Kurs "Zrób to tak, aby to zrobić" - prezentacja 1

50 %
50 %
Information about Kurs "Zrób to tak, aby to zrobić" - prezentacja 1
Education

Published on December 18, 2013

Author: gieldapracdyplomowych

Source: slideshare.net

Description

Pierwsza cześć kursu zarządzania działaniem według metody Getting Things Done. Podstawy i motywacja do zarządzania działaniem.

E-kurs zorganizowany przez sekcję PR konferencji Giełda Prac Dyplomowych.

Zrób coś tak, żeby to zrobić! Część pierwsza: Dlaczego to może się udać? e- kurs profilu Giełda Prac Dyplomowych www.facebook.com/gieldapracdyplomowych (c) zespół PR-GPD 2013

Jak czytać slajdy? Slajdy będą się zmieniały automatycznie co około 5 sekund (w niektórych przypadkach dłużej, jeżeli na slajdzie jest dużo tekstu lub podajemy na nim zadanie, które wymaga czasu). W każdej chwili możesz zatrzymać animację i poświęcić na dany slajd więcej czasu lub wrócić do wcześniejszego slajdu.

Jak czytać slajdy? To jest tekst materiału, który chcemy Wam przekazać. Będzie się pojawiał w różnych kolorach i rozmiarach, w zależności od potrzeb. To byście zobaczyli napisane na tablicy w czasie szkolenia. Gdyby to było normalne szkolenie, przy slajdzie moglibyście usłyszeć taką dygresję lub komentarz. W ten sposób będziemy oznaczać proste zadania, które pozwolą Ci jeszcze lepiej wykorzystać czas kursu. Zadania są przeznaczone dla chętnych i nieobowiązkowe..

Cel kursu Zapoznanie uczestników z metodą zarządzania zadaniami „Getting Things Done” (GTD). Literatura źródłowa: D. Allen, „Getting Things Done: sztuka bezstresowej efektywności” www.helion.pl

Plan kursu Dlaczego to może się udać? Jak i co planować? Dlaczego warto zbierać sprawy? Analiza i przegląd spraw. Twój system GTD. Zrób to TERAZ!

Część pierwsza: zarządzanie działaniem

Część pierwsza: zarządzanie działaniem

Część pierwsza: zarządzanie działaniem Gdzie leży problem? Poświęć dwie minuty na zastanowienie się i sprawdź, czy nasze odpowiedzi pokryją się z Twoimi?

Część pierwsza: zarządzanie działaniem Gdzie leży problem? zbyt dużo zadao? zbyt mało dostępnych informacji? źle ustalone priorytety? źle zagospodarowany czas? a może praca na liście zadao jest niemożliwa, bo sytuacja w badaniach za szybko się zmienia?

Obalamy mity! Jeśli też przyszedł Ci na myśl któryś z podanych powodów: zbyt dużo zadao? zbyt mało dostępnych informacji? źle ustalone priorytety? źle zagospodarowany czas? a może praca na liście zadao jest niemożliwa, bo sytuacja w badaniach za szybko się zmienia?

Obalamy mity! Jeśli też przyszedł Ci na myśl któryś z podanych powodów: zbyt dużo zadao? zbyt mało dostępnych informacji? źle ustalone priorytety? źle zagospodarowany czas? a może praca na liście zadao jest niemożliwa, bo sytuacja w badaniach za szybko się zmienia? metoda GTD („Getting Things Done”) może przypaść Ci do gustu!

Obalamy mity! zbyt dużo zadao? zbyt mało dostępnych informacji? źle ustalone priorytety? źle zagospodarowany czas? a może praca na liście zadao jest niemożliwa, bo sytuacja w badaniach za szybko się zmienia? Czy masz świadomość, ile konkretnie zadań stoi dzisiaj przed Tobą?

Obalamy mity! zbyt dużo zadao? zbyt mało dostępnych informacji? źle ustalone priorytety? źle zagospodarowany czas? a może praca na liście zadao jest niemożliwa, bo sytuacja w badaniach za szybko się zmienia? Czy masz świadomość, ile konkretnie zadań stoi dzisiaj przed Tobą? „Dużo” (albo „Za dużo”) to nie jest odpowiedź! 3? 27? 12?

