Kurs "Zrób to tak, aby to zrobić" - prezentacja 2

100 %
0 %
Information about Kurs "Zrób to tak, aby to zrobić" - prezentacja 2
Education

Published on December 18, 2013

Author: gieldapracdyplomowych

Source: slideshare.net

Description

Druga cześć kursu zarządzania działaniem według metody Getting Things Done. W prezentacji przedstawiono metody identyfikacji celów i planowania ich realizacji.

E-kurs zorganizowany przez sekcję PR konferencji Giełda Prac Dyplomowych.

Zrób coś tak, żeby to zrobić! e- kurs profilu Giełda Prac Dyplomowych www.facebook.com/gieldapracdyplomowych (c) zespół PR-GPD 2013

Jak czytać slajdy? W przypadku wyświetlania filmu, slajdy będą się zmieniały automatycznie w tempie dostosowanym do ilości informacji na slajdzie. W każdej chwili możesz zatrzymać animację i poświęcić na dany slajd więcej czasu lub wrócić do wcześniejszego slajdu.

Jak czytać slajdy? To jest tekst materiału, który chcemy Wam przekazać. Będzie się pojawiał w różnych kolorach i rozmiarach, w zależności od potrzeb. Gdyby to było To byście zobaczyli normalne napisane na tablicy w szkolenie, przy czasie szkolenia. slajdzie moglibyście usłyszeć taką dygresję lub komentarz. W ten sposób będziemy oznaczać proste zadania, które pozwolą Ci jeszcze lepiej wykorzystać czas kursu. Zadania są przeznaczone dla chętnych i nieobowiązkowe..

Literatura źródłowa D. Allen, „Getting Things Done: sztuka bezstresowej efektywności” www.helion.pl www.wiecejinspiracji.pl F. Błaszkiewicz SJ, „Tożsamość snajpera”

Plan kursu Dlaczego to może się udać? Jak i co planować? Dlaczego warto zbierać sprawy? Analiza i przegląd spraw. Twój system GTD. Zrób to TERAZ!

Zrób coś tak, żeby to zrobić! Część druga: Jak i co planować? e- kurs profilu Giełda Prac Dyplomowych www.facebook.com/gieldapracdyplomowych (c) zespół PR-GPD 2013

Podsumowanie poprzedniej prezentacji W ciągu najbliższych pięciu tygodni będziemy umieszczać tutaj prezentacje, które pozwolą Ci się zaznajomić z metodą zarządzania działaniami według algorytmu Getting Things Done. Metoda ta pozwoli Ci zwiększyć Twoją efektywność nawet, jeśli do teraz uważasz, że Twoje środowisko pracy jest zbyt dynamiczne, żeby je ogarnąć jakimś systemem. Jeśli dobrze wykorzystasz czas kursu, zyskasz umiejętność reagowania na pojawiające się zadania tak, jak woda reaguje na kamień – idealnie do tego, ile Twojej uwagi wymagają. Na początku kursu przypomnij sobie metody zarządzania sobą w czasie, które już znasz i (może) stosujesz.

Mała uwaga na początek W czasie tej części kursu bardzo ważne (ale tylko czasami:-) ) będzie bycie SAMOLUBNYM. Ważne będzie to, czego Ty chcesz i co Tobie najbardziej odpowiada.

Mała uwaga na początek W czasie tej części kursu bardzo ważne (ale tylko czasami:-) ) będzie bycie SAMOLUBNYM. Ważne będzie to, czego Ty chcesz i co Tobie najbardziej odpowiada. Nie Twoim rodzicom,

Mała uwaga na początek W czasie tej części kursu bardzo ważne (ale tylko czasami:-) ) będzie bycie SAMOLUBNYM. Ważne będzie to, czego Ty chcesz i co Tobie najbardziej odpowiada. Nie Twoim rodzicom, ani znajomym,

Mała uwaga na początek W czasie tej części kursu bardzo ważne (ale tylko czasami:-) ) będzie bycie SAMOLUBNYM. Ważne będzie to, czego Ty chcesz i co Tobie najbardziej odpowiada. Nie Twoim rodzicom, ani znajomym, ani środowisku, w którym się obracasz,

Mała uwaga na początek W czasie tej części kursu bardzo ważne (ale tylko czasami:-) ) będzie bycie SAMOLUBNYM. Ważne będzie to, czego Ty chcesz i co Tobie najbardziej odpowiada. Nie Twoim rodzicom, ani znajomym, ani środowisku, w którym się obracasz, ani mediom,

Mała uwaga na początek W czasie tej części kursu bardzo ważne (ale tylko czasami:-) ) będzie bycie SAMOLUBNYM. Ważne będzie to, czego Ty chcesz i co Tobie najbardziej odpowiada. Nie Twoim rodzicom, ani znajomym, ani środowisku, w którym się obracasz, ani mediom, a nawet nie Twojemu przełożonemu!

Mała uwaga na początek W czasie tej części kursu bardzo ważne (ale tylko czasami:-) ) będzie bycie SAMOLUBNYM. Ważne będzie to, czego Ty chcesz i co Tobie najbardziej odpowiada. Nie Twoim rodzicom, ani znajomym, ani środowisku, w którym się obracasz, ani mediom, a nawet nie Twojemu przełożonemu! Ważne będzie tylko Twoje zdanie!

Mała uwaga na początek W czasie tej części kursu bardzo ważne (ale tylko czasami:-) ) będzie bycie SAMOLUBNYM. Ważne będzie to, czego Ty chcesz i co Tobie najbardziej odpowiada. Nie Twoim rodzicom, ani znajomym, ani środowisku, w którym się obracasz, ani mediom, a nawet nie Twojemu przełożonemu! Ważne będzie tylko Twoje zdanie! Nie daj sobie wmówić czegoś innego:-).

Narzędzia do notowania

Narzędzia do notowania To tylko niektóre narzędzia, przetestowane przez autorów w czasie tworzenia własnych systemów zarządzania działaniem.

Narzędzia do notowania To tylko niektóre narzędzia, przetestowane przez autorów w czasie tworzenia własnych systemów zarządzania działaniem. Musisz wybrać najlepsze dla Ciebie. Nie bój się eksperymentować i zmienić narzędzia, jeśli aktualne Ci nie odpowiada!

Narzędzia do notowania To tylko niektóre narzędzia, przetestowane przez autorów w czasie tworzenia własnych systemów zarządzania działaniem. Musisz wybrać najlepsze dla Ciebie. Nie bój się eksperymentować i zmienić narzędzia, jeśli aktualne Ci nie odpowiada! Na pewnym etapie może się okazać, że chcesz korzystać z więcej niż jednego narzędzia – ale o tym powiemy w jednej z następnych części kursu.

Zanim zaczniemy… Poświęć chwilę na sprawdzenie wybranego notatnika i zobaczenie, czego się dzisiaj nauczysz.

Zanim zaczniemy… Poświęć chwilę na sprawdzenie wybranego notatnika i zobaczenie, czego się dzisiaj nauczysz. Pomyśl o jednym, wybranym zadaniu, które przed Tobą stoi. Możesz wybrać to, które w tym momencie najbardziej Cię nurtuje i rozprasza. Zapisz je w swoim notatniku.

Zanim zaczniemy… Poświęć chwilę na sprawdzenie wybranego notatnika i zobaczenie, czego się dzisiaj nauczysz. Pomyśl o jednym, wybranym zadaniu, które przed Tobą stoi. Możesz wybrać to, które w tym momencie najbardziej Cię nurtuje i rozprasza. Zapisz je w swoim notatniku. Opisz jednym zdaniem, jaki będzie stan, gdy rozwiążesz ten problem. Skąd będzie wiadomo, że zadanie jest już wypełnione? Zapisz ten efekt.

Zanim zaczniemy… Poświęć chwilę na sprawdzenie wybranego notatnika i zobaczenie, czego się dzisiaj nauczysz. Pomyśl o jednym, wybranym zadaniu, które przed Tobą stoi. Możesz wybrać to, które w tym momencie najbardziej Cię nurtuje i rozprasza. Zapisz je w swoim notatniku. Opisz jednym zdaniem, jaki będzie stan, gdy rozwiążesz ten problem. Skąd będzie wiadomo, że zadanie jest już wypełnione? Zapisz ten efekt. Wyobraź sobie, że zapisany problem jest jedynym, którym musisz się zająć – nie są ważne żadne inne sprawy.

Zanim zaczniemy… Poświęć chwilę na sprawdzenie wybranego notatnika i zobaczenie, czego się dzisiaj nauczysz. Co byś zrobiła/zrobił w takim przypadku, żeby przybliżyć zadanie do rozwiązania – osiągnąć zapisany wcześniej efekt? Pamiętaj – masz tylko to jedno zdanie do wykonania!

Zanim zaczniemy… Poświęć chwilę na sprawdzenie wybranego notatnika i zobaczenie, czego się dzisiaj nauczysz. Co byś zrobiła/zrobił w takim przypadku, żeby przybliżyć zadanie do rozwiązania – osiągnąć zapisany wcześniej efekt? Pamiętaj – masz tylko to jedno zdanie do wykonania! Czy byłby to telefon do kogoś? Jeśli tak, to do kogo? A może rozmowa z kimś, żeby dopytad o szczegóły albo je ustalid? Może musisz poszukad informacji w internecie albo konkretnej książce? Albo napisad jakiś fragment tekstu?

