto je wstawiać co 5-8 akapitów

Długość zdania – ile zniesie Czytelnik? "Wielu ludzi uważa, że najdłuższe zdanie w historii literatury napisał Wiktor Hugo. Rekord przypisywany jest zdaniu z powieści „Nędznicy”, zawierającemu 823 słowa (...). Ta opinia jest błędna. Najdłuższe zdanie literatury angielskiej przypisuje się też Joyce'owi, który osiągnął 4391 słów („Ulisses”). Ale i on został pobity. Jonathan Coe w powieści „The Rotters Club” doszedł do 13955 słów w jednym zdaniu. To jednak nie koniec. Jest pewna polska książka, „Bramy Raju”, która zawiera zdanie złożone z 40000 słów (...). Powieść ta została napisana przez Jerzego Andrzejewskiego. Określana jest jako nowela, ale nowele zazwyczaj mają mniej niż 40000 słów. I wreszcie, na koniec, jest czeska powieść, która składa się z jednego długiego zdania – „Lekcje tańca dla starszych i zaawansowanych” Bohumila Hrabala (...). Składa się ze 128 stron.". Jednak…

Długość zdania – ile zniesie Czytelnik? Przeciętne zdanie w tekście dziennikarskim liczy ok. 8-10 słów (3-4 linijki tekstu) Dłuższe zdania (ok. 20 słów) to tylko te, w których wyliczane są miejsca, instytucje, osoby itp. lub zamieszczane długie nazwy własne Krótkie zdania to także krótkie słowa (do 5 sylab) Zasada tekstu dziennikarskiego: jedno zdanie, jedna myśl, jedna liczba, jeden cytat

Przeciętne zdanie w tekście dziennikarskim liczy ok. 8-10 słów (3-4 linijki tekstu)

Dłuższe zdania (ok. 20 słów) to tylko te, w których wyliczane są miejsca, instytucje, osoby itp. lub zamieszczane długie nazwy własne

Krótkie zdania to także krótkie słowa (do 5 sylab)

Zasada tekstu dziennikarskiego: jedno zdanie, jedna myśl, jedna liczba, jeden cytat

Długość zdania – ile zniesie Czytelnik? Im krótsze zdanie, tym więcej informacji Czytelnik z niego zapamięta Pierwsza część zdania jest zawsze lepiej zapamiętywana, niż druga Najlepsze wyniki zapamiętywania: zdania o długości do 12 słów Ilość słów w zdaniu Ilu Czytelników zapamięta całe zdanie Ilu Czytelników zapamięta pierwszą część zdania Ilu Czytelników zapamięta drugą część zdania 12 100 % 100 % 100 % 13 90 % 95 % 85 % 17 70 % 90 % 50 % 24 50 % 70 % 30 % 40 30 % 50 % 10 %

Im krótsze zdanie, tym więcej informacji Czytelnik z niego zapamięta

Pierwsza część zdania jest zawsze lepiej zapamiętywana, niż druga

Najlepsze wyniki zapamiętywania: zdania o długości do 12 słów

Język tekstu dziennikarskiego „ W dążeniu do powagi wyklucza się z komunikacji zwykłych ludzi” Peter Glotz i Wolfgang Langenbucher („Wzgardzony czytelnik”) Piszemy po to, by poinformować, wytłumaczyć, zainteresować tematem, wzbudzić emocje Dziennikarze są przede wszystkim „tłumaczami” Ich zadaniem jest przetłumaczenie języka fachowego lub żargonu na język powszechnie zrozumiały Należy więc: Unikać wszelkiego rodzaju przymiotników-ozdobników i powtórzeń (wzajemna współpraca, potencjalne możliwości, akwen wodny itp.) Skreślać wypełniacze (właściwie, w ogóle, niekiedy) Nie używać słów z języka biurokracji i języka prawniczego Unikać skrótów nazw, szczególnie w tytułach Unikać form bezosobowych (zrobiono, kupiono) Dane liczbowe i procentowe stosować w umiarkowanych dawkach Liczby wielocyfrowe (setki milionów, miliardy) opisywać obrazowo (to tyle, ile…)

„ W dążeniu do powagi wyklucza się z komunikacji zwykłych ludzi” Peter Glotz i Wolfgang Langenbucher („Wzgardzony czytelnik”)

Piszemy po to, by poinformować, wytłumaczyć, zainteresować tematem, wzbudzić emocje

Dziennikarze są przede wszystkim „tłumaczami”

Ich zadaniem jest przetłumaczenie języka fachowego lub żargonu na język powszechnie zrozumiały

Należy więc:

Unikać wszelkiego rodzaju przymiotników-ozdobników i powtórzeń (wzajemna współpraca, potencjalne możliwości, akwen wodny itp.)

