İşletim Sistemleri

44 %
56 %
Information about İşletim Sistemleri
Technology

Published on March 11, 2014

Author: zyagmur

Source: slideshare.net

İŞLETİM SİSTEMİ İşletim Sistemi Nedir İşletim Sisteminin Görevleri Kullanıldığı Yerler Örnekler Ahmet SOYARSLAN biltek.info

İşletim Sistemi Nedir?  Bilgisayarda çalışan, bilgisayar donanım kay naklarını yöneten ve çeşitli uygulama yazılımları için yaygın servisleri sağlayan bir yazılımlar bütünüdür.

İşletim Sisteminin Görevleri  Merkezi işlem birimini ayrı işlere yönlendirmek ve yönetmek.  Ana belleği yönetmek.  Harici kayıt cihazlarını yönetmek.  Giriş/çıkışları kontrol etmek.  Bilgisayar sisteminin güvenliği ve kontrolünü sağlamak.  Dosya yönetimini sağlamak.

İşletim Sistemi  İşletim sistemi özetle bilgisayardaki tüm donanımların, yazılıml arın ve dosyaların yönetimini sağlayan en temel yazılımdır.

İşletim Sistemi Olmazsa..  İşletim sistemi yüklü olmadan bilgisayar, tablet veya telefonumuzu kullanamayız.

İşletim Sistemi Nerelerde Kullanılır?  İşletim sistemleri bilgisayar, tablet, video oyun konsolları, cep telefonları, web sunucularında, arabalarda, beyaz eşyalarda hatta kol saatlerinin içinde bile yüklü olabilir.

Popüler İşletim Sistemleri  Şimdi masaüstü/dizüstü bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlarda en yaygın kullanılan işletim sistemlerini inceleyelim.

Masaüstü İşletim Sistemleri  Günümüz kişisel bilgisayarında çoğunlukla Windows, MacOS veya Linux işletim sistemleri kullanılır.

Windows İşletim Sistemi Microsoft tarafından piyasaya sürülmüş olup en çok kullanılan işletim sistemidir. Windows XP, 7 ve 8 halen kullanılmakta olan sürümleridir.

MacOS İşletim Sistemi Apple şirketine ait işletim sistemidir.

Linux İşletim Sistemi Linux ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir.

Linux İşletim Sistemi (PARDUS)

Mobil İşletim Sistemleri  Cep telefonu ve tabletlerde ise Android, iOS ve Windows işletim sistemleri yaygın olarak kullanılır.

Android İşletim Sistemi  Bugün birçok tablet, akıllı telefon ve hatta kol saatlerinde kullanılan Google’a ait işletim sistemidir.

iOS İşletim Sistemi  Apple’ın kendi ürettiği tablet ve telefonlar için çıkardığı işletim sistemidir.

Windows İşletim Sistemi  Microsoft’un akıllı telefonlar ve tabletler için ürettiği işletim sistemidir.

İşletim Sistemi Nasıl Yüklenir?  Üreticiden sağlanan veya satın alınan CD/DVD veya USB disk kullanılarak işletim sistemi bilgisayarlara kurulabilir.  Kurulacak bilgisayarın donanımları işletim sistemini desteklemelidir.

Hangi İşletim Sistemi?  İşletim sistemi seçerken bilgisayarın teknik özellikleri, yükleyeceğimiz yazılımlar, fiyat, kullanım kolaylığı gibi etmenlere dikkat etmeliyiz.  Çok eski bir bilgisayara yeni bir işletim sistemi, ya da yeni bir bilgisayara eski bir işletim sistemi yüklersek bilgisayarımızdan alacağımız verim düşebilir.

SON Teşekkür ederim.

Add a comment

Related presentations

Presentación que realice en el Evento Nacional de Gobierno Abierto, realizado los ...

In this presentation we will describe our experience developing with a highly dyna...

Presentation to the LITA Forum 7th November 2014 Albuquerque, NM

Un recorrido por los cambios que nos generará el wearabletech en el futuro

Um paralelo entre as novidades & mercado em Wearable Computing e Tecnologias Assis...

Microsoft finally joins the smartwatch and fitness tracker game by introducing the...

Related pages

Windows ve Linux İşletim Sistemleri - fullprogramlar.org

Windows 7 Orijinal MSDN Türkçe Full indir Windows 7 işletim sistemine ait tüm sürümler ayrı ayrı msdn olarak eklendi. Kesinlikle hiç ellenmemiş ...
Read more

İşletim sistemi - Vikipedi

İşletim sistemleri sadece bilgisayar, video oyun konsolları, cep telefonları ve web sunucularında değil; arabalarda, beyaz eşyalarda hatta kol ...
Read more

İşletim Sistemleri - Fujitsu Türkiye

Güvenirliği ve yüksek kullanılabilirliği sağlamak için, Fujitsu size güvenilir işletim sistemleri sunuyor!
Read more

Microsoft İşletim Sistemleri ve Windows Yazılımları ...

Microsoft işletim sistemleri ve windows yazılımları windows 7 windows 8 ve daha fazla işletim sistemleri Vatan Bilgisayar'da
Read more

İşletim Sistemleri - itopya.com

İşletim Sistemleri - itopya.com
Read more

Windows 7 32 Bit 64 Bit Türkçe iso Full indir » Sayfa 10

Onbuka arkadaşımızın güncellemeleri ve bir kaç gerekli yazılımları eklediği güzel ve güncel bir windows 7 ultimate işletim sistemi.
Read more

macOS - Apple (TR)

macOS Sierra. Siri şimdi Mac’te. macOS Sierra ile en güzel fotoğraflarınızı yeniden keşfedin, aygıtlarınız arasındaki muhteşem uyumu ...
Read more

Pardus

Pardus XFCE sürümünde LibreOffice, Firefox, Chromium ve Thunderbird ile kurumunuzun tüm ihtiyaçları bir arada. Pardus şimdi daha fonksiyonel, daha ...
Read more

İşletim Sistemi - Windows Satın Alma & Fiyatları - n11.com

İşletim Sistemi ürünleri binlerce marka ve uygun fiyatları ile n11.com'da! İşletim Sistemi ürünleri ve fiyatları için tıklayın!
Read more

PC İşletim Sistemleri - Vikikitap: Özgür kütüphane

İşletim Sistemi, bilgisayar donanımına bir soyutlama sunarak üzerinde yazılım geliştirilmesine olanak sağlayan bir yazılımdır. Bir işletim ...
Read more