Zanim zaczniemy… Poświęć chwilę na sprawdzenie wybranego notatnika i zobaczenie, czego się dzisiaj nauczysz. Co byś zrobiła/zrobił w takim przypadku, żeby przybliżyć zadanie do rozwiązania – osiągnąć zapisany wcześniej efekt? Pamiętaj – masz tylko to jedno zdanie do wykonania! Zapisz konkretną czynność, którą wybrałaś/eś! Czy byłby to telefon do kogoś? Jeśli tak, to do kogo? A może rozmowa z kimś, żeby dopytad o szczegóły albo je ustalid? Może musisz poszukad informacji w internecie albo konkretnej książce? Albo napisad jakiś fragment tekstu?

Zanim zaczniemy… Poświęć chwilę na sprawdzenie wybranego notatnika i zobaczenie, czego się dzisiaj nauczysz. Co byś zrobiła/zrobił w takim przypadku, żeby przybliżyć zadanie do rozwiązania – osiągnąć zapisany wcześniej efekt? Pamiętaj – masz tylko to jedno zdanie do wykonania! Zapisz konkretną czynność, którą wybrałaś/eś! Czy byłby to telefon do kogoś? Jeśli tak, to do kogo? A może rozmowa z kimś, żeby dopytad o szczegóły albo je ustalid? Może musisz poszukad informacji w internecie albo konkretnej książce? Albo napisad jakiś fragment tekstu? Napisz w komentarzu, jaka jest najbliższa czynność, którą musisz wykonać, aby przybliżyć realizację wybranego projektu do końca. Pamiętaj, że nie musisz się ograniczać do zapisanych powyżej przykładów! Pamiętaj przy tym o ochronie danych osobowych, jeśli czynność ta dotyczy innej osoby:-).6

Zanim zaczniemy… Poświęć chwilę na sprawdzenie wybranego notatnika i zobaczenie, czego się dzisiaj nauczysz. Co byś zrobiła/zrobił w takim przypadku, żeby przybliżyć zadanie do rozwiązania – osiągnąć zapisany wcześniej efekt? Pamiętaj – masz tylko to jedno zdanie do wykonania! Zapisz konkretną czynność, którą wybrałaś/eś! Czy byłby to telefon do kogoś? Jeśli tak, to do kogo? A może rozmowa z kimś, żeby dopytad o szczegóły albo je ustalid? Może musisz poszukad informacji w internecie albo konkretnej książce? Albo napisad jakiś fragment tekstu? Właśnie zdefiniowałaś/eś najbliższe działanie dla jednego ze swoich projektów. Gratulujemy! Zastanów się, czy czujesz teraz większy komfort psychiczny w stosunku do tego, co myślałaś/eś o tym zadaniu wcześniej?

Zanim zaczniemy… Poświęć chwilę na sprawdzenie wybranego notatnika i zobaczenie, czego się dzisiaj nauczysz. Co byś zrobiła/zrobił w takim przypadku, żeby przybliżyć zadanie do rozwiązania – osiągnąć zapisany wcześniej efekt? Pamiętaj – masz tylko to jedno zdanie do wykonania! Zapisz konkretną czynność, którą wybrałaś/eś! Czy byłby to telefon do kogoś? Jeśli tak, to do kogo? A może rozmowa z kimś, żeby dopytad o szczegóły albo je ustalid? Może musisz poszukad informacji w internecie albo konkretnej książce? Albo napisad jakiś fragment tekstu? Właśnie zdefiniowałaś/eś najbliższe działanie dla jednego ze swoich projektów. Gratulujemy! Zastanów się, czy czujesz teraz większy komfort psychiczny w stosunku do tego, co myślałaś/eś o tym zadaniu wcześniej? Z dzisiejszej prezentacji dowiesz się, jak zorganizowane są projekty i jak je identyfikować.

PROJEKT Skąd wynikają Twoje działania?

Skąd wynikają Twoje działania? PROJEKT „Projekt” to każdy zespół działań, który prowadzi Cię do konkretnego efektu.

Skąd wynikają Twoje działania? „Projekt” to każdy zespół działań, który prowadzi Cię do konkretnego efektu. PROJEKT Możesz przyjąć, że każdy projekt to jeden Twój cel. Pamiętaj, żeby Twój cel był SMART! Chociaż później możesz odwoływać się do jego skróconej, „hasłowej” nazwy.

Skąd wynikają Twoje działania? „Projekt” to każdy zespół działań, który prowadzi Cię do konkretnego efektu. PROJEKT Możesz przyjąć, że każdy projekt to jeden Twój cel. Zazwyczaj projekt, do jego realizacji, wymaga podjęcia więcej niż jednego działania. Ale możesz spotkać też projekty, które będą obejmowały tylko jedno działanie.

Zdobyć tytuł magistra chemii Przykład struktury projektu Projektem dla studenta I roku SUM na Wydziale Chemii może być, na przykład, zdobycie tytułu magistra chemii.

Zdobyć tytuł magistra chemii Przykład struktury projektu Projektem dla studenta I roku SUM na Wydziale Chemii może być, na przykład, zdobycie tytułu magistra chemii. S – można go zapisad w sposób skrócony: „Skooczyd studia”. M – da się zmierzyd – mam dyplom, albo nie. A – wymaga ode mnie podjęcia pewnej pracy, którą podejmuję z wyboru. R – na podstawie dotychczasowych osiągnięd spodziewam się, że jestem w stanie to zrobid. T – mam dwa lata na ukooczenie studiów II stopnia.

Skąd wynikają Twoje działania? PROJEKT sprawa

Skąd wynikają Twoje działania? PROJEKT sprawa „Sprawa” to wszystko, co wpuściłaś/eś do swojego fizycznego lub psychicznego świata, a co nie pasuje do miejsca, w którym się znajduje i co do czego nie podjęłaś/ąłeś jeszcze decyzji co do oczekiwanych rezultatów i najbliższych działań.

Skąd wynikają Twoje działania? PROJEKT sprawa „Sprawa” to wszystko, co wpuściłaś/eś do swojego fizycznego lub psychicznego świata, a co nie pasuje do miejsca, w którym się znajduje i co do czego nie podjęłaś/ąłeś jeszcze decyzji co do oczekiwanych rezultatów i najbliższych działań. A tak ludzkim językiem – to każda rzecz, którą chcesz zmienić i w stosunku do której chcesz podjąć jakieś działanie. Doprowadzić ją do końca.

Skąd wynikają Twoje działania? PROJEKT sprawa „Sprawa” to wszystko, co wpuściłaś/eś do swojego fizycznego lub psychicznego świata, a co nie pasuje do miejsca, w którym się znajduje i co do czego nie podjęłaś/ąłeś jeszcze decyzji co do oczekiwanych rezultatów i najbliższych działań. A tak ludzkim językiem – to każda rzecz, którą chcesz zmienić i w stosunku do której chcesz podjąć jakieś działanie. Doprowadzić ją do końca. Każda sprawa to Twój cel pośredni, prowadzący do realizacji większego celu – projektu.

Skąd wynikają Twoje działania? PROJEKT sprawa „Sprawa” to wszystko, co wpuściłaś/eś do swojego fizycznego lub psychicznego świata, a co nie pasuje do miejsca, w którym się znajduje i co do czego nie podjęłaś/ąłeś jeszcze decyzji co do oczekiwanych rezultatów i najbliższych działań. A tak ludzkim językiem – to każda rzecz, którą chcesz zmienić i w stosunku do której chcesz podjąć jakieś działanie. Doprowadzić ją do końca. Każda sprawa to Twój cel pośredni, prowadzący do realizacji większego celu – projektu. Sprawa może być częścią projektu, ale może też istnieć samodzielnie, bez szerszego kontekstu. Dla uproszczenia i ujednolicenia kursu przyjmiemy, że każda sprawa jest częścią projektu. Projekt może składać się z jednej sprawy.

Skąd wynikają Twoje działania? PROJEKT sprawa 1 sprawa 2 sprawa 3 Projekt może też składać się z kilku spraw - wymagać do realizacji działań w kilku równoległych kierunkach.

Skąd wynikają Twoje działania? PROJEKT sprawa 1 sprawa 2 sprawa 3 Projekt może też składać się z kilku spraw - wymagać do realizacji działań w kilku równoległych kierunkach. Sprawy są właśnie tym, co ludzie zwykle zapisują na swoich listach zadań – i przez to często listy te są niepraktyczne!

Zdobyć tytuł magistra chemii. Przykład struktury projektu zaliczyć mały kurs chemii teoretycznej wykonać miniprojekt badawczy zaliczyć lektorat Wróćmy do naszego przykładu studenta I roku SUM na Wydziale Chemii. Zauważ, że na podstawie spisu spraw nie da się jeszcze jasno określić, co trzeba zrobić – dlatego listy zadań składające się ze spraw są niepraktyczne!

Skąd wynikają Twoje działania? PROJEKT sprawa 1 najbliższe działanie 1 sprawa 2 najbliższe działanie 2 sprawa 3 najbliższe działanie 3

Skąd wynikają Twoje działania? Kluczowym pojęciem w metodzie „Getting Things Done” jest pojęcie najbliższego działania. PROJEKT sprawa 1 najbliższe działanie 1 sprawa 2 najbliższe działanie 2 sprawa 3 najbliższe działanie 3

Najbliższe działanie – klucz do sukcesu Kluczowym pojęciem w metodzie „Getting Things Done” jest pojęcie najbliższego działania. sprawa 1 najbliższe działanie 1 sprawa 2 najbliższe działanie 2 sprawa 3 najbliższe działanie 3 Najbliższe działanie to konkretna, fizyczna czynność którą trzeba wykonać, aby daną sprawę przybliżyć do ostatecznego rozwiązania.