Obalamy mity! zbyt dużo zadao? zbyt mało dostępnych informacji? źle ustalone priorytety? źle zagospodarowany czas? a może praca na liście zadao jest niemożliwa, bo sytuacja w badaniach za szybko się zmienia? Czy masz świadomość, ile konkretnie zadań stoi dzisiaj przed Tobą? 3? 27? 12? Dopiero po uporządkowaniu i podliczeniu wszystkich zadań, które wymagają Twojej aktywności będzie możliwe określenie, czy jest ich za dużo…

Obalamy mity! zbyt dużo zadao? zbyt mało dostępnych informacji? źle ustalone priorytety? źle zagospodarowany czas? a może praca na liście zadao jest niemożliwa, bo sytuacja w badaniach za szybko się zmienia? Czy masz świadomość, ile konkretnie zadań stoi dzisiaj przed Tobą? 3? 27? 12? Dopiero po uporządkowaniu i podliczeniu wszystkich zadań, które wymagają Twojej aktywności będzie możliwe określenie, czy jest ich za dużo… … albo stwierdzić, że nie ma czegoś takiego, jak „za dużo zadań”!

Obalamy mity! zbyt dużo zadao? zbyt mało dostępnych informacji? źle ustalone priorytety? źle zagospodarowany czas? a może praca na liście zadao jest niemożliwa, bo sytuacja w badaniach za szybko się zmienia? Codziennie ludzkość generuje niewyobrażalną ilość nowych informacji. Przed każdym musisz znać odpowiedź na pytania:

Obalamy mity! zbyt dużo zadao? zbyt mało dostępnych informacji? źle ustalone priorytety? źle zagospodarowany czas? a może praca na liście zadao jest niemożliwa, bo sytuacja w badaniach za szybko się zmienia? Codziennie ludzkość generuje niewyobrażalną ilość nowych informacji. Przed każdym musisz znać odpowiedź na pytania: Czy możesz wykryć każdą informację potencjalnie potrzebną Ci do realizacji zadania? Czy masz zasoby pozwalające na przeglądanie choćby podstawowych narzędzi dostępu do informacji? Czy w czasie poszukiwania przez Ciebie informacji nie straci już ona na aktualności?

Obalamy mity! zbyt dużo zadao? zbyt mało dostępnych informacji? źle ustalone priorytety? źle zagospodarowany czas? a może praca na liście zadao jest niemożliwa, bo sytuacja w badaniach za szybko się zmienia? Codziennie ludzkość generuje niewyobrażalną ilość nowych informacji. Przed każdym musisz znać odpowiedź na pytania: Czy możesz wykryć każdą informację potencjalnie potrzebną Ci do realizacji zadania? Czy masz zasoby pozwalające na przeglądanie choćby podstawowych narzędzi dostępu do informacji? Czy w czasie poszukiwania przez Ciebie informacji nie straci już ona na aktualności? I wreszcie: Ile informacji konkretnie musisz zgromadzić, żeby móc wykonać zadanie, z którym zwlekasz?

Obalamy mity! Priorytety zadań mają dwa źródła: zbyt dużo zadao? zbyt mało dostępnych informacji? źle ustalone priorytety? źle zagospodarowany czas? a może praca na liście zadao jest niemożliwa, bo sytuacja w badaniach za szybko się zmienia?

Obalamy mity! Priorytety zadań mają dwa źródła: zbyt dużo zadao? zbyt mało dostępnych informacji? źle ustalone priorytety? źle zagospodarowany czas? a może praca na liście zadao jest niemożliwa, bo sytuacja w badaniach za szybko się zmienia? Ciebie Twoją pracę

Obalamy mity! Priorytety zadań mają dwa źródła: zbyt dużo zadao? zbyt mało dostępnych informacji? źle ustalone priorytety? źle zagospodarowany czas? a może praca na liście zadao jest niemożliwa, bo sytuacja w badaniach za szybko się zmienia? Ciebie Twoją pracę One po prostu są, bardzo rzadko realnie zarządzasz swoimi priorytetami i coś w nich trwale zmieniasz.

Obalamy mity! Jeśli na zadanie przeznaczyłeś 5 minut, a mija już 7 minuta pracy, to: zbyt dużo zadao? zbyt mało dostępnych informacji? źle ustalone priorytety? źle zagospodarowany czas? a może praca na liście zadao jest niemożliwa, bo sytuacja w badaniach za szybko się zmienia?

