Mchy – rośliny lądowe

50 %
50 %
Information about Mchy – rośliny lądowe
Education

Published on March 1, 2014

Author: Stella_89

Source: slideshare.net

Description

o mchach w Polsce

MCHY – ROŚLINY LĄDOWE AUTOR: MGR RENATA JEDYNAK

MCHY Mchy to gromada roślin, która obejmuje organizmy osiągające rozmiar do 10 cm, żyjące w skupiskach w miejscach ocienionych i wilgotnych. Nie mają prawdziwych liści i łodyg, posiadają natomiast listki, łodyżki i chwytniki. W Polsce występuje ponad 600 gatunków mchów.

BUDOWA MCHÓW

ŚRODOWISKO Mchy rosną zwykle w wilgotnych, zacienionych miejscach. Są pospolite na terenach zalesionych oraz nad brzegami strumieni. Mogą być także znajdywane w szczelinach skalnych lub między kamieniami. Niektóre gatunki zaadaptowały się do życia w środowisku miejskim i mogą być znajdywane wyłącznie w miastach.

ŚRODOWISKO C.D. Kilka gatunków to rośliny wodne, jak na przykład zdrojek (Fontinalis antipyretica). Inne, na przykład torfowce zamieszkują torfowiska, bagna i wolnopłynące cieki wodne. Takie wodne lub półwodne mchy mogą rozwinąć o wiele większe rozmiary od mchów lądowych. Wielkość 20-30 cm długości jest pospolita u torfowców.

MECH PORASTAJĄCY KORZENIE

GĘSTE SKUPISKA MCHÓW PORASTAJĄCE DRZEWA W CHŁODNYM LESIE PRZYBRZEŻNYM

JAPOŃSKI OGRÓD W ŚWIĄTYNI GIOJI, W OKOLICY ARASHIYAMA, NA PÓŁNOCNY ZACHÓD OD KIOTO

MECH POKRYWAJĄCY ZIEMIĘ W ALLEGHENY NATIONAL FOREST

MECH Z PUSZKAMI SPOROFITU

MECH WODNY

MECH TORFOWIEC

TORFOWIEC NASTROSZONY

EKOLOGIA Mchy są organizmami pionierskimi. Kolonizują się na niegościnnych i ubogich siedliskach. Potrafią zatrzymać różnego rodzaju pyły, a dzięki rozkładowi mchów powstaje próchnica, przez co staje się możliwy rozwój innych roślin. Są składnikiem wielu zbiorowisk roślinnych, w niektórych odgrywają rolę dominującą (np. torfowiska w tajdze lub tundrze).

EKOLOGIA C.D. Mchy są przystosowane do gromadzenia dużych ilości wody. Chronią w ten sposób ziemię przez erozją oraz przed zbyt szybkim wysychaniem. Głównie dzięki mchom jest możliwy rozwój torfowisk. Natomiast na jałowych glebach mchy utrwalają podłoże i biorą udział w procesie glebotwórczym.

WYKORZYSTANIE Mchy wykorzystuje się jako ściółkę, materiał do pakowania oraz podściółkę w uprawach truskawek i poziomek. Wykorzystywane były do uszczelniania budynków.

DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ =)

Add a comment

Related presentations

Related pages

Mchy- rośliny lądowe - Sciaga.pl

Mchy to rośliny żyjące na lądzie.Mają one bardzo prostą budowę.Wykształciły prymitywne organy:liście,lodyżkę i chwytniki,które utrzymują ...
Read more

Mchy - Sciaga.pl

Charakterystyka mszaków. Są to niewielkie rośliny lądowe, przystosowane do życia w siedliskach o dużej wilgotności. Występują na całej Ziemi.
Read more

Przyroda - dookoła nas...: Mchy - jedne z pierwszych ...

Mchy to rośliny lądowe o najprostszej budowie. Zaliczane są do roślin zarodnikowych, czyli rozmnażających się za pomocą zarodników.
Read more

Rośliny telomowe – Wikipedia, wolna encyklopedia

Rośliny telomowe, rośliny wyższe, zarodkowe, rośliny osiowe, osiowce, organowce, rośliny lądowe (Telomophyta, Embryophyta, Cormophyta) – grupa ...
Read more

Mchy – rośliny lądowe, SlideSearchEngine.com

MCHY – ROŚLINY LĄDOWE AUTOR: MGR RENATA JEDYNAK MCHY Mchy to gromada roślin, która obejmuje organizmy osiągające rozmiar do 10 cm, żyjące w ...
Read more

Republika.pl Portal Społeczności Internetowych

Przykro nam, strona o podanym adresie obecnie nie istnieje. Sprawdź, czy wpisałeś poprawny adres strony, lub skorzystaj z katalogu lub wyszukiwarki.
Read more

Mchy | 2015 New Car Reviews

Mchy- rośliny lądowe - sciaga.pl, Mchy to rośliny żyjące na lądzie.mają one bardzo prostą budowę.wykształciły prymitywne organy: ...
Read more

Czy umiesz uzasadnić ,że mchy są to najprostsze ...

Czy umiesz uzasadnić ,że mchy są to najprostsze rośliny lądowe? plis pomocy za odpowiedzi dziękuje serdecznie
Read more

MAM PROBLEM OTO ON: UZASADNIJ, ŻE MCHY SĄ TO NAJPROSTRZE ...

Zobacz 1 odpowiedź na zadanie: MAM PROBLEM OTO ON: UZASADNIJ, ŻE MCHY SĄ TO NAJPROSTRZE ROŻLINY LĄDOWE POMOCY!
Read more