Kurs "Zrób to tak, aby to zrobić" - prezentacja 5

50 %
50 %
Information about Kurs "Zrób to tak, aby to zrobić" - prezentacja 5
Education

Published on January 8, 2014

Author: gieldapracdyplomowych

Source: slideshare.net

Description

Piąta - przedostatnia - prezentacja z kursu zarządzania działaniem według metody Getting Things Done. Prezentacja przedstawia praktyczne przykłady zastosowania metody oraz zasady prowadzenia systemu.

E-kurs zorganizowany przez sekcję PR konferencji Giełda Prac Dyplomowych.

Zrób coś tak, żeby to zrobić! e-kurs profilu Giełda Prac Dyplomowych www.facebook.com/gieldapracdyplomowych (c) zespół PR-GPD 2014

Jak czytać slajdy? W przypadku wyświetlania filmu, slajdy będą się zmieniały automatycznie w tempie dostosowanym do ilości informacji na slajdzie. W każdej chwili możesz zatrzymać animację i poświęcić na dany slajd więcej czasu lub wrócić do wcześniejszego slajdu.

Jak czytać slajdy? To jest tekst materiału, który chcemy Wam przekazać. Będzie się pojawiał w różnych kolorach i rozmiarach, w zależności od potrzeb. Gdyby to było To byście zobaczyli normalne napisane na tablicy w szkolenie, przy czasie szkolenia. slajdzie moglibyście usłyszeć taką dygresję lub komentarz. W ten sposób będziemy oznaczać proste zadania, które pozwolą Ci jeszcze lepiej wykorzystać czas kursu. Zadania są przeznaczone dla chętnych i nieobowiązkowe..

Literatura źródłowa D. Allen, „Getting Things Done: sztuka bezstresowej efektywności” www.helion.pl

Plan kursu Dlaczego to może się udać? Jak i co planować? Dlaczego warto zbierać sprawy? Analiza i przegląd spraw. Twój system GTD. Zrób to TERAZ!

Zrób coś tak, żeby to zrobić! Twój system GTD e-kurs profilu Giełda Prac Dyplomowych www.facebook.com/gieldapracdyplomowych (c) zespół PR-GPD 2014

Podsumowanie poprzedniej prezentacji W poprzedniej prezentacji zapoznałaś/eś się z procesem analizy spraw, w czasie którego opróżnisz swoją skrzynkę spraw przychodzących i zdecydujesz, co należy zrobić ze sprawami, które się tam pojawiły. Sprawy, które nie wymagają Twojej aktywności, trafią do śmieci, archiwum lub na listę spraw na kiedyś/może. Ta ostatnia lista kryje w sobie Twój potencjał! Sprawy, które wymagają podjęcia przez Ciebie działań są realizowane od razu, jeśli działania te nie zajmują więcej niż dwie minuty. W innym przypadku działanie trafia do kalendarza lub na listę najbliższych działań. Możesz też oddelegować takie działanie, aby zrealizował je ktoś inny. Wiesz też już, że musisz regularnie przeprowadzać przeglądy całego Twojego systemu GTD z różnych pułapów – perspektyw czasowych. Znasz już wszystkie elementy potrzebne do wdrożenia Twojego systemu GTD! W tej prezentacji zajmiemy się praktyczną implementacją systemu i pokażemy Ci kilka propozycji, jak może on wyglądać w praktyce.

Schemat traktowania spraw Dla przypomnienia, przedstawimy całościowy algorytm traktowania spraw w metodzie GTD, o którym była mowa w czasie ostatnich dwóch prezentacji. „SPRAWY” Skrzynka spraw przychodzących Co to jest? śmieci Czy coś trzeba z tym zrobić? NIE archiwum sprawy na kiedyś/może TAK Najbliższe działanie

Schemat traktowania spraw Dla przypomnienia, przedstawimy całościowy algorytm traktowania spraw w metodzie GTD, o którym była mowa w czasie ostatnich dwóch prezentacji. Najbliższe działanie Czy zajmie to mniej niż 2 minuty? NIE Deleguj to Odłóż na później Listy najbliższych działań TAK Zrób to Kalendarz

Implementacja systemu GTD W tej prezentacji pokażemy Ci kilka propozycji zorganizowania Twojego systemu GTD.

Implementacja systemu GTD W tej prezentacji pokażemy Ci kilka propozycji zorganizowania Twojego systemu GTD. Ważne jest, abyś cały czas miała/ł świadomość, że jest to Twój i tylko Twój system i nikt inny nie może się wtrącać do tego, jak on wygląda.

