İşletim Sistemleri

40 %
60 %
Information about İşletim Sistemleri
Technology

Published on March 11, 2014

Author: zyagmur

Source: slideshare.net

İŞLETİM SİSTEMİ İşletim Sistemi Nedir İşletim Sisteminin Görevleri Kullanıldığı Yerler Örnekler Ahmet SOYARSLAN biltek.info

İşletim Sistemi Nedir?  Bilgisayarda çalışan, bilgisayar donanım kay naklarını yöneten ve çeşitli uygulama yazılımları için yaygın servisleri sağlayan bir yazılımlar bütünüdür.

İşletim Sisteminin Görevleri  Merkezi işlem birimini ayrı işlere yönlendirmek ve yönetmek.  Ana belleği yönetmek.  Harici kayıt cihazlarını yönetmek.  Giriş/çıkışları kontrol etmek.  Bilgisayar sisteminin güvenliği ve kontrolünü sağlamak.  Dosya yönetimini sağlamak.

İşletim Sistemi  İşletim sistemi özetle bilgisayardaki tüm donanımların, yazılıml arın ve dosyaların yönetimini sağlayan en temel yazılımdır.

İşletim Sistemi Olmazsa..  İşletim sistemi yüklü olmadan bilgisayar, tablet veya telefonumuzu kullanamayız.

İşletim Sistemi Nerelerde Kullanılır?  İşletim sistemleri bilgisayar, tablet, video oyun konsolları, cep telefonları, web sunucularında, arabalarda, beyaz eşyalarda hatta kol saatlerinin içinde bile yüklü olabilir.

Popüler İşletim Sistemleri  Şimdi masaüstü/dizüstü bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlarda en yaygın kullanılan işletim sistemlerini inceleyelim.

Masaüstü İşletim Sistemleri  Günümüz kişisel bilgisayarında çoğunlukla Windows, MacOS veya Linux işletim sistemleri kullanılır.

Windows İşletim Sistemi Microsoft tarafından piyasaya sürülmüş olup en çok kullanılan işletim sistemidir. Windows XP, 7 ve 8 halen kullanılmakta olan sürümleridir.

MacOS İşletim Sistemi Apple şirketine ait işletim sistemidir.

Linux İşletim Sistemi Linux ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir.

Linux İşletim Sistemi (PARDUS)

Mobil İşletim Sistemleri  Cep telefonu ve tabletlerde ise Android, iOS ve Windows işletim sistemleri yaygın olarak kullanılır.

Android İşletim Sistemi  Bugün birçok tablet, akıllı telefon ve hatta kol saatlerinde kullanılan Google’a ait işletim sistemidir.

iOS İşletim Sistemi  Apple’ın kendi ürettiği tablet ve telefonlar için çıkardığı işletim sistemidir.

Windows İşletim Sistemi  Microsoft’un akıllı telefonlar ve tabletler için ürettiği işletim sistemidir.

İşletim Sistemi Nasıl Yüklenir?  Üreticiden sağlanan veya satın alınan CD/DVD veya USB disk kullanılarak işletim sistemi bilgisayarlara kurulabilir.  Kurulacak bilgisayarın donanımları işletim sistemini desteklemelidir.

Hangi İşletim Sistemi?  İşletim sistemi seçerken bilgisayarın teknik özellikleri, yükleyeceğimiz yazılımlar, fiyat, kullanım kolaylığı gibi etmenlere dikkat etmeliyiz.  Çok eski bir bilgisayara yeni bir işletim sistemi, ya da yeni bir bilgisayara eski bir işletim sistemi yüklersek bilgisayarımızdan alacağımız verim düşebilir.

SON Teşekkür ederim.

Add a comment

Related presentations

Related pages

İşletim sistemi - Vikipedi

İşletim sistemi, bilgisayarda çalışan, bilgisayar donanım kaynaklarını yöneten ve çeşitli uygulama yazılımları için yaygın servisleri ...
Read more

PC İşletim Sistemleri - Vikikitap: Özgür kütüphane

İşletim Sistemi, bilgisayar donanımına bir soyutlama sunarak üzerinde yazılım geliştirilmesine olanak sağlayan bir yazılımdır. Bir işletim ...
Read more

Microsoft İşletim Sistemleri ve Windows Yazılımları ...

Microsoft işletim sistemleri ve windows yazılımları windows 7 windows 8 ve daha fazla işletim sistemleri Vatan Bilgisayar'da
Read more

İşletim Sistemi indir - WarezTurkey.Net | Program, Film ...

Ücretsiz olarak işletim sistemleri indirebilirsiniz. ... EASEUS Todo Backup Advanced Server, fiziki yada sanal sunucularınız için kapsamlı yedek ...
Read more

İşletim Sistemleri ile ilgili haberler - DonanımHaber ...

2016'ın ilk 2si1'i ile karşınızdayız. Yine teknoloji ve oyun dünyasını değerlendiriyor yine olaylara farklı açılardan bakıyor yorumluyoruz.
Read more

Güncel İşletim Sistemleri | Full Program İndir | Full ...

full güncel işletimsistemleri ücretsiz indir ... Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
Read more

İşletim sistemi Nedir? İşletim sistemi Ne demek ...

İşletim sistemi nedir, işletim sistemi ne demek, işletim sistemi anlamı, işletim sistemi hakkında bilgi bulunduran paylaşım platformu.
Read more

İşletim Sistemleri - Download - Mayonez.net

İşletim Sistemleri İndir,Tek Link İşletim Sistemleri,En son çıkan en güncel İşletim Sistemleri bulabileceğiniz kategori.
Read more

İşletim Sistemleri Ders Notları 1 -İTÜ

İşletim Sistemleri. Binnur Kurt binnur.kurt@ieee.org İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü İşletim Sistemleri
Read more

İşletim sistemi - Programlar - download.chip.eu™

İşletim sistemi: Programlar, Sorular, Görüşler, Uzmanlar. ... Ulusal işletim sistemimiz Pardus 2009'un final sürümü yayınlandı.
Read more