Obalamy mity! Jeśli na zadanie przeznaczyłeś 5 minut, a mija już 7 minuta pracy, to: zbyt dużo zadao? zbyt mało dostępnych informacji? źle ustalone priorytety? źle zagospodarowany czas? a może praca na liście zadao jest niemożliwa, bo sytuacja w badaniach za szybko się zmienia? może to zadanie wymaga większych zasobów, niż się wydawało? albo ciągle myślisz o tym, czy na pewno pamiętasz o wszystkich jego aspektach? albo zastanawiasz się, po co je robisz? a może masz przeczucie, że to nie ono powinno zajmować teraz Ci czas?

Obalamy mity! Jeśli na zadanie przeznaczyłeś 5 minut, a mija już 7 minuta pracy, to: zbyt dużo zadao? zbyt mało dostępnych informacji? źle ustalone priorytety? źle zagospodarowany czas? a może praca na liście zadao jest niemożliwa, bo sytuacja w badaniach za szybko się zmienia? może to zadanie wymaga większych zasobów, niż się wydawało? albo ciągle myślisz o tym, czy na pewno pamiętasz o wszystkich jego aspektach? albo zastanawiasz się, po co je robisz? a może masz przeczucie, że to nie ono powinno zajmować teraz Ci czas? Nie planuj czasu na zadanie – zaplanuj zadanie na czas!

Obalamy mity! Uważasz, że specyfika Twojej pracy (badawczej?) jest zbyt zmienna, żeby móc zastosować listę zadań? zbyt dużo zadao? zbyt mało dostępnych informacji? źle ustalone priorytety? źle zagospodarowany czas? a może praca na liście zadao jest niemożliwa, bo sytuacja w badaniach za szybko się zmienia?

Obalamy mity! Uważasz, że specyfika Twojej pracy (badawczej?) jest zbyt zmienna, żeby móc zastosować listę zadań? zbyt dużo zadao? zbyt mało dostępnych informacji? źle ustalone priorytety? źle zagospodarowany czas? a może praca na liście zadao jest niemożliwa, bo sytuacja w badaniach za szybko się zmienia? Może potrzebujesz czegoś więcej niż listy – całego systemu (w którym lista zadań też wystąpi)? Czy na pewno Twoja lista zadań prezentuje konkretne zadania, a nie ogólniki? A może problem leży po prostu w tym, że uważasz, że wszystkie zadania musisz wykonać TERAZ?

Obalamy mity! Uważasz, że specyfika Twojej pracy (badawczej?) jest zbyt zmienna, żeby móc zastosować listę zadań? zbyt dużo zadao? zbyt mało dostępnych informacji? źle ustalone priorytety? źle zagospodarowany czas? a może praca na liście zadao jest niemożliwa, bo sytuacja w badaniach za szybko się zmienia? Może potrzebujesz czegoś więcej niż listy – całego systemu (w którym lista zadań też wystąpi)? Czy na pewno Twoja lista zadań prezentuje konkretne zadania, a nie ogólniki? A może problem leży po prostu w tym, że uważasz, że wszystkie zadania musisz wykonać TERAZ? W czasie kursu pokażemy Ci elastyczny system, który pozwoli Ci osiągnąć wyższą efektywność i zdążyć ze wszystkim na czas!

Podstawa to odpowiednie nastawienie Jak reaguje woda, gdy wrzucisz do niej kamień? zbyt dużo zadao? zbyt mało dostępnych informacji? źle ustalone priorytety? źle zagospodarowany czas? a może praca na liście zadao jest niemożliwa, bo sytuacja w badaniach za szybko się zmienia?

Podstawa to odpowiednie nastawienie Jak reaguje woda, gdy wrzucisz do niej kamień? Adekwatnie do masy kamienia i siły rzutu. www.wallpaper-wide.ru zbyt dużo zadao? zbyt mało dostępnych informacji? źle ustalone priorytety? źle zagospodarowany czas? a może praca na liście zadao jest niemożliwa, bo sytuacja w badaniach za szybko się zmienia?

Podstawa to odpowiednie nastawienie Jak reaguje woda, gdy wrzucisz do niej kamień? Adekwatnie do masy kamienia i siły rzutu. www.wallpaper-wide.ru zbyt dużo zadao? zbyt mało dostępnych informacji? źle ustalone priorytety? źle zagospodarowany czas? a może praca na liście zadao jest niemożliwa, bo sytuacja w badaniach za szybko się zmienia? Dokładnie tak samo powinien reagować Twój umysł na każde nowe zadanie, jakie się pojawia: adekwatnie do tego, ile uwagi wymaga.

Podstawