Mevlana-2

50 %
50 %
Information about Mevlana-2
Education

Published on December 7, 2008

Author: mahinur

Source: slideshare.net

Description

www.yolyordam.com

Eserleri ve Öğütleri 2

 

Hz. Mevlânâ zamanında belli bir nizâma bağlı kalmaksızın dînî ve tasavvûfî bir coşkunluk vesîlesiyle icrâ edilen sema’,

… sonradan tam bir disiplin içine alınmış, sıkı bir nizâma bağlanmış; icrâsı öğrenilir ve öğretilir olmuştur.

Sema’, sembolik olarak, kâinatın oluşumunu, insanın âlemde dirilişini, Yüce Yaratıcı’ya olan aşk ile harekete geçişini ve kulluğunu idrak edip “İnsan- ı Kâmil” e doğru yönelişini ifâde eder.

Semazen üstündeki siyah hırkayı çıkararak, sembolik olarak, hakikate doğar kollarını bağlayarak bir rakamını temsil eder. Böylece Allah'ın birliğine Şehadet eder.

Semâzenler tek tek şeyh efendinin elini öperek izin alır ve sema’a başlarlar.

Sema’, her birine “selâm” adı verilen dört bölümden oluşur ve semâzenbaşı tarafından idâre edilir. Semâzenbaşı, semâzenlerin dönüşlerini kontrol ederek intizâmı temin eder.

Sema’ Töreni, “Nâ’t-ı Şerîf’le başlar. Nâ’t-ı Şerîf kâinatın yaratılmasına vesîle olan, yaratılmışların en yücesi Hz.Muhammed’i öven, Hz.Mevlânâ’nın bir şiiridir.

Şeyhin posttaki yerini almasıyla Son Taksim de sona erer ve Kur’an-ı Kerîm’den bir bölüm yani “Aşr-ı Şerîf” okunur. Son dualar, Allah’ın adı olan “Hû” nidâları ile son selamlaşmalarla Semâ’ Töreni sona erer.

Mutrıbdaki saz grubu asıl olarak neylerden oluşur.

Mevlana’nın en tanınmış eseri, tasavvufi fikirlerini hikayelerle bağlantılı olarak anlatan 25.618 beyitlik Mesnevi ’sidir. 40.380 beyitten meydana gelen Divan-ı Kebir’i ise yine tasavvufi şiirlerden oluşmaktadır. Yine başka bir çok eserleri vardır.

MEVLANA’NIN ÖĞÜTLERİNDEN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynakça: 1 . Yrd.Doç.Dr. A. Selâhaddin HİDÂYETOĞLU-Hazreti Mevlânâ Muhammed Celâleddin-i Rûmî Hayatı ve Şahsiyeti 2. Türk ve islam Ansiklopedisi Cilt-3 Tercüman 1982 3. Vikipedi-Mevlana Maddesi 4. İslam düşünürleri- Prof Dr. İ.Agah ÇUBUKÇU-A.Ü.İ.F yayınları no 137 A.Ü. 1977

www.yolyordam.com

Add a comment

Related presentations

Related pages

Mevlana 2 - Fast Food - piazzale Corvetto 7, Ortomercato ...

Mevlana 2 in Mailand mit Beiträgen von Menschen, wie du und ich. Mit Yelp kannst du suchen, Empfehlungen teilen und dich mit anderen darüber austauschen ...
Read more

Mevlana - 2 - YouTube

Mevlana - 2 Kanala Üye Olun: http://goo.gl/B5DjKy Subscribe: http://goo.gl/B5DjKy.
Read more

Mevlana - 2 Bewertungen - Duisburg - Gitschiner Str. | golocal

"Seeehr gut geführter Laden ind duisburg! Mevlana steht für mich für gute türkisches ..." Jetzt klicken und komplette Bewertung bei golocal lesen!
Read more

Mevlana 1+2 | Facebook

Hoher Besuch im Mevlana 2 ...
Read more

Mevlana - 4 - YouTube

Mevlana - 4 Yılmaz Erdoğan. Subscribe Subscribed Unsubscribe 18,469 18K. Loading ... Mevlana - 2 - Duration: 2:05. Yılmaz Erdoğan 218,991 ...
Read more

Hz. Mevlânâ - mevlana-ev.de

ÂTEŞBÂZ-I VELÎ (Şemsseddin Yusuf) Bismillahirrahmanirrahim „Wer seine Bindung zur Welt jede Zeit (tefekkür) neu entdecken kann, der findet überall ...
Read more

Mevlana - Deutsch-Amerikanisches Institut. Haus der Kultur.

Leider musste diese Veranstaltung aus gesundheitlichen Gründen abgesagt werden. Vom Zauber des seitlich dran Vorbeigehens Is Christmas still a ...
Read more

KARCEYLANI *: Mevlana - 2

KARCEYLANI *: Mevlana - 2
Read more

mevlana2 - Mitgliedsprofil - mamikreisel.de

Hier kannst du bequem und sicher alles rund um Baby, Kind, Schwangere und Mamis verkaufen und shoppen. Mach mit und werde Teil unseren tollen Eltern-Community.
Read more

Mevlana 2 Pictures, Images & Photos | Photobucket

Browse Mevlana 2 pictures, photos, images, GIFs, and videos on Photobucket
Read more