Najbliższe działanie – klucz do sukcesu Kluczowym pojęciem w metodzie „Getting Things Done” jest pojęcie najbliższego działania. sprawa 1 najbliższe działanie 1 sprawa 2 najbliższe działanie 2 sprawa 3 najbliższe działanie 3 Najbliższe działanie to konkretna, fizyczna czynność którą trzeba wykonać, aby daną sprawę przybliżyć do ostatecznego rozwiązania. Zasadniczą częścią zarządzania Twoimi działaniami jest przekształcenie spraw w najbliższe działania.

Najbliższe działanie – klucz do sukcesu Kluczowym pojęciem w metodzie „Getting Things Done” jest pojęcie najbliższego działania. sprawa 1 najbliższe działanie 1 sprawa 2 najbliższe działanie 2 sprawa 3 najbliższe działanie 3 Najbliższe działanie to konkretna, fizyczna czynność którą trzeba wykonać, aby daną sprawę przybliżyć do ostatecznego rozwiązania. Zasadniczą częścią zarządzania Twoimi działaniami jest przekształcenie spraw w najbliższe działania. Każda sprawa może składać się z wielu działań, ale ważne jest wskazanie jednego i tylko jednego najbliższego działania. Jeśli dla jednej sprawy możesz zdefiniować więcej niż jedno najbliższe działanie, to jest to projekt, który trzeba rozpisać na kilka spraw.

Najbliższe działanie – klucz do sukcesu Kluczowym pojęciem w metodzie „Getting Things Done” jest pojęcie najbliższego działania. sprawa 1 najbliższe działanie 1 sprawa 2 najbliższe działanie 2 sprawa 3 najbliższe działanie 3 Zapisane najbliższe działanie musi być: konkretne – zawierad jednoznaczną informację, co należy wykonad, fizyczne – musi zajmowad czas i przybliżyd Cię do realizacji sprawy, osadzone w kontekście – o tym dowiesz się na następnym slajdzie.

Kontekst najbliższego działania Kontekst, to pewne specyficzne środowisko, w którym można zrealizować dane najbliższe działanie.

Kontekst najbliższego działania Kontekst, to pewne specyficzne środowisko, w którym można zrealizować dane najbliższe działanie. Dobrze jest przypisać działanie do kontekstu, jednak nie zawsze jest to konieczne. Możesz wyznaczyć sobie najbliższe działanie, które możesz zrealizować w każdym miejscu i czasie.

Kontekst najbliższego działania Kontekst, to pewne specyficzne środowisko, w którym można zrealizować dane najbliższe działanie. Dobrze jest przypisać działanie do kontekstu, jednak nie zawsze jest to konieczne. Możesz wyznaczyć sobie najbliższe działanie, które możesz zrealizować w każdym miejscu i czasie. Do kontekstu zadań wrócimy jeszcze w późniejszych częściach kursu. Kontekstem może być: telefon – dla zadao, które są rozmowami telefonicznymi, komputer – np. dla wysyłania emaili, zakupów internetowych, szukania informacji w internecie, konkretna osoba – jeśli musisz z nią porozmawiad, miejsce pracy – dla czynności, które możesz wykonad tylko tam (np. prace w laboratorium), sklep – dla zakupów,

Co zrobić po zdefiniowaniu najbliższego działania? Najbliższe działanie: wykonaj teraz lub wyznacz kogoś, kto to zrobi lub wpisz na listę najbliższych działań

Co zrobić po zdefiniowaniu najbliższego działania? Najbliższe działanie: wykonaj teraz lub wyznacz kogoś, kto to zrobi lub wpisz na listę najbliższych działań Zwróć uwagę, że nie jest to to samo, co lista projektów lub lista spraw!

Co zrobić po zdefiniowaniu najbliższego działania? Najbliższe działanie: wykonaj teraz lub wyznacz kogoś, kto to zrobi lub wpisz na listę najbliższych działań O tym, kiedy wybrać którą opcję, dowiesz się w jednej z następnych prezentacji.

Projekt – pełna wizja PROJEKT sprawa 1 najbliższe działanie 1 sprawa 2 najbliższe działanie 2 sprawa 3 najbliższe działanie 3

Zdobyć tytuł magistra chemii. Przykład struktury projektu zaliczyć mały kurs chemii teoretycznej powtórzyć obliczenia dla atomu wodoru wykonać miniprojekt badawczy zarezerwować aparaturę na pomiar zaliczyć lektorat spisać 100 słów, które muszę umieć Teraz nasz student już wie konkretnie, co musi zrobić, żeby dokonać postępu w każdej ze swojej spraw i realizować projekt ukończenia studiów chemicznych!

Zdobyć tytuł magistra chemii. Przykład struktury projektu zaliczyć mały kurs chemii teoretycznej powtórzyć obliczenia dla atomu wodoru wykonać miniprojekt badawczy zarezerwować aparaturę na pomiar zaliczyć lektorat spisać 100 słów, które muszę umieć Jak wybrać odpowiednie działanie w danym czasie – tego dowiecie się z jednej z następnych prezentacji. Tymczasem jednak zastanówmy się, jak zidentyfikować swoje projekty.

Przykładowa lista najbliższych działań Teraz chcemy Ci tylko pokazać, jak może wyglądać lista najbliższych działań. O tym, jak ją skonstruować i jak jej używać dowiesz się w kolejnych prezentacjach. działanie projekt sprawa kontekst powtórzyć obliczenia dla atomu wodoru studia chemia teoretyczna dom [ ] zarezerwować aparaturę na pomiar studia miniprojekt badawczy uczelnia [ ] sprawdzić w internecie ceny śpiworów wypad w góry zakupy komputer [ ] zadzwonić do kina (12 1111111)i zarezerwować bilety wyjście do kina ze znajomymi - telefon [ ] sprawdzić na forach w internecie, na jaki kurs pierwszej pomocy warto iść wolontariat - komputer [ ] przeczytać „Hobbita” - - - [ ] [ ]

Jak zidentyfikować swoje projekty? Różne projekty mają różny zasięg w Twoim życiu i różną perspektywę czasową ich realizacji. W związku z tym, na poszczególne projekty musisz patrzeć z odpowiedniej perspektywy – porównamy ją do wysokości w czasie lotu samolotem.

Jak zidentyfikować swoje projekty? Różne projekty mają różny zasięg w Twoim życiu i różną perspektywę czasową ich realizacji. W związku z tym, na poszczególne projekty musisz patrzeć z odpowiedniej perspektywy – porównamy ją do wysokości w czasie lotu samolotem. o prezentach świątecznych myślisz w perspektywie najbliższego tygodnia, o ukooczeniu studiów w perspektywie najbliższych kilku lat (albo roku), o rozwoju Twojej kariery zawodowej w perspektywie ok. 10 lat.

Pułapy, z których możesz oglądać swoje projekty i cele 15000 m całe życie 12000 m perspektywa 35 lat 9000 m perspektywa 12 lat 6000 m bieżące obowiązki 3000 m bieżące projekty pas startowy bieżące działania

Pułapy, z których możesz oglądać swoje projekty i cele Niestety, nawet Google StreetView nie mógł wjechać na płytę lotniska w Balicach:-(. www.maps.google.com pas startowy bieżące działania

Pułapy, z których możesz oglądać swoje projekty i cele Z perspektywy „pasa startowego” widzisz dobrze swoje bieżące zadania. Nie tylko te zebrane na liście najbliższych działań (którą już widziałaś/eś, a niedługo nauczysz się prawidłowo ją przygotowywać), ale także ich konsekwencje i następne działania. Z tej wysokości widzisz raczej osobne działania, które nie układają się jeszcze w żadne projekty i cele. Niestety, nawet Google StreetView nie mógł wjechać na płytę lotniska w Balicach:-(. www.maps.google.com pas startowy bieżące działania

Pułapy, z których możesz oglądać swoje projekty i cele Z perspektywy „pasa startowego” widzisz dobrze swoje bieżące zadania. Nie tylko te zebrane na liście najbliższych działań (którą już widziałaś/eś, a niedługo nauczysz się prawidłowo ją przygotowywać), ale także ich konsekwencje i następne działania. Z tej wysokości widzisz raczej osobne działania, które nie układają się jeszcze w żadne projekty i cele. Niestety, nawet Google StreetView nie mógł wjechać na płytę lotniska w Balicach:-(. www.maps.google.com Jeśli przestałyby spływać do Ciebie jakiekolwiek nowe zadania, realizacja zadań widocznych jedynie z poziomu pasa startowego zajęłaby Ci kilkaset godzin. pas startowy bieżące działania

Pułapy, z których możesz oglądać swoje projekty i cele 3000 m www.maps.google.com bieżące projekty

Pułapy, z których możesz oglądać swoje projekty i cele Z poziomu 3000 m widzisz wszystkie swoje otwarte (czyli te, którymi faktycznie się teraz zajmujesz) projekty. Zwykle zauważysz ich od kilkunastu do kilkudziesięciu, w zależności od Twojej aktywności. Można przyjąć, że są to wszystkie projekty, które wymagały Twojej aktywności w okresie ostatniego tygodnia. Są to Twoje cele krótkoterminowe. 3000 m www.maps.google.com bieżące projekty

Pułapy, z których możesz oglądać swoje projekty i cele www.maps.google.com 6000 m bieżące obowiązki

Pułapy, z których możesz oglądać swoje projekty i cele Perspektywa 6000 m to widok projektów w perspektywie czasowej około roku. Zwykle są to cele wynikające z pełnionych aktualnie przez Ciebie funkcji w społeczeństwie: członka rodziny, studenta, pracownika, wolontariusza, kursanta, lidera, znajomego i innych. www.maps.google.com 6000 m bieżące obowiązki

Pułapy, z których możesz oglądać swoje projekty i cele Perspektywa 6000 m to widok projektów w perspektywie czasowej około roku. Zwykle są to cele wynikające z pełnionych aktualnie przez Ciebie funkcji w społeczeństwie: członka rodziny, studenta, pracownika, wolontariusza, kursanta, lidera, znajom ego i innych. Inna nazwa celów widocznych z tej perspektywy to „obszary odpowiedzialności”. www.maps.google.com 6000 m bieżące obowiązki

Pułapy, z których możesz oglądać swoje projekty i cele 9000 m perspektywa 12 lat www.maps.google.com

Pułapy, z których możesz oglądać swoje projekty i cele Z perspektywy 9000 m możesz zaobserwować, jak zmieni się Twoje życie w ciągu najbliższych 24 miesięcy. O ile wiele celów, które zauważyłaś/eś z niższych pułapów wynika z pełnionych przez Ciebie funkcji, tutaj zaczyna się naprawdę liczyć wizja tego, co chcesz robić i co chcesz zmienić w swoim życiu. 9000 m perspektywa 12 lat www.maps.google.com

Pułapy, z których możesz oglądać swoje projekty i cele www.maps.google.com 12000 m perspektywa 35 lat

Pułapy, z których możesz oglądać swoje projekty i cele www.maps.google.com 12000 m perspektywa 35 lat Z perspektywy 12000 m kreujesz rozwój swojej kariery i życia osobistego. Z tego poziomu określasz charakter tego, co robisz i czym chcesz się zajmować. Ta perspektywa pozwala zaplanować zmiany, jakich chcesz dokonać oraz przygotować się na trudności, jakie możesz przy tym napotkać.

Pułapy, z których możesz oglądać swoje projekty i cele www.maps.google.com 15000 m całe życie

Pułapy, z których możesz oglądać swoje projekty i cele całe życie www.maps.google.com 15000 m Z perspektywy 15000 metrów widzisz całe swoje życie. Wszystkie Twoje projekty, cele i działania powinny się zaczynać i kończyć właśnie na tej perspektywie.

Pułapy, z których możesz oglądać swoje projekty i cele całe życie www.maps.google.com 15000 m Z perspektywy 15000 metrów widzisz całe swoje życie. Wszystkie Twoje projekty, cele i działania powinny się zaczynać i kończyć właśnie na tej perspektywie. Z tej perspektywy możesz odpowiedzieć sobie na pytanie: co robisz i co chcesz robić, jaki sens ma Twoja praca, co chcesz pozostawić po sobie. Tutaj zauważysz także, czym tak naprawdę jest dla Ciebie „praca”!

Pułapy, z których możesz oglądać swoje projekty i cele całe życie www.maps.google.com 15000 m Z perspektywy 15000 metrów widzisz całe swoje życie. Wszystkie Twoje projekty, cele i działania powinny się zaczynać i kończyć właśnie na tej perspektywie. Z tej perspektywy możesz odpowiedzieć sobie na pytanie: co robisz i co chcesz robić, jaki sens ma Twoja praca, co chcesz pozostawić po sobie. Tutaj zauważysz także, czym tak naprawdę jest dla Ciebie „praca”!

Pułapy, z których możesz oglądać swoje projekty i cele www.maps.google.com 15000 m całe życie Zauważ, że z tej perspektywy nadal widzisz pas startowy – Twoje codzienne sprawy w pewnym stopniu kształtują całe Twoje życie! Z perspektywy 15000 metrów widzisz całe swoje życie. Wszystkie Twoje projekty, cele i działania powinny się zaczynać i kończyć właśnie na tej perspektywie. Z tej perspektywy możesz odpowiedzieć sobie na pytanie: co robisz i co chcesz robić, jaki sens ma Twoja praca, co chcesz pozostawić po sobie. Tutaj zauważysz także, czym naprawdę jest dla Ciebie „praca”!

Pułapy, z których możesz oglądać swoje projekty i cele 15000 m Obserwowanie swoich celów z różnych pułapów pozwoli Ci na dążenie w obranym przez Ciebie kierunku i ograniczy stres towarzyszący Twojemu życiu. całe życie 12000 m perspektywa 35 lat 9000 m perspektywa 12 lat 6000 m bieżące obowiązki 3000 m bieżące projekty pas startowy bieżące działania

Pułapy, z których możesz oglądać swoje projekty i cele 15000 m Obserwowanie swoich celów z różnych pułapów pozwoli Ci na dążenie w obranym przez Ciebie kierunku i ograniczy stres towarzyszący Twojemu życiu. Oczywiście, im wyższy pułap, tym rzadziej musisz na niego wzlatywać i analizować projekty z jego poziomu. Nie musisz codziennie zastanawiać się, jaki jest cel Twojego życia i czy na pewno idziesz w jego kierunku:-). Przegląd projektów jest bardzo ważnym elementem systemu GTD, o którym dowiesz się w jednej z następnych prezentacji. całe życie 12000 m perspektywa 35 lat 9000 m perspektywa 12 lat 6000 m bieżące obowiązki 3000 m bieżące projekty pas startowy bieżące działania

Pułapy, z których możesz oglądać swoje projekty i cele 15000 m całe życie 12000 m 9000 m perspektywa 12 lat 6000 m Cele z niższych pułapów – od pasa startowego do 6000 m – łatwiej będzie Ci znaleźć przez analizę spraw wchodzących w ich zakresy. Tym zajmiemy się w następnej prezentacji. perspektywa 35 lat bieżące obowiązki 3000 m bieżące projekty pas startowy bieżące działania

Pułapy, z których możesz oglądać swoje projekty i cele 15000 m Dzisiaj poznasz metodę, która ułatwi Ci definiowanie projektów i celów z wysokich pułapów. Jakkolwiek możesz też ją zastosować do pułapów niższych. całe życie 12000 m perspektywa 35 lat 9000 m perspektywa 12 lat 6000 m bieżące obowiązki 3000 m bieżące projekty pas startowy bieżące działania

Gdzie chcesz osiągnąć sukces? Ćwiczenie, które za chwilę rozpoczniemy jest bardzo ważne i może zająć Ci więcej czasu. Nie musisz go realizować w czasie trwania prezentacji. Ale zachęcamy, abyś je zrealizowała/zrealizował przy okazji przerwy świątecznej. Pozwoli Ci ono zidentyfikować Twoje główne cele długoterminowe i ukierunkować działania w celu ich realizacji.

Gdzie chcesz osiągnąć sukces? Aby zidentyfikować cel (i projekt dążący do realizacji tego celu) musisz wiedzieć, jakie obszary życia są dla Ciebie najważniejsze. Za chwile zobaczysz kilka przykładowych obszarów życia. Poświęć dwie minuty na zapoznanie się z nimi przemyślenie, co dla Ciebie znaczą. Jeśli w trakcie ćwiczenia przyjdą Ci do głowy inne obszary życia, w których chcesz się realizować – śmiało, zapisz je i wykorzystaj w dalszej części ćwiczenia!

Gdzie chcesz osiągnąć sukces? relacje edukacja kompetencje zdrowie posiadanie odpowiedzialność kariera pozycja społeczna poczucie własnej wartości rozpoznawalność umiejętności

Gdzie chcesz osiągnąć sukces? relacje edukacja kompetencje zdrowie posiadanie Wybierz około 7 obszarów życia, które są dla Ciebie (i tylko dla Ciebie!) ważne i w których osiągnięcie sukcesu jest dla Ciebie najważniejsze. odpowiedzialność kariera Możesz skorzystać z przedstawionych propozycji, ale możesz wykorzystać inne obszary, które wymyśliłaś/eś i są dla Ciebie ważne. pozycja społeczna Zapisz te 7 obszarów. poczucie własnej wartości rozpoznawalność umiejętności

Jaki sukces chcę osiągnąć? Przedstawimy Ci metodę, pozwalającą zdefiniować konkretne cele i projekty w obrębie ważnych dla Ciebie obszarów życia. Podziel kartkę papieru lub obszar tekstowy w Twoim notatniku na cztery części.

Jaki sukces chcę osiągnąć? chcę nie chcę Przedstawimy Ci metodę, pozwalającą zdefiniować konkretne cele i projekty w obrębie ważnych dla Ciebie obszarów życia. Podziel kartkę papieru lub obszar tekstowy w Twoim notatniku na cztery części. Zatytułuj poszczególne kolumny jako „chcę” i „nie chcę”.

Jaki sukces chcę osiągnąć? mam chcę nie chcę Przedstawimy Ci metodę, pozwalającą zdefiniować konkretne cele i projekty w obrębie ważnych dla Ciebie obszarów życia. nie mam Podziel kartkę papieru lub obszar tekstowy w Twoim notatniku na cztery części. Zatytułuj poszczególne kolumny jako „chcę” i „nie chcę”. Wierszom nadaj tytuły „mam” i „nie mam’.

Jaki sukces chcę osiągnąć? mam chcę nie chcę Przedstawimy Ci metodę, pozwalającą zdefiniować konkretne cele i projekty w obrębie ważnych dla Ciebie obszarów życia. nie mam Podziel kartkę papieru lub obszar tekstowy w Twoim notatniku na cztery części. Zatytułuj poszczególne kolumny jako „chcę” i „nie chcę”. Wierszom nadaj tytuły „mam” i „nie mam’. Tak przygotowany szablon posłuży do stworzenia Twojej (i tylko Twojej!) macierzy posiadania i dążeń.

Macierz posiadania i dążeń mam chcę nie chcę W każdej części macierzy zapisz siedem obszarów życia, które wcześniej wybrałaś/eś. nie mam W każdej części macierzy do każdego obszaru dopisz jedną rzecz (nie musi być to przedmiot materialny), którą: chcesz i masz

Macierz posiadania i dążeń mam chcę nie chcę W każdej części macierzy zapisz siedem obszarów życia, które wcześniej wybrałaś/eś. nie mam W każdej części macierzy do każdego obszaru dopisz jedną rzecz (nie musi być to przedmiot materialny), którą: chcesz i masz chcesz, ale nie masz

Macierz posiadania i dążeń mam chcę nie chcę W każdej części macierzy zapisz siedem obszarów życia, które wcześniej wybrałaś/eś. nie mam W każdej części macierzy do każdego obszaru dopisz jedną rzecz (nie musi być to przedmiot materialny), którą: chcesz i masz chcesz, ale nie masz masz, ale nie chcesz

Macierz posiadania i dążeń mam chcę nie chcę W każdej części macierzy zapisz siedem obszarów życia, które wcześniej wybrałaś/eś. nie mam W każdej części macierzy do każdego obszaru dopisz jedną rzecz (nie musi być to przedmiot materialny), którą: chcesz i masz chcesz, ale nie masz masz, ale nie chcesz nie masz i nie chcesz

Macierz posiadania i dążeń mam chcę chcę i mam nie chcę nie chcę, ale mam W każdej części macierzy zapisz siedem obszarów życia, które wcześniej wybrałaś/eś. nie mam W każdej części macierzy do każdego obszaru dopisz jedną rzecz (nie musi być to przedmiot materialny). chcę i nie mam nie mam i nie chcę Jeśli chcesz, możesz zacząć dopisywać kolejne rzeczy do poszczególnych obszarów życia, jednak przy pierwszym podejściu naprawdę wystarczy tylko jedna w każdym obszarze – w ten sposób Twoje cele będą łatwiejsze do zidentyfikowania.

Jakie są Twoje cele? Każda ćwiartka macierzy posiadania i dążeń pozwoli Ci wyznaczyć sobie pewne cele w istotnych dla Ciebie obszarach życia. mam nie chcę chcę i mam nie chcę, ale mam nie mam chcę chcę i nie mam nie mam i nie chcę

Jakie są Twoje cele? Każda ćwiartka macierzy posiadania i dążeń pozwoli Ci wyznaczyć sobie pewne cele w istotnych dla Ciebie obszarach życia. nie chcę Ta część jest najłatwiejsza do interpretacji – jeśli czegoś nie masz i tego nie chcesz, to nie definiuj celów z tym związanych. nie mam mam chcę nie mam i nie chcę

Jakie są Twoje cele? Każda ćwiartka macierzy posiadania i dążeń pozwoli Ci wyznaczyć sobie pewne cele w istotnych dla Ciebie obszarach życia. nie chcę Ta część jest najłatwiejsza do interpretacji – jeśli czegoś nie masz i tego nie chcesz, to nie definiuj celów z tym związanych. nie mam mam chcę nie mam i nie chcę Tę ćwiartkę często wypełniają oczekiwania, które ma wobec Ciebie rodzina, środowisko rówieśnicze oraz standardy, które próbują Ci narzucić media.

Jakie są Twoje cele? Każda ćwiartka macierzy posiadania i dążeń pozwoli Ci wyznaczyć sobie pewne cele w istotnych dla Ciebie obszarach życia. nie chcę Ta część jest najłatwiejsza do interpretacji – jeśli czegoś nie masz i tego nie chcesz, to nie definiuj celów z tym związanych. nie mam mam chcę nie mam i nie chcę Tę ćwiartkę często wypełniają oczekiwania, które ma wobec Ciebie rodzina, środowisko rówieśnicze oraz standardy, które próbują Ci narzucić media. Zapisanie rzeczy w tej ćwiartce macierzy pozwoli Ci zidentyfikować rzeczy, których nie chcesz osiągnąć, a dzięki temu nie będziesz traciła/tracił czasu i energii na zajmowanie się nimi.

Jakie są Twoje cele? Każda ćwiartka macierzy posiadania i dążeń pozwoli Ci wyznaczyć sobie pewne cele w istotnych dla Ciebie obszarach życia. chcę nie chcę nie mam mam Ta część jest najłatwiejsza do interpretacji – jeśli czegoś nie masz i tego nie chcesz, to nie definiuj celów z tym związanych. nie mam i nie chcę Pamiętaj, że tylko Ty wiesz, czego naprawdę chcesz! Tę ćwiartkę często wypełniają oczekiwania, które ma wobec Ciebie rodzina, środowisko rówieśnicze oraz standardy, które próbują Ci narzucić media. Zapisanie rzeczy w tej ćwiartce macierzy pozwoli Ci zidentyfikować rzeczy, których nie chcesz osiągnąć, a dzięki temu nie będziesz traciła/tracił czasu i energii na zajmowanie się nimi.

Jakie są Twoje cele? Każda ćwiartka macierzy posiadania i dążeń pozwoli Ci wyznaczyć sobie pewne cele w istotnych dla Ciebie obszarach życia. nie mam mam chcę chcę i mam nie chcę Tutaj, przede wszystkim, znajdziesz informację o Twoich zasobach i zdolnościach, które pozwolą Ci osiągnąć zamierzone cele.

Jakie są Twoje cele? Każda ćwiartka macierzy posiadania i dążeń pozwoli Ci wyznaczyć sobie pewne cele w istotnych dla Ciebie obszarach życia. mam chcę chcę i mam nie chcę Tutaj, przede wszystkim, znajdziesz informację o Twoich zasobach i zdolnościach, które pozwolą Ci osiągnąć zamierzone cele. nie mam Część ta pokazuje także, jakie cele udało Ci się już osiągnąć.

Jakie są Twoje cele? Każda ćwiartka macierzy posiadania i dążeń pozwoli Ci wyznaczyć sobie pewne cele w istotnych dla Ciebie obszarach życia. mam chcę chcę i mam nie chcę Tutaj, przede wszystkim, znajdziesz informację o Twoich zasobach i zdolnościach, które pozwolą Ci osiągnąć zamierzone cele. nie mam Część ta pokazuje także, jakie cele udało Ci się już osiągnąć. Ale, podczas analizy, zastanów się, czy na pewno to, co masz jest takiej jakości, jakiej oczekujesz. Jeśli nie – jest to cel, który możesz sobie wyznaczyć.

Jakie są Twoje cele? Każda ćwiartka macierzy posiadania i dążeń pozwoli Ci wyznaczyć sobie pewne cele w istotnych dla Ciebie obszarach życia. mam chcę nie chcę chcę i mam Tutaj, przede wszystkim, znajdziesz informację o Twoich zasobach i zdolnościach, które pozwolą Ci osiągnąć zamierzone cele. nie mam Część ta pokazuje także, jakie cele udało Ci się już osiągnąć. Ale, podczas analizy, zastanów się, czy na pewno to, co masz jest takiej jakości, jakiej oczekujesz. Równoważnie – możesz (na początek) przepisać też taką rzecz do ćwiartki poniżej. Jeśli nie – jest to cel, który możesz sobie wyznaczyć.

Jakie są Twoje cele? Każda ćwiartka macierzy posiadania i dążeń pozwoli Ci wyznaczyć sobie pewne cele w istotnych dla Ciebie obszarach życia. nie mam mam chcę chcę i nie mam nie chcę Ćwiartka „chcę i nie mam” jest najczęściej podawana jako źródło celów, ponieważ z niej najłatwiej jest wyprowadzić cele.

Jakie są Twoje cele? Każda ćwiartka macierzy posiadania i dążeń pozwoli Ci wyznaczyć sobie pewne cele w istotnych dla Ciebie obszarach życia. mam chcę nie chcę Ćwiartka „chcę i nie mam” jest najczęściej podawana jako źródło celów, ponieważ z niej najłatwiej jest wyprowadzić cele. nie mam Praktycznie każdą z rzeczy, które tutaj zapisałaś/eś, możesz potraktować jako swój cel do zrealizowania. chcę i nie mam

Jakie są Twoje cele? Każda ćwiartka macierzy posiadania i dążeń pozwoli Ci wyznaczyć sobie pewne cele w istotnych dla Ciebie obszarach życia. nie mam mam chcę nie chcę nie chcę, ale mam Z tej części macierzy także możesz w prosty sposób wyznaczyć swoje cele.