Implementacja systemu GTD W tej prezentacji pokażemy Ci kilka propozycji zorganizowania Twojego systemu GTD. Ważne jest, abyś cały czas miała/ł świadomość, że jest to Twój i tylko Twój system i nikt inny nie może się wtrącać do tego, jak on wygląda. Ważne jest przestrzeganie pewnych zasad, które uproszczą korzystanie z Twojego systemu. Ale sam wygląd i kształt systemu – zależy od Ciebie i ma służyć temu, żeby korzystanie z systemu było dla Ciebie przyjemnością.

Implementacja systemu GTD W tej prezentacji pokażemy Ci kilka propozycji zorganizowania Twojego systemu GTD. Ważne jest, abyś cały czas miała/ł świadomość, że jest to Twój i tylko Twój system i nikt inny nie może się wtrącać do tego, jak on wygląda. Ważne jest przestrzeganie pewnych zasad, które uproszczą korzystanie z Twojego systemu. Ale sam wygląd i kształt systemu – zależy od Ciebie i ma służyć temu, żeby korzystanie z systemu było dla Ciebie przyjemnością. Używanie metody GTD ma Cię bawić, a nie dodawać Ci stresu. Jeśli opracujesz system, z którego nie będziesz chciała/ł korzystać, będzie to bez sensu.

Zasady tworzenia systemu GTD Poniżej prezentujemy parę porad, które umożliwią Ci zorganizowanie Twojego systemu GTD tak, aby służył on Twojej efektywności.

Zasady tworzenia systemu GTD Poniżej prezentujemy parę porad, które umożliwią Ci zorganizowanie Twojego systemu GTD tak, aby służył on Twojej efektywności. Każdy element Twojego systemu GTD musi być osobnym miejscem – fizycznym lub w programie. Ustal wyraźne granice pomiędzy poszczególnymi elementami systemu: skrzynką spraw przychodzących, kalendarzem, listami najbliższych działań, dokumentami w obiegu, dokumentami do przeglądnięcia, listą projektów, listą spraw na kiedyś/może, archiwum i wszystkimi dodatkowymi elementami. Gdy bierzesz kartkę z danego miejsca lub otwierasz plik nie możesz się zastanawiać, czy jest to sprawa przychodząca, działanie delegowane dla kogoś, czy dokument zarchiwizowany.

Zasady tworzenia systemu GTD Poniżej prezentujemy parę porad, które umożliwią Ci zorganizowanie Twojego systemu GTD tak, aby służył on Twojej efektywności. Każdy element Twojego systemu GTD musi być osobnym miejscem – fizycznym lub w programie. Ustal wyraźne granice pomiędzy poszczególnymi elementami systemu: skrzynką spraw przychodzących, kalendarzem, listami najbliższych działań, dokumentami w obiegu, dokumentami do przeglądnięcia, listą projektów, listą spraw na kiedyś/może, archiwum i wszystkimi dodatkowymi elementami. Gdy bierzesz kartkę z danego miejsca lub otwierasz plik nie możesz się zastanawiać, czy jest to sprawa przychodząca, działanie delegowane dla kogoś, czy dokument zarchiwizowany. Umieść skrzynkę spraw przychodzących w każdym miejscu, w którym mogą spływać do Ciebie sprawy, ale jednocześnie prowadź tylko tyle skrzynek spraw przychodzących, ile naprawdę potrzebujesz. W czasie miesięcznego przeglądu zawsze zastanów się, czy masz odpowiednią i minimalną liczbę skrzynek spraw przychodzących.

Zasady tworzenia systemu GTD Poniżej prezentujemy parę porad, które umożliwią Ci zorganizowanie Twojego systemu GTD tak, aby służył on Twojej efektywności. Jeśli dowolny element Twojego systemu budzi Twój sprzeciw lub niechęć do używania – zmień go! System, który zbudujesz na początku, będzie się nieustannie zmieniał – będziesz go optymalizowała/ł tak, aby jeszcze bardziej zwiększyć swoją efektywność. Nie bój się zmian i eksperymentowania!

Zasady tworzenia systemu GTD Poniżej prezentujemy parę porad, które umożliwią Ci zorganizowanie Twojego systemu GTD tak, aby służył on Twojej efektywności. Jeśli dowolny element Twojego systemu budzi Twój sprzeciw lub niechęć do używania – zmień go! System, który zbudujesz na początku, będzie się nieustannie zmieniał – będziesz go optymalizowała/ł tak, aby jeszcze bardziej zwiększyć swoją efektywność. Nie bój się zmian i eksperymentowania! Trzymaj swoje archiwum w zasięgu ręki od miejsca, w którym pracujesz. Jeśli przy każdej archiwizacji dokumentu będziesz musiała/ł wstać i zanieść go gdzieś – choćby do szafy stojącej dwa metry dalej – prawdopodobnie po jakimś czasie porzucisz pomysł archiwizacji i materiały referencyjne stworzą dużą, nieuporządkowaną stertę papierów na Twoim biurku.

Zasady tworzenia systemu GTD Poniżej prezentujemy parę porad, które umożliwią Ci zorganizowanie Twojego systemu GTD tak, aby służył on Twojej efektywności. Pamiętaj o regularnym przeglądaniu swojego systemu GTD. Przeglądaj Twój system GTD tak często, jak tylko potrzebujesz do utrzymania jego funkcjonalności. Pamiętaj, żeby prowadzić przeglądy zarówno z niskich, jak i wysokich pułapów. Szczególnie pamiętaj o przeglądach tygodniowych, które pozwolą Ci na rozpoczynanie poszczególnych projektów, kiedy przyjdzie na to czas, i zminimalizuje ryzyko opóźnień w Twojej pracy.

Zasady tworzenia systemu GTD Poniżej prezentujemy parę porad, które umożliwią Ci zorganizowanie Twojego systemu GTD tak, aby służył on Twojej efektywności. Pamiętaj o regularnym przeglądaniu swojego systemu GTD. Przeglądaj Twój system GTD tak często, jak tylko potrzebujesz do utrzymania jego funkcjonalności. Pamiętaj, żeby prowadzić przeglądy zarówno z niskich, jak i wysokich pułapów. Szczególnie pamiętaj o przeglądach tygodniowych, które pozwolą Ci na rozpoczynanie poszczególnych projektów, kiedy przyjdzie na to czas, i zminimalizuje ryzyko opóźnień w Twojej pracy. Nie dyskryminuj spraw i pomysłów w czasie ich zbierania i planowania. Na etapie zbierania spraw oraz podczas burzy mózgów (w planowaniu zgodnym z Modelem Naturalnego Planowania) pamiętaj, że nie ma złych lub głupich pomysłów! Dopiero potem, podczas ich analizy, możesz ocenić ich wartość i niektóre odrzucić. Pamiętaj, że kilka razy do roku wpadasz na pomysł, który może uczynić Cię milionerką/milionerem!.

Zasady tworzenia systemu GTD Poniżej prezentujemy parę porad, które umożliwią Ci zorganizowanie Twojego systemu GTD tak, aby służył on Twojej efektywności. Jeśli tego potrzebujesz, stosuj dodatkowe narzędzia poprawiające Twoją kreatywność i planowanie. Jeśli tego potrzebujesz – zapisz się na trening twórczości lub warsztaty zarządzania sobą w czasie. Na pewno poznasz tam metody, które wspomogą Twoją kreatywność i umiejętności planowania. Dodatkowe metody – np. macierz Eisenhowera, diagramy Gannta – mogą uzupełnić Twój system GTD, jeśli tylko tego chcesz.

Zasady tworzenia systemu GTD Poniżej prezentujemy parę porad, które umożliwią Ci zorganizowanie Twojego systemu GTD tak, aby służył on Twojej efektywności. Jeśli tego potrzebujesz, stosuj dodatkowe narzędzia poprawiające Twoją kreatywność i planowanie. Jeśli tego potrzebujesz – zapisz się na trening twórczości lub warsztaty zarządzania sobą w czasie. Na pewno poznasz tam metody, które wspomogą Twoją kreatywność i umiejętności planowania. Dodatkowe metody – np. macierz Eisenhowera, diagramy Gannta – mogą uzupełnić Twój system GTD, jeśli tylko tego chcesz. Pamiętaj, że możesz za darmo uczestniczyć w takim kursie zorganizowanym przez Biura Karier i Promocji Wydziału Chemii UJ lub Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ:-).

Najprostsza implementacja systemu Na kolejnych slajdach zaproponujemy Ci bardzo prostą implementację systemu GTD, opartą na skrzynce e-mail, Twoim notatniku i systemie kartonowych teczek.

Najprostsza implementacja systemu Na kolejnych slajdach zaproponujemy Ci bardzo prostą implementację systemu GTD, opartą na skrzynce e-mail, Twoim notatniku i systemie kartonowych teczek. Główną zaletą takiego systemu jest jego prostota – przy niewielkich nakładach finansowych jesteś w stanie w ciągu kilku dni zorganizować wszystkie elementy potrzebne do funkcjonowania systemu.

Najprostsza implementacja systemu Na kolejnych slajdach zaproponujemy Ci bardzo prostą implementację systemu GTD, opartą na skrzynce e-mail, Twoim notatniku i systemie kartonowych teczek. Główną zaletą takiego systemu jest jego prostota – przy niewielkich nakładach finansowych jesteś w stanie w ciągu kilku dni zorganizować wszystkie elementy potrzebne do funkcjonowania systemu. Weź pierwszą teczkę i opisz ją „SPRAWY PRZYCHODZĄCE”. To będzie Twoja skrzynka spraw przychodzących dla spraw mających postać fizyczną Jeśli potrzebujesz więcej skrzynek spraw przychodzących, opisz odpowiednią liczbę teczek i umieść je w odpowiednich miejscach.

Najprostsza implementacja systemu Na kolejnych slajdach zaproponujemy Ci bardzo prostą implementację systemu GTD, opartą na skrzynce e-mail, Twoim notatniku i systemie kartonowych teczek. Główną zaletą takiego systemu jest jego prostota – przy niewielkich nakładach finansowych jesteś w stanie w ciągu kilku dni zorganizować wszystkie elementy potrzebne do funkcjonowania systemu. Weź pierwszą teczkę i opisz ją „SPRAWY PRZYCHODZĄCE”. To będzie Twoja skrzynka spraw przychodzących dla spraw mających postać fizyczną Jeśli potrzebujesz więcej skrzynek spraw przychodzących, opisz odpowiednią liczbę teczek i umieść je w odpowiednich miejscach. Obok, na biurku, możesz umieścić także teczki „SPRAWY W OBIEGU” (delegowane) i „DO PRZEGLĄDNIĘCIA” (sprawy, w odniesieniu do których najbliższym działaniem jest zapoznanie się z tekstem), jeśli spodziewasz się, że będą Ci potrzebne.

Najprostsza implementacja systemu Jeśli zdecydujesz się na używanie osobnego kalendarza – staraj się go zawsze mieć przy sobie (wraz z czymś do pisania, jeśli jest to kalendarz papierowy).

Najprostsza implementacja systemu Jeśli zdecydujesz się na używanie osobnego kalendarza – staraj się go zawsze mieć przy sobie (wraz z czymś do pisania, jeśli jest to kalendarz papierowy). Weź pudło (może być to samo, które posłużyło jako skrzynka spraw przychodzących w czasie inicjacji systemu) i poukładaj w nim sprawy zarchiwizowane w kolejności alfabetycznej. Trzymaj się zasady, że każdą sprawę lub projekt umieszczasz w oddzielnej teczce. Teczki podpisz czytelnie – o wiele lepiej od opisu ręcznego sprawdzają się tutaj wydrukowane etykiety.

Najprostsza implementacja systemu Jeśli zdecydujesz się na używanie osobnego kalendarza – staraj się go zawsze mieć przy sobie (wraz z czymś do pisania, jeśli jest to kalendarz papierowy). Weź pudło (może być to samo, które posłużyło jako skrzynka spraw przychodzących w czasie inicjacji systemu) i poukładaj w nim sprawy zarchiwizowane w kolejności alfabetycznej. Trzymaj się zasady, że każdą sprawę lub projekt umieszczasz w oddzielnej teczce. Teczki podpisz czytelnie – o wiele lepiej od opisu ręcznego sprawdzają się tutaj wydrukowane etykiety. Zapewne przyda Ci się też analogiczne archiwum plików zgromadzonych na dysku twardym Twojego komputera. Umieść je w określonej lokalizacji. Każdemu projektowi przypisz jeden folder, w którym umieścisz wszystkie pliki związane z danym projektem.

Najprostsza implementacja systemu Opisz jedną teczkę „KIEDYŚ/MOŻE” oraz jedną „LISTA PROJEKTÓW”. Umieść je w szufladzie, żeby zbyt często Cię nie rozpraszały w codziennej pracy.

Najprostsza implementacja systemu Opisz jedną teczkę „KIEDYŚ/MOŻE” oraz jedną „LISTA PROJEKTÓW”. Umieść je w szufladzie, żeby zbyt często Cię nie rozpraszały w codziennej pracy. Jeśli potrzebujesz jeszcze jakiegoś oddzielnego elementu systemu – przeznacz na niego osobną teczkę i umieść ją w miejscu, w którym uważasz, że powinna być.

Najprostsza implementacja systemu Opisz jedną teczkę „KIEDYŚ/MOŻE” oraz jedną „LISTA PROJEKTÓW”. Umieść je w szufladzie, żeby zbyt często Cię nie rozpraszały w codziennej pracy. Jeśli potrzebujesz jeszcze jakiegoś oddzielnego elementu systemu – przeznacz na niego osobną teczkę i umieść ją w miejscu, w którym uważasz, że powinna być. Przy prowadzeniu systemu w opisanej wersji, trzymaj się zasady, że każdy projekt, sprawę, najbliższe działanie itp. spisujesz na oddzielnej kartce. W przypadku konieczności przeniesienia danego elementu z jednego miejsca w systemie do innego, nie będziesz musiała/ł nic przepisywać i kreślić, a wystarczy, że jedynie przeniesiesz kartkę z teczki do teczki.

Najprostsza implementacja systemu Opisz jedną teczkę „KIEDYŚ/MOŻE” oraz jedną „LISTA PROJEKTÓW”. Umieść je w szufladzie, żeby zbyt często Cię nie rozpraszały w codziennej pracy. Jeśli potrzebujesz jeszcze jakiegoś oddzielnego elementu systemu – przeznacz na niego osobną teczkę i umieść ją w miejscu, w którym uważasz, że powinna być. Przy prowadzeniu systemu w opisanej wersji, trzymaj się zasady, że każdy projekt, sprawę, najbliższe działanie itp. spisujesz na oddzielnej kartce. W przypadku konieczności przeniesienia danego elementu z jednego miejsca w systemie do innego, nie będziesz musiała/ł nic przepisywać i kreślić, a wystarczy, że jedynie przeniesiesz kartkę z teczki do teczki. Teraz przypatrz się tak skonstruowanemu systemowi i zastanów się, które elementy fizyczne chcesz zastąpić Twoim notatnikiem. Wyrzuć zbędne elementy. Pamiętaj o tym, aby każdy element systemu był oddzielony od innych!

Skrzynka e-mail w systemie GTD Jak wspomnieliśmy w czasie wcześniejszej prezentacji, Twoja skrzynka e-mail może być elementem systemu GTD przy spełnieniu pewnych warunków.

Skrzynka e-mail w systemie GTD Jak wspomnieliśmy w czasie wcześniejszej prezentacji, Twoja skrzynka e-mail może być elementem systemu GTD przy spełnieniu pewnych warunków. Skrzynka odbiorcza w poczcie może być jedną ze skrzynek spraw przychodzących. Ważne jest jednak przestrzeganie reguły oddzielenia jej od innych elementów systemu.

Skrzynka e-mail w systemie GTD Jak wspomnieliśmy w czasie wcześniejszej prezentacji, Twoja skrzynka e-mail może być elementem systemu GTD przy spełnieniu pewnych warunków. Skrzynka odbiorcza w poczcie może być jedną ze skrzynek spraw przychodzących. Ważne jest jednak przestrzeganie reguły oddzielenia jej od innych elementów systemu. Utwórz w swojej poczcie foldery (np. „DZIAŁANIA” i „ARCHIWUM”), do których będziesz przenosiła/ł wiadomości, które (odpowiednio) wymagają podjęcia działania oraz nadają się do zarchiwizowania.

Skrzynka e-mail w systemie GTD Jak wspomnieliśmy w czasie wcześniejszej prezentacji, Twoja skrzynka e-mail może być elementem systemu GTD przy spełnieniu pewnych warunków. Skrzynka odbiorcza w poczcie może być jedną ze skrzynek spraw przychodzących. Ważne jest jednak przestrzeganie reguły oddzielenia jej od innych elementów systemu. Utwórz w swojej poczcie foldery (np. „DZIAŁANIA” i „ARCHIWUM”), do których będziesz przenosiła/ł wiadomości, które (odpowiednio) wymagają podjęcia działania oraz nadają się do zarchiwizowania. Możesz także utworzyć folder „KIEDYŚ/MOŻE” i „DO PRZEGLĄDNIĘCIA”, jednak lepiej jest takie maile przenieść do elementów systemu poza skrzynką email (jako wydruki lub notatki odręczne).

Skrzynka e-mail w systemie GTD Dokonaj analizy Twojej skrzynki e-mail zgodnie z zasadami podanymi w poprzedniej prezentacji i przenieś poszczególne wiadomości do odpowiednich folderów.

Skrzynka e-mail w systemie GTD Dokonaj analizy Twojej skrzynki e-mail zgodnie z zasadami podanymi w poprzedniej prezentacji i przenieś poszczególne wiadomości do odpowiednich folderów. W zależności od dynamiki Twojego życia i pracy, możesz przyjąć, że analizie poddasz jedynie wiadomości, które przyszły w ostatnim czasie (tydzień, miesiąc, rok – musisz zaufać intuicji). Starsze wiadomości automatycznie (bez poddawania analizie) przenieś do archiwum.

Skrzynka e-mail w systemie GTD Dokonaj analizy Twojej skrzynki e-mail zgodnie z zasadami podanymi w poprzedniej prezentacji i przenieś poszczególne wiadomości do odpowiednich folderów. W zależności od dynamiki Twojego życia i pracy, możesz przyjąć, że analizie poddasz jedynie wiadomości, które przyszły w ostatnim czasie (tydzień, miesiąc, rok – musisz zaufać intuicji). Starsze wiadomości automatycznie (bez poddawania analizie) przenieś do archiwum. W ten sposób w Twojej skrzynce odbiorczej pozostaną jedynie wiadomości, co do których musisz podjąć decyzję, czy należy coś z nimi zrobić.

Skrzynka e-mail w systemie GTD Dokonaj analizy Twojej skrzynki e-mail zgodnie z zasadami podanymi w poprzedniej prezentacji i przenieś poszczególne wiadomości do odpowiednich folderów. W zależności od dynamiki Twojego życia i pracy, możesz przyjąć, że analizie poddasz jedynie wiadomości, które przyszły w ostatnim czasie (tydzień, miesiąc, rok – musisz zaufać intuicji). Starsze wiadomości automatycznie (bez poddawania analizie) przenieś do archiwum. W ten sposób w Twojej skrzynce odbiorczej pozostaną jedynie wiadomości, co do których musisz podjąć decyzję, czy należy coś z nimi zrobić. Wszystkie takie wiadomości (oraz te, które dopiero otrzymasz) potraktuj tak, jak inne sprawy w skrzynce spraw przychodzących – w odpowiednim momencie dokonaj ich analizy i przenieś w odpowiednie miejsce w Twoim systemie GTD.

Pomysły na implementację systemu Nie bój się wykorzystać swojej kreatywności podczas tworzenia Twojego systemu GTD!

Pomysły na implementację systemu Nie bój się wykorzystać swojej kreatywności podczas tworzenia Twojego systemu GTD! Dozwolone są wszystkie chwyty, które zachęcą Cię do korzystania z systemu, umieszczania w nim spraw i regularnego przeglądania całego systemu.

Pomysły na implementację systemu Nie bój się wykorzystać swojej kreatywności podczas tworzenia Twojego systemu GTD! Dozwolone są wszystkie chwyty, które zachęcą Cię do korzystania z systemu, umieszczania w nim spraw i regularnego przeglądania całego systemu. Twój system może być szary lub kolorowy, papierowy lub elektroniczny, tekstowy lub graficzny, ciężki lub lekki…

Pomysły na implementację systemu Nie bój się wykorzystać swojej kreatywności podczas tworzenia Twojego systemu GTD! Dozwolone są wszystkie chwyty, które zachęcą Cię do korzystania z systemu, umieszczania w nim spraw i regularnego przeglądania całego systemu. Twój system może być szary lub kolorowy, papierowy lub elektroniczny, tekstowy lub graficzny, ciężki lub lekki… Twoja pomysłowość i kreatywność jest Twoim jedynym ograniczeniem.

Pomysły na implementację systemu Poniżej przedstawiamy kilka propozycji personalizacji Twojego systemu, które mogą Cię zainspirować.

Pomysły na implementację systemu Poniżej przedstawiamy kilka propozycji personalizacji Twojego systemu, które mogą Cię zainspirować. Lubisz gry RPG? Zorganizuj swój system w formie dziennika misji (zawierającego najbliższe działania) i karty postaci (zawierającej Twoje projekty do realizacji). Twoją pasją jest żeglowanie? Rozrysuj swoje projekty jako mapę, na której wytyczysz punkty nawigacyjne – „kamienie milowe”, które będą Cię przybliżały do realizacji projektu i osiągnięcia celu. Jesteś maniakiem gadżetów elektronicznych? Wykorzystaj ich potęgę w tworzeniu Twojego systemu przez stosowanie odpowiednich programów. Wolisz słuchać, niż pisać? Zorganizuj swój system w oparciu o notatki głosowe w dyktafonie lub telefonie.

Pomysły na implementację systemu Poniżej przedstawiamy kilka propozycji personalizacji Twojego systemu, które mogą Cię zainspirować. Lubisz gry RPG? Zorganizuj swój system w formie dziennika misji (zawierającego najbliższe działania) i karty postaci (zawierającej Twoje projekty do realizacji). Twoją pasją jest żeglowanie? Rozrysuj swoje projekty jako mapę, na której wytyczysz punkty nawigacyjne – „kamienie milowe”, które będą Cię przybliżały do realizacji projektu i osiągnięcia celu. Jesteś maniakiem gadżetów elektronicznych? Wykorzystaj ich potęgę w tworzeniu Twojego systemu przez stosowanie odpowiednich programów. Wolisz słuchać, niż pisać? Zorganizuj swój system w oparciu o notatki głosowe w dyktafonie lub telefonie. Masz inny pomysł na ciekawą organizację systemu? Wpisz ją w komentarzu na stronie kursu!

Programy do metody GTD Ze względu na popularność metody Getting Things Done, powstało wiele programów opracowanych specjalnie pod tę metodę.

Programy do metody GTD Ze względu na popularność metody Getting Things Done, powstało wiele programów opracowanych specjalnie pod tę metodę. Programy te są bardzo dobre na początek – do nauki i wdrożenia systemu GTD. Są dostępne na wiele platform (Windows, Linux, Android, iOS, Windows Phone) i często pozwalają na zorganizowanie zintegrowanego systemu zarządzania działaniem, obejmującego wszystkie Twoje urządzenia komputerowe.

Programy do metody GTD Ze względu na popularność metody Getting Things Done, powstało wiele programów opracowanych specjalnie pod tę metodę. Programy te są bardzo dobre na początek – do nauki i wdrożenia systemu GTD. Są dostępne na wiele platform (Windows, Linux, Android, iOS, Windows Phone) i często pozwalają na zorganizowanie zintegrowanego systemu zarządzania działaniem, obejmującego wszystkie Twoje urządzenia komputerowe. Odpowiedni program zapewni Ci wszystkie elementy konieczne do prowadzenia systemu GTD, ułatwi przepływ spraw pomiędzy elementami systemu i zorganizuje Twój kalendarz i Twoje listy najbliższych działań.

Programy do metody GTD Ze względu na popularność metody Getting Things Done, powstało wiele programów opracowanych specjalnie pod tę metodę. Programy te są bardzo dobre na początek – do nauki i wdrożenia systemu GTD. Są dostępne na wiele platform (Windows, Linux, Android, iOS, Windows Phone) i często pozwalają na zorganizowanie zintegrowanego systemu zarządzania działaniem, obejmującego wszystkie Twoje urządzenia komputerowe. Odpowiedni program zapewni Ci wszystkie elementy konieczne do prowadzenia systemu GTD, ułatwi przepływ spraw pomiędzy elementami systemu i zorganizuje Twój kalendarz i Twoje listy najbliższych działań. Prawda jest jednak taka, że po pewnym czasie korzystania z zaawansowanego programu (za który często musisz dodatkowo zapłacić) stwierdzisz, że dałabyś/dałbyś radę prowadzić taki sam (lub lepszy) system za pomocą notatnika, który wybrałaś/eś w czasie pierwszej prezentacji.

Przed wyborem programu – popatrz na licencję! Aby przeszukać listę dostępnych programów, wpisz w dowolnej wyszukiwarce (lub w sklepie dostosowanym do Twojej platformy) „GTD” lub „Getting Things Done”.

Przed wyborem programu – popatrz na licencję! Aby przeszukać listę dostępnych programów, wpisz w dowolnej wyszukiwarce (lub w sklepie dostosowanym do Twojej platformy) „GTD” lub „Getting Things Done”. Przed instalacją zwróć jednak uwagę, na jakiej licencji jest udostępniony program – najlepiej na stronie domowej programu. Wiele programów jest udostępnionych w ograniczonej wersji bezpłatnej oraz w wersji płatnej o pełnej funkcjonalności. Ograniczenia mogą dotyczyć liczby prowadzonych projektów, częstości synchronizacji pomiędzy poszczególnymi urządzeniami, konfiguracji interfejsu programu. Często są to istotne rzeczy, których brak znacząco obniży funkcjonalność Twojego systemu!

Przed wyborem programu – popatrz na licencję! Aby przeszukać listę dostępnych programów, wpisz w dowolnej wyszukiwarce (lub w sklepie dostosowanym do Twojej platformy) „GTD” lub „Getting Things Done”. Przed instalacją zwróć jednak uwagę, na jakiej licencji jest udostępniony program – najlepiej na stronie domowej programu. Wiele programów jest udostępnionych w ograniczonej wersji bezpłatnej oraz w wersji płatnej o pełnej funkcjonalności. Ograniczenia mogą dotyczyć liczby prowadzonych projektów, częstości synchronizacji pomiędzy poszczególnymi urządzeniami, konfiguracji interfejsu programu. Często są to istotne rzeczy, których brak znacząco obniży funkcjonalność Twojego systemu! Jeśli zdecydujesz się na program płatny zwróć uwagę na to, jakie są warunki licencji! Wiele programów pozwala jedynie na wykupienie licencji czasowej (zwykle na rok)– decydując się na nie, będziesz musiała/ł odnawiać subskrypcję licencji.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze programu? Zanim zdecydujesz się na konkretny program, zwróć uwagę na następujące rzeczy:

Na co zwrócić uwagę przy wyborze programu? Zanim zdecydujesz się na konkretny program, zwróć uwagę na następujące rzeczy: Na jakiej licencji jest dostępny program i ile kosztuje? Na ilu urządzeniach możesz korzystać z tego programu? Jak często można synchronizować zadania pomiędzy urządzeniami? Czy program pozwala ustawiać przypomnienia dzienne i godzinne? Czy program pozwala na zdefiniowanie projektów i podprojektów? Czy program pozwala na przeglądanie zadań według projektu, kontekstu, daty wykonania? Czy interfejs programu przypadł Ci do gustu? Co sądzą inni użytkownicy o programie? Czy program umożliwia eksport systemu do formatów innych programów? Czy program współpracuje z programami, których obecnie używasz?

Przykłady programów do metody GTD Przykładowe programy, które możesz zastosować, to:

Przykłady programów do metody GTD Przykładowe programy, które możesz zastosować, to: Due Today DGT GTD & Task List Remember The Milk ToodleDo ToDoist Wunderlist Do It (Tomorrow) GTD Task Manager Get Things Done

Przykłady programów do metody GTD Przykładowe programy, które możesz zastosować, to: Due Today DGT GTD & Task List Spróbuj jednak najpierw sama/sam zorganizować swój system w oparciu o ulubiony notatnik, a dopiero w razie problemów wykorzystaj któreś z proponowanych rozwiązań. Remember The Milk ToodleDo ToDoist Wunderlist Do It (Tomorrow) GTD Task Manager Get Things Done

Podsumowanie W tej prezentacji poznałaś/eś kilka zasad, które pozwolą Ci na efektywne prowadzenie Twojego systemu GTD oraz przykłady systemów, na których możesz się wzorować. Pamiętaj, aby Twój system GTD był naprawdę Twój – zastosuj w nim takie rozwiązania i narzędzia, z którymi będzie Ci się dobrze pracowało. Najprostszą implementacją systemu jest użycie kartonowych teczek – opisany w prezentacji system jest bardzo dobrym punktem wyjścia do utworzenia Twojego systemu GTD. Możesz także zastosować jeden z wielu dostępnych programów napisanych pod metodę GTD. W każdym momencie możesz zmienić dowolny element Twojego systemu GTD. Nie bój się zmian i eksperymentów – w ten sposób opracujesz najlepszy system, jaki może być! Po przepracowaniu wszystkich prezentacji masz już wszystkie informacje potrzebne do używania systemu GTD! W następnej prezentacji podsumujemy najważniejsze rzeczy z całego kursu.

Zadania z tej prezentacji 1. Masz pomysł na ciekawą organizację systemu GTD? Wpisz ją w komentarzu na stronie kursu! (nie znaczy to od razu, że chcesz system w takiej formie zastosować – po prostu zainspiruj innych) 2. Stworzyłaś/eś już Twój system GTD lub jego zalążki? W komentarzu pod postem z prezentacją na naszym profilu na Facebooku umieść jego zdjęcie (w aktualnej wersji). Niech inni zobaczą, że już zmieniasz swoje życie!

Do zobaczenia w następnej prezentacji! Masz pytania lub uwagi? Napisz do nas poprzez prywatną wiadomość na profilu www.facebook.com/gieldapracdyplomowych lub w komentarzu pod prezentacją na naszym profilu!

Add a comment

Related presentations

Related pages

Kurs "Zrób to tak, aby to zrobić" - prezentacja 3

Information about Kurs "Zrób to tak, aby to zrobić" - prezentacja 3. Education. ... Kurs "Zrób to tak, aby to zrobić" - prezentacja 5. Education. Tweet ...
Read more

Kurs PowerPoint Dla Początkujących: Jak stworzyć ...

Kurs PowerPoint Dla Początkujących: ... Jest to kurs PowerPointa 2013 dla początkujących. ... Skuteczna prezentacja w PowerPoint 2007 ...
Read more

PR Gielda Prac Dyplomowych - Google+

Kurs "Zrób to tak, aby to zrobić" - prezentacja 6. 1. ... Przygotowywanie prezentacji konferencyjnej część 5. 1. ... Kurs "Zrób to tak, aby to ...
Read more

Jak zrobić dobrą prezentację w Power Point - wykres ...

Jak zrobić dobry wykres w Power Point pokazuje Szymon Wróblewski ... Skuteczna prezentacja w PowerPoint 2007 ... Kurs power point ...
Read more

prezentacja-KURS_PIERWSZEJ_POMOCY.pdf - Google Drive

prezentacja-KURS_PIERWSZEJ_POMOCY.pdf - Google Drive
Read more

Kurs PowerPoint, Szkolenie PowerPoint - Kurs Excel, VBA ...

Kurs PowerPoint przeznaczone są dla osób, ... Kurs Prezentacja biznesowa z PowerPoint i Prezi ... Dietla 25/5. Tel. +48 12 421 87 54 Mobile: ...
Read more

Skuteczna prezentacja - czyli jak osiągać założone ...

Skuteczna prezentacja ... 5. Strategie ... O zakwalifikowaniu na kurs decyduje kolejność zgłoszeń.
Read more