Real Life Applications for Decimals

0 %
100 %
Information about Real Life Applications for Decimals
Education

Published on May 28, 2008

Author: afabbro

Source: authorstream.com

Real Life Applications : Real Life Applications + - x / Decimals If gasoline sells for $1.35 per gallon, what is the cost of 9 gallons of gasoline? : If gasoline sells for $1.35 per gallon, what is the cost of 9 gallons of gasoline? 1.35 1.35 1.35 1.35 1.35 1.35 1.35 1.35 +1.35 1.35 x 9 5 1 3 4 12 There are 2 numbers after the decimal 9 gallons of gasoline costs $12.15 Johann buys CDs for $7.50 each and sells them for $10.95 each. How much profit does he make on 20 CDs? : Johann buys CDs for $7.50 each and sells them for $10.95 each. How much profit does he make on 20 CDs? Find out how much profit he makes on 1 CD first $10.95 - 7.50 5 4 3 He makes $3.45 for each CD 2. Find out how much he makes selling 20 CD’s $ 3.45 x 20 0 0 9 6 There are 2 numbers after the decimal Johann makes $69 on 20 CD’s 1 If it costs $0.04 to write one check, what does it cost to write 150 checks? : If it costs $0.04 to write one check, what does it cost to write 150 checks? Well, we could add .04 150 times OR multiply .04 x 150. 150 x .04 0 0 2 6 There are 2 numbers after the decimal It will cost $6.00 to write 150 checks Kumar’s beginning balance was $120.50. He made deposits of $40.67, $23.50, and $15. What is his new balance? : Kumar’s beginning balance was $120.50. He made deposits of $40.67, $23.50, and $15. What is his new balance? Add money into your account $120.50 40.67 23.50 + 15.00 7 6 1 9 9 1 Kumar’s ending balance was $199.67 Amy was charged $2.50 for writing checks last month. If each check she wrote cost her $0.05, how many checks did she write? : Amy was charged $2.50 for writing checks last month. If each check she wrote cost her $0.05, how many checks did she write? NEW PROBLEM 5 -25 0 0 Amy wrote 50 checks Steve has $15 to buy gasoline. If the cost for each gallon is $1.20, how many gallons can he put in his car. : Steve has $15 to buy gasoline. If the cost for each gallon is $1.20, how many gallons can he put in his car. NEW PROBLEM -120 30 1 0 5 -240 60 0 2 600 Steve can put 12.5 gallons of gas in his car

Add a comment

Related presentations

Related pages

Decimals in life - BBC - Home

Decimals Decimals in life . ... Use as basis of discussion around decimal numbers and supplement with other real life examples e.g. receipts and food packets.
Read more

Applications of Fractions, Decimals, Percents - Math ...

College Application; College ... Applications of Fractions, Decimals, ... where we have ratios from real life data that is not necessarily reported in the ...
Read more

Real Life Application of Decimals - YouTube

Description: Hey everyone, This is an instructional video about the real life application of decimals. its for a university assignment. I ...
Read more

Real Life Decimals: At the Gas Station - YouTube

Purpose: To familiarize students with real-life applications of decimals. This video can be used as an introduction to comparing decimals and ...
Read more

Decimals in every day life - Math Central

... do a survey and also am required to write an email to www.askanexpert.com to find out your real life usage of decimals. My ... decimals in 8 places and ...
Read more

Practical Applications of Fractions, Percents, and ...

Practical Applications of Fractions, Percents, ... and decimals to the real-life task ... Practice/Application
Read more

Fractions and Decimals - Lesson 5 Real World Problems ...

Welcome friends! This lesson is an application of what we studied and understood so far. In our day to day life we come across the word problems which ...
Read more

Examples of decimals in real life - Answers - The Most ...

Examples of decimals in real life? SAVE CANCEL. already exists. ... What are some examples of real life applications for using fractions and decimals?
Read more

Grade 5: Comparing and Ordering Integers and Decimals ...

Lesson: Comparing and Ordering Integers and Decimals Introducing the Concept. You will want to give your students some real-life applications of comparing ...
Read more