Skreślać wypełniacze (właściwie, w ogóle, niekiedy)

Nie używać słów z języka biurokracji i języka prawniczego

Unikać skrótów nazw, szczególnie w tytułach

Unikać form bezosobowych (zrobiono, kupiono)

Dane liczbowe i procentowe stosować w umiarkowanych dawkach

Liczby wielocyfrowe (setki milionów, miliardy) opisywać obrazowo (to tyle, ile…)

Konstrukcja tekstu dziennikarskiego: podsumowanie TYTUŁ ustawia kierunek, w którym pójdzie przekaz tekstu. Dobrze go mieć, zanim przystąpimy do pisania. Jeśli przyjdzie nam do głowy lepszy pomysł na tytuł, zawsze możemy go zmienić LEAD powinien zawierać najciekawsze i najważniejsze informacje, ale powinien też mieć to „coś”, co spowoduje, ze Czytelnik nie zakończy na nim lektury tekstu. Do wyboru mamy 4 formy leadu: informacyjny, cytat, receptę i historię TEKST zawsze dzielimy na akapity nie dłuższe niż 5-6 zdań ŚRÓDTYTUŁ wstawiamy w dłuższych tekstach co 5-8 akapitów. Jego zadaniem jest podtrzymać zainteresowanie Czytelnika lekturą KRÓTKIE ZDANIA : Czytelnik najlepiej zapamięta te informacje, które liczą nie więcej niż 12 słów KRÓTKIE SŁOWA – Czytelnicy to lubią. Szukajmy synonimów dla długich słów

TYTUŁ ustawia kierunek, w którym pójdzie przekaz tekstu. Dobrze go mieć, zanim przystąpimy do pisania. Jeśli przyjdzie nam do głowy lepszy pomysł na tytuł, zawsze możemy go zmienić

LEAD powinien zawierać najciekawsze i najważniejsze informacje, ale powinien też mieć to „coś”, co spowoduje, ze Czytelnik nie zakończy na nim lektury tekstu. Do wyboru mamy 4 formy leadu: informacyjny, cytat, receptę i historię

TEKST zawsze dzielimy na akapity nie dłuższe niż 5-6 zdań

ŚRÓDTYTUŁ wstawiamy w dłuższych tekstach co 5-8 akapitów. Jego zadaniem jest podtrzymać zainteresowanie Czytelnika lekturą

KRÓTKIE ZDANIA : Czytelnik najlepiej zapamięta te informacje, które liczą nie więcej niż 12 słów

KRÓTKIE SŁOWA – Czytelnicy to lubią. Szukajmy synonimów dla długich słów

Kiedy warto podzielić tekst? Teksty uzupełniające (ramki) powinniśmy zastosować, gdy: Prezentujemy dużo danych liczbowych Cytujemy opinie wielu osób Przypominamy poprzednie wydarzenia związane z tematem (background) Cytujemy przepisy prawne istotne dla tematu Publikujemy biografię bohatera tekstu Podajemy adresy, telefony, nazwy stron www. itp. Publikujemy harmonogram wydarzenia lub listę osób/firm biorących w nim udział Publikujemy komentarz do tekstu głównego

Teksty uzupełniające (ramki) powinniśmy zastosować, gdy:

Prezentujemy dużo danych liczbowych

Cytujemy opinie wielu osób

Przypominamy poprzednie wydarzenia związane z tematem (background)

Cytujemy przepisy prawne istotne dla tematu

Publikujemy biografię bohatera tekstu

Podajemy adresy, telefony, nazwy stron www. itp.

Publikujemy harmonogram wydarzenia lub listę osób/firm biorących w nim udział

Publikujemy komentarz do tekstu głównego

Add a comment

Related presentations

Related pages

Struktura tekstu dziennikarskiego. Rodzaje leadów - Education

... tekstu dziennikarskiego oraz cztery rodzaje leadów. szkolenie pokazujące zasady budowania tekstu dziennikarskiego oraz cztery rodzaje leadów ...
Read more

Jak zbudować newsa? | pasjomania

... Struktura tekstu dziennikarskiego. Rodzaje leadów from Andrzej Fedorowicz ... Struktura tekstu dziennikarskiego. Rodzaje leadów from Andrzej Fedorowicz.
Read more

Adobe illustrator version cs3 : Code Line Support

Adobe illustrator version cs3 Struktura tekstu dziennikarskiego. Rodzaje leadów: 2008-12-05 · szkolenie pokazujące zasady budowania tekstu ...
Read more

Agencja Medialna

Struktura tekstu dziennikarskiego. Rodzaje leadów from Andrzej Fedorowicz. ... Struktura tekstu dziennikarskiego. Rodzaje leadów from Andrzej Fedorowicz .
Read more

rodzaje leadów | Agencja Medialna

Rodzaje leadów ; Rankingi medyczne ... Struktura tekstu dziennikarskiego. Rodzaje leadów from Andrzej Fedorowicz. ... od czego zacząć pisanie tekstu ...
Read more

Edytory tekstu - Documents

Struktura tekstu dziennikarskiego. Rodzaje leadów szkolenie pokazujące zasady budowania tekstu dziennikarskiego oraz cztery rodzaje leadów ...
Read more

prezentacja rodzaje

Prezentacja: Rodzaje gier komputerowych, Drukuj, Email. Oceny: 0. ... Bardoz ciekawa prezentacja-rodzaje leadów, struktura tekstu dziennikarskiego itp.
Read more

PROGRAM KÓŁKA DZIENNIKARSKIEGO: - Regionalny Ośrodek ...

Struktura. tekstu. dziennikarskiego Uczeń zna: pojęcia: layout, ramka, belka, font, lid (lead), rodzaje wypowiedzeń, pojęcie: frazeologizmu, ...
Read more