Jakie są Twoje cele? Każda ćwiartka macierzy posiadania i dążeń pozwoli Ci wyznaczyć sobie pewne cele w istotnych dla Ciebie obszarach życia. nie mam mam chcę nie chcę nie chcę, ale mam Z tej części macierzy także możesz w prosty sposób wyznaczyć swoje cele. Możesz jednak wykorzystać ją bardziej kreatywnie i nie poprzestać tylko na tym, czego chcesz się pozbyć. Zastanów się, co chciałabyś/chciałbyś mieć w zamian tej rzeczy.

Jakie są Twoje cele? Każda ćwiartka macierzy posiadania i dążeń pozwoli Ci wyznaczyć sobie pewne cele w istotnych dla Ciebie obszarach życia. nie mam mam chcę nie chcę nie chcę, ale mam Z tej części macierzy także możesz w prosty sposób wyznaczyć swoje cele. Możesz jednak wykorzystać ją bardziej kreatywnie i nie poprzestać tylko na tym, czego chcesz się pozbyć. Zastanów się, co chciałabyś/chciałbyś mieć w zamian tej rzeczy. W ten sposób przenosisz cel do ćwiartki „chcę i nie mam”. Prawdopodobnie taki cel będzie dla Ciebie ciekawszy i bardziej pociągający, a więc lepiej zmotywuje Cię do jego osiągnięcia!

Co chcę osiągnąć w danym horyzoncie czasowym? W czasie ćwiczenia wyznaczyłaś/eś sobie co najmniej 14 celów do osiągnięcia. Gratulujemy – już wiesz, do czego możesz dążyć!

Co chcę osiągnąć w danym horyzoncie czasowym? W czasie ćwiczenia wyznaczyłaś/eś sobie co najmniej 14 celów do osiągnięcia. 15000 m całe życie 12000 m perspektywa 35 lat Teraz wybierz pułap (a więc horyzont czasowy), w którym chcesz przeanalizować postawione sobie cele. 9000 m perspektywa 12 lat Tak, jak wspomnieliśmy, macierz najlepiej sprawdzi się do wyznaczania celów z pułapu 900015000 m, jednak możesz spróbować na jej podstawie wyznaczyć sobie także cele z niższych pułapów. 6000 m bieżące obowiązki 3000 m bieżące projekty Gratulujemy – już wiesz, do czego możesz dążyć! pas startowy bieżące działania

Co chcę osiągnąć w danym horyzoncie czasowym? nie chcę chcę 15000 m mam całe życie chcę i mam nie chcę, ale mam nie mam perspektywa 35 lat 9000 m perspektywa 12 lat 6000 m chcę i nie mam 12000 m bieżące obowiązki 3000 m bieżące projekty nie mam i nie chcę Dla każdego z zapisanych celów zastanów się, jaki konkretny i mierzalny efekt chciałabyś/chciałbyś uzyskać w wybranym horyzoncie czasowym. pas startowy bieżące działania

Co chcę osiągnąć w danym horyzoncie czasowym? nie chcę chcę 15000 m mam całe życie chcę i mam nie chcę, ale mam nie mam perspektywa 35 lat 9000 m perspektywa 12 lat 6000 m chcę i nie mam 12000 m bieżące obowiązki 3000 m bieżące projekty nie mam i nie chcę Świetnie – właśnie udało Ci się zdefiniować projekty widoczne z wybranego przez Ciebie pułapu! pas startowy bieżące działania

Co chcę osiągnąć w danym horyzoncie czasowym? nie chcę chcę 15000 m mam całe życie chcę i mam nie chcę, ale mam nie mam perspektywa 35 lat 9000 m perspektywa 12 lat 6000 m chcę i nie mam 12000 m bieżące obowiązki 3000 m bieżące projekty nie mam i nie chcę Możliwe, że w czasie ostatniego kroku pojedyncze cele rozbiły się na kilka projektów – nie ma w tym nic złego. Pamiętaj, aby zapisać wszystkie projekty i cele, które udało Ci się zidentyfikować! pas startowy bieżące działania

Ile masz celów? Projekty, które wyznaczyłeś mogą być dla Ciebie osobiste i nie musisz się nimi dzielić z innymi użytkownikami. Chętnie jednak dowiemy się, ile projektów udało Ci się zidentyfikować i ile celów wyznaczyć podczas ćwiczenia. Wpisz liczbę projektów i celów w komentarzu pod prezentacją. Podaj także, z jakiego pułapu analizowałaś/eś projekty. Udało Ci się już wyznaczyć pewne projekty, które chcesz zrealizować. Ostatnia część tej prezentacji pokaże Ci efektywną drogę do rozpoczęcia realizacji projektu.

Od projektu do najbliższego działania Jak dowiedziałaś/eś się na początku prezentacji, każdy projekt składa się z co najmniej jednej sprawy.

Od projektu do najbliższego działania Jak dowiedziałaś/eś się na początku prezentacji, każdy projekt składa się z co najmniej jednej sprawy. Pamiętasz też pewnie, że w każdej sprawie możemy wyróżnić ciąg czynności, które należy wykonać, aby je zrealizować – doprowadzić do zmiany stanu aktualnego na pożądany.

Od projektu do najbliższego działania Jak dowiedziałaś/eś się na początku prezentacji, każdy projekt składa się z co najmniej jednej sprawy. Pamiętasz też pewnie, że w każdej sprawie możemy wyróżnić ciąg czynności, które należy wykonać, aby je zrealizować – doprowadzić do zmiany stanu aktualnego na pożądany. Kluczowe jest „najbliższe działanie”, czyli najbliższa, fizyczna czynność, którą można wykonać, aby przybliżyć daną sprawę do realizacji.

Od projektu do najbliższego działania Jak dowiedziałaś/eś się na początku prezentacji, każdy projekt składa się z co najmniej jednej sprawy. Pamiętasz też pewnie, że w każdej sprawie możemy wyróżnić ciąg czynności, które należy wykonać, aby je zrealizować – doprowadzić do zmiany stanu aktualnego na pożądany. Kluczowe jest „najbliższe działanie”, czyli najbliższa, fizyczna czynność, którą można wykonać, aby przybliżyć daną sprawę do realizacji. Ponieważ przejście z myślenia o projekcie do myślenia o najbliższym działaniu może być trudne, przedstawimy teraz model pozwalający optymalnie zaplanować najbliższe działania dla projektu. W metodzie GTD model ten nazwany jest „Modelem Naturalnego Planowania” ze względu na to, że odpowiada on sposobowi, w jaki analizuje sprawy nasz mózg.

Od projektu do najbliższego działania Jak dowiedziałaś/eś się na początku prezentacji, każdy projekt składa się z co najmniej jednej sprawy. Pamiętasz też pewnie, że w każdej sprawie możemy wyróżnić ciąg czynności, które należy wykonać, aby je zrealizować – doprowadzić do zmiany stanu aktualnego na pożądany. Kluczowe jest „najbliższe działanie”, czyli najbliższa, fizyczna czynność, którą można wykonać, aby przybliżyć daną sprawę do realizacji. Ponieważ przejście z myślenia o projekcie do myślenia o najbliższym działaniu może być trudne, przedstawimy teraz model pozwalający optymalnie zaplanować najbliższe działania dla projektu. W metodzie GTD model ten nazwany jest „Modelem Naturalnego Planowania” ze względu na to, że odpowiada on sposobowi, w jaki analizuje sprawy nasz mózg. Pamiętaj: eksperci twierdza, że każda minuta poświęcona na planowanie pozwala zaoszczędzić pięć minut niepotrzebnego działania!

Model Naturalnego Planowania - planuj w zgodzie z Twoim umysłem! Definiowanie celów i zasad. Przedstawienie wizji rezultatów końcowych. Burza mózgów. Porządkowanie. Identyfikacja najbliższych działań.

Model Naturalnego Planowania - planuj w zgodzie z Twoim umysłem! Definiowanie celów i zasad. Model Naturalnego Planowania składa się z 5 etapów, które omówimy na przykładzie wyjścia na obiad w przerwie między zajęciami. Przedstawienie wizji rezultatów końcowych. Burza mózgów. Porządkowanie. Identyfikacja najbliższych działań.

Model Naturalnego Planowania - planuj w zgodzie z Twoim umysłem! Definiowanie celów i zasad.

Model Naturalnego Planowania - planuj w zgodzie z Twoim umysłem! Definiowanie celów i zasad. W trakcie poprzedniego ćwiczenia wyznaczyłaś/eś sobie pewne cele do realizacji. Jeśli nie poznasz celu – nie będziesz wiedziała/wiedział, do czego dążysz i kiedy go osiągniesz.

Model Naturalnego Planowania - planuj w zgodzie z Twoim umysłem! Definiowanie celów i zasad. W trakcie poprzedniego ćwiczenia wyznaczyłaś/eś sobie pewne cele do realizacji. Jeśli nie poznasz celu – nie będziesz wiedziała/wiedział, do czego dążysz i kiedy go osiągniesz. Zasady zwykle są definiowane przez Ciebie oraz środowisko (znajomych, pracy), w którym działasz i w którym przyjdzie Ci realizować cel. Mogą być to zasady formalne (księga dobrych praktyk lub system jakości firmy) lub nieformalne (czegoś się w Twojej grupie nie robi). Zasady określają ramy planowania oraz granice podejmowanych przez Ciebie działań.

Model Naturalnego Planowania - planuj w zgodzie z Twoim umysłem! Definiowanie celów i zasad. Cel: w godzinę chcę zjeśd obiad. Zasady: odżywiam się zdrowo – nie jem w fast-foodach, chcę w czasie obiadu z kimś porozmawiad, muszę zdążyd w godzinę wyjśd i wrócid na uczelnię. W trakcie poprzedniego ćwiczenia wyznaczyłaś/eś sobie pewne cele do realizacji. Jeśli nie poznasz celu – nie będziesz wiedziała/wiedział, do czego dążysz i kiedy go osiągniesz. Zasady zwykle są definiowane przez Ciebie oraz środowisko (znajomych, pracy), w którym działasz i w którym przyjdzie Ci realizować cel. Mogą być to zasady formalne (księga dobrych praktyk lub system jakości firmy) lub nieformalne (czegoś się w Twojej grupie nie robi). Zasady określają ramy planowania oraz granice podejmowanych przez Ciebie działań.

Model Naturalnego Planowania - planuj w zgodzie z Twoim umysłem! Przedstawienie wizji rezultatów końcowych.

Model Naturalnego Planowania - planuj w zgodzie z Twoim umysłem! Przedstawienie wizji rezultatów końcowych. Możemy się założyć, że gdy jesteś głodna/y i pomyślisz „zjem obiad”, automatycznie wyobrazisz sobie jak siadasz do stolika w ulubionym lokalu albo czujesz zapach ulubionego dania.

Model Naturalnego Planowania - planuj w zgodzie z Twoim umysłem! Przedstawienie wizji rezultatów końcowych. Możemy się założyć, że gdy jesteś głodna/y i pomyślisz „zjem obiad”, automatycznie wyobrazisz sobie jak siadasz do stolika w ulubionym lokalu albo czujesz zapach ulubionego dania. Tak właśnie działa Twój mózg – wizualizuje sobie efekt końcowy działań, które chce podjąć.

Model Naturalnego Planowania - planuj w zgodzie z Twoim umysłem! Przedstawienie wizji rezultatów końcowych. Możemy się założyć, że gdy jesteś głodna/y i pomyślisz „zjem obiad”, automatycznie wyobrazisz sobie jak siadasz do stolika w ulubionym lokalu albo czujesz zapach ulubionego dania. Tak właśnie działa Twój mózg – wizualizuje sobie efekt końcowy działań, które chce podjąć. Nie sprzeciwiaj mu się, a nawet mu pomóż – wyobraź sobie, co będzie, jak uda Ci się zrealizować cel.

Model Naturalnego Planowania - planuj w zgodzie z Twoim umysłem! Przedstawienie wizji rezultatów końcowych. Widzę siebie ze znajomym z grupy, jak jedząc ciepłe danie i popijając kawę rozmawiamy o prowadzących zajęcia. Możemy się założyć, że gdy jesteś głodna/y i pomyślisz „zjem obiad”, automatycznie wyobrazisz sobie jak siadasz do stolika w ulubionym lokalu albo czujesz zapach ulubionego dania. Tak właśnie działa Twój mózg – wizualizuje sobie efekt końcowy działań, które chce podjąć. Nie sprzeciwiaj mu się, a nawet mu pomóż – wyobraź sobie, co będzie, jak uda Ci się zrealizować cel.

Model Naturalnego Planowania - planuj w zgodzie z Twoim umysłem! Burza mózgów.

Model Naturalnego Planowania - planuj w zgodzie z Twoim umysłem! Twój umysł widzi, że pomiędzy stanem aktualnym a celem jest pewna luka do wypełnienia. Burza mózgów.

Model Naturalnego Planowania - planuj w zgodzie z Twoim umysłem! Twój umysł widzi, że pomiędzy stanem aktualnym a celem jest pewna luka do wypełnienia. Burza mózgów. Automatycznie Twój mózg zaczyna analizować różnice pomiędzy stanem faktycznym i zamierzonym, które zauważa. Robi to w sposób chaotyczny przypomina to proces burzy mózgów.

Model Naturalnego Planowania - planuj w zgodzie z Twoim umysłem! Twój umysł widzi, że pomiędzy stanem aktualnym a celem jest pewna luka do wypełnienia. Chcę zjeśd obiad, a stoję na korytarzu uczelni. Burza mózgów. Automatycznie Twój mózg zaczyna analizować różnice pomiędzy stanem faktycznym i zamierzonym, które zauważa. Robi to w sposób chaotyczny przypomina to proces burzy mózgów. Kto z osób, z którymi chcę zjeśd obiad, był dzisiaj na zajęciach? Ile mam pieniędzy w portfelu? Ile czasu potrzebuję na zjedzenie posiłku? Do których knajp i restauracji jestem w stanie dojśd w 15 minut? Czy zdążę pójśd do bankomatu?

Model Naturalnego Planowania - planuj w zgodzie z Twoim umysłem! Taką burzę mózgów możesz przeprowadzić także prywatnie (w jedną lub więcej osób) - jednak pamiętaj, że wtedy jest to proces, w którym obowiązują pewne zasady. Twój umysł widzi, że pomiędzy stanem aktualnym a celem jest pewna luka do wypełnienia. Chcę zjeśd obiad, a stoję na korytarzu uczelni. Burza mózgów. Automatycznie Twój mózg zaczyna analizować różnice pomiędzy stanem faktycznym i zamierzonym, które zauważa. Robi to w sposób chaotyczny przypomina to proces burzy mózgów. Kto z osób, z którymi chcę zjeśd obiad, był dzisiaj na zajęciach? Ile mam pieniędzy w portfelu? Ile czasu potrzebuję na zjedzenie posiłku? Do których knajp i restauracji jestem w stanie dojśd w 15 minut? Czy zdążę pójśd do bankomatu?

Model Naturalnego Planowania - planuj w zgodzie z Twoim umysłem! Określ cel i czas przeprowadzenia burzy mózgów. Zapisz je. Burza mózgów. Przez wyznaczony czas spisuj(cie) każdy pomysł, jaki Wam przyjdzie do głowy. Na tym etapie nie oceniaj pomysłów – masz ich wygenerować jak najwięcej! Po upływie wyznaczonego czasu burzy mózgów, zacznij(cie) analizować zgłoszone pomysły. W tym etapie ze zgłoszonych propozycji musisz wybrać najlepsze do realizacji.

Model Naturalnego Planowania - planuj w zgodzie z Twoim umysłem! Określ cel i czas przeprowadzenia burzy mózgów. Zapisz je. Burza mózgów.

Model Naturalnego Planowania - planuj w zgodzie z Twoim umysłem! Określ cel i czas przeprowadzenia burzy mózgów. Zapisz je. Burza mózgów. Przez wyznaczony czas spisuj(cie) każdy pomysł, jaki Wam przyjdzie do głowy. Na tym etapie nie oceniaj pomysłów – masz ich wygenerować jak najwięcej!

Model Naturalnego Planowania - planuj w zgodzie z Twoim umysłem! Określ cel i czas przeprowadzenia burzy mózgów. Zapisz je. Burza mózgów. Przez wyznaczony czas spisuj(cie) każdy pomysł, jaki Wam przyjdzie do głowy. Na tym etapie nie oceniaj pomysłów – masz ich wygenerować jak najwięcej! Po upływie wyznaczonego czasu burzy mózgów, zacznij(cie) analizować zgłoszone pomysły. W tym etapie ze zgłoszonych propozycji musisz wybrać najlepsze do realizacji.

Model Naturalnego Planowania - planuj w zgodzie z Twoim umysłem! Porządkowanie.

Model Naturalnego Planowania - planuj w zgodzie z Twoim umysłem! Przyszedł czas, aby zebrać i uporządkować wszystkie informacje na temat projektu, jakie pojawiły się w etapie burzy mózgów. Porządkowanie.

Model Naturalnego Planowania - planuj w zgodzie z Twoim umysłem! Przyszedł czas, aby zebrać i uporządkować wszystkie informacje na temat projektu, jakie pojawiły się w etapie burzy mózgów. Na podstawie zebranych informacji Twój mózg podejmuje decyzję o realizacji projektu lub jego odrzuceniu. Porządkowanie.

Model Naturalnego Planowania - planuj w zgodzie z Twoim umysłem! Przyszedł czas, aby zebrać i uporządkować wszystkie informacje na temat projektu, jakie pojawiły się w etapie burzy mózgów. Na podstawie zebranych informacji Twój mózg podejmuje decyzję o realizacji projektu lub jego odrzuceniu. Mam w portfelu około 50 zł. Na obiad chcę wydad do 15 zł. Nie muszę korzystad z bankomatu. W ciągu 15 minut mogę dojśd do 3 barów mlecznych i jednej restauracji. Krzysiek i Beata byli dzisiaj na zajęciach, a dawno z nimi nie rozmawiałem. Jedzenie powinno nam zająd nie dłużej niż 20 minut. Porządkowanie.

Model Naturalnego Planowania - planuj w zgodzie z Twoim umysłem! Przyszedł czas, aby zebrać i uporządkować wszystkie informacje na temat projektu, jakie pojawiły się w etapie burzy mózgów. Na podstawie zebranych informacji Twój mózg podejmuje decyzję o realizacji projektu lub jego odrzuceniu. Mam w portfelu około 50 zł. Na obiad chcę wydad do 15 zł. Nie muszę korzystad z bankomatu. W ciągu 15 minut mogę dojśd do 3 barów mlecznych i jednej restauracji. Krzysiek i Beata byli dzisiaj na zajęciach, a dawno z nimi nie rozmawiałem. Jedzenie powinno nam zająd nie dłużej niż 20 minut. Porządkowanie. Jeśli zapadnie decyzja o realizacji – po burzy mózgów analizowane jest, jakich informacji brakuje i co w stanie faktycznym wygląda inaczej, niż w wizji realizacji celu.

Model Naturalnego Planowania - planuj w zgodzie z Twoim umysłem! Identyfikacja najbliższych działań.

Model Naturalnego Planowania - planuj w zgodzie z Twoim umysłem! Na podstawie analizy uporządkowanych informacji Twój umysł podejmuje decyzję co do działania, które najbardziej przybliży Cię do realizacji celu. Identyfikacja najbliższych działań.

Model Naturalnego Planowania - planuj w zgodzie z Twoim umysłem! Na podstawie analizy uporządkowanych informacji Twój umysł podejmuje decyzję co do działania, które najbardziej przybliży Cię do realizacji celu. Podejdź do Beaty i zapytaj ją, czy nie chce przejśd się do baru ABC. Identyfikacja najbliższych działań.

Model Naturalnego Planowania - planuj w zgodzie z Twoim umysłem! Definiowanie celów i zasad. I to wszystko. Powtórz sobie jeszcze raz etapy Modelu Naturalnego Planowania – to naprawdę jest proste! Przedstawienie wizji rezultatów końcowych. Burza mózgów. Porządkowanie. Identyfikacja najbliższych działań.

Model Naturalnego Planowania Wdrożenie w procesie planowania realizacji celów pięciu uporządkowanych etapów pozwoli Ci zidentyfikować prawdziwe problemy wybrać optymalne drogi do ich rozwiązania.

Model Naturalnego Planowania Wdrożenie w procesie planowania realizacji celów pięciu uporządkowanych etapów pozwoli Ci zidentyfikować prawdziwe problemy wybrać optymalne drogi do ich rozwiązania. Niestety, niewiele osób o tym wie… Dlatego często zebrania zaczynają się od słów „Czy ktoś ma jakiś dobry pomysł, co z tym zrobić”.

Model Naturalnego Planowania Wdrożenie w procesie planowania realizacji celów pięciu uporządkowanych etapów pozwoli Ci zidentyfikować prawdziwe problemy wybrać optymalne drogi do ich rozwiązania. Niestety, niewiele osób o tym wie… Dlatego często zebrania zaczynają się od słów „Czy ktoś ma jakiś dobry pomysł, co z tym zrobić”. Możesz zauważyć, że nawet po sformułowaniu celu, trudno będzie wybrać dobry pomysł bez wizji realizacji (na co to ma być pomysł?) i burzy mózgów (skąd wiemy, że ten pomysł jest dobry, a przynajmniej lepszy od innych?).

Model Naturalnego Planowania Wdrożenie w procesie planowania realizacji celów pięciu uporządkowanych etapów pozwoli Ci zidentyfikować prawdziwe problemy wybrać optymalne drogi do ich rozwiązania. Niestety, niewiele osób o tym wie… Dlatego często zebrania zaczynają się od słów „Czy ktoś ma jakiś dobry pomysł, co z tym zrobić”. Możesz zauważyć, że nawet po sformułowaniu celu, trudno będzie wybrać dobry pomysł bez wizji realizacji (na co to ma być pomysł?) i burzy mózgów (skąd wiemy, że ten pomysł jest dobry, a przynajmniej lepszy od innych?). Najczęściej jednak ludzie w ogóle nie planują, przez co doprowadzają do sytuacji awaryjnych, w których muszą szybko zareagować. Co zwykle wtedy się dzieje?

Model Planowania Reakcyjnego – jak nieefektywnie stracić czas Definiowanie celów i zasad. Przedstawienie wizji rezultatów końcowych. Burza mózgów. Porządkowanie. 1. „Trzeba coś z tym zrobid!” pracuj ciężej, zostao dłużej w pracy, zaangażuj więcej ludzi, … Identyfikacja najbliższych działań.

Model Planowania Reakcyjnego – jak nieefektywnie stracić czas Definiowanie celów i zasad. Przedstawienie wizji rezultatów końcowych. Burza mózgów. 2. „Musimy się zorganizowad!” „To jest A”, „Nie, A jest tam, to jest B”… Porządkowanie. 1. „Trzeba coś z tym zrobid!” pracuj ciężej, zostao dłużej w pracy, zaangażuj więcej ludzi, … Identyfikacja najbliższych działań.

Model Planowania Reakcyjnego – jak nieefektywnie stracić czas Definiowanie celów i zasad. Przedstawienie wizji rezultatów końcowych. Burza mózgów. 2. „Musimy się zorganizowad!” „To jest A”, „Nie, A jest tam, to jest B”… 3. „Potrzebujemy więcej kreatywności!” „OK, zróbmy burzę mózgów”, „A może ktoś ma jakiś dobry pomysł?”… Porządkowanie. 1. „Trzeba coś z tym zrobid!” pracuj ciężej, zostao dłużej w pracy, zaangażuj więcej ludzi, … Identyfikacja najbliższych działań.

Model Planowania Reakcyjnego – jak nieefektywnie stracić czas Definiowanie celów i zasad. 4. „W sumie, to co my chcemy przez to osiągnąd?” Przedstawienie wizji rezultatów końcowych. Burza mózgów. 2. „Musimy się zorganizowad!” „To jest A”, „Nie, A jest tam, to jest B”… 3. „Potrzebujemy więcej kreatywności!” „OK, zróbmy burzę mózgów”, „A może ktoś ma jakiś dobry pomysł?”… Porządkowanie. 1. „Trzeba coś z tym zrobid!” pracuj ciężej, zostao dłużej w pracy, zaangażuj więcej ludzi, … Identyfikacja najbliższych działań.

Model Planowania Reakcyjnego – jak nieefektywnie stracić czas Definiowanie celów i zasad. 4. „W sumie, to co my chcemy przez to osiągnąd?” Przedstawienie wizji rezultatów końcowych. Burza mózgów. 2. „Musimy się zorganizowad!” „To jest A”, „Nie, A jest tam, to jest B”… 3. „Potrzebujemy więcej kreatywności!” „OK, zróbmy burzę mózgów”, „A może ktoś ma jakiś dobry pomysł?”… Porządkowanie. Identyfikacja najbliższych działań. 1. „Trzeba coś z tym zrobid!” pracuj ciężej, Nadal chcesz tak działać? zostao dłużej w pracy, zaangażuj więcej ludzi, …

Podsumowanie Twoje działania powinny być uporządkowane w projekty realizowane w różnych horyzontach czasowych. Każdy projekt to Twój jeden cel – zbiór zadań prowadzący do konkretnego efektu. Jeden projekt może obejmować parę spraw. Najważniejszą rzeczą jest wyznaczyć dla każdej ze spraw najbliższe fizyczne działanie, które przybliży ją do realizacji. Bardzo ważne jest zaplanowanie realizacji projektu. Zastosuj wystarczająco wcześnie pięcioetapowy Model Naturalnego Planowania: cel, wizję, burzę mózgów, porządkowanie i identyfikację najbliższych działań.

Zadania 1. Wpisz w komentarzu, jakie najbliższe działanie zdefiniowałaś/eś dla projektu analizowanego na początku prezentacji – jeszcze zanim wprowadziliśmy pojęcia „projekt” i „najbliższe działanie”. 2. Napisz w komentarzu, ile celów i projektów udało Ci się zidentyfikować w czasie ćwiczenia z macierzą posiadania i dążeń. Podaj także, z jakiego pułapu dokonałaś/eś analizy.

Do zobaczenia w następnej prezentacji! Masz pytania lub uwagi? Napisz do nas poprzez prywatną wiadomość na profilu www.facebook.com/gieldapracdyplomowych lub w komentarzu pod prezentacją na naszym profilu!

Add a comment

Related presentations

Related pages

Kurs "Zrób to tak, aby to zrobić" - prezentacja 3 - Education

Kurs "Zrób to tak, aby to zrobić" - prezentacja 3. ... Download Kurs "Zrób to tak, aby to zrobić" ... 2. Jak czytać slajdy?W ...
Read more

Kurs "Zrób to tak, aby to zrobić" - prezentacja 5 - Education

Download Kurs "Zrób to tak, aby to zrobić" - prezentacja 5. ... To jest prezentacja
zpm
2. To jest Iza
detal
To Twoja Okolica wyd 5
Read more

Przygotowywanie prezentacji konferencyjnej część 5

Kurs "Zrób to tak, aby to zrobić" - prezentacja 5. Education. Tweet. 02. 01. 2014 ... Kurs "Zrób to tak, aby to zrobić" - prezentacja 2. Education ...
Read more

Program Do Robienia Prezentacji Na Telefonie

Kurs "Zrób to tak, aby to zrobić" - prezentacja 1 ... Publicystyczny program "Tomasz Lis na żywo" ogląda już nieco ponad 2 miliony widzów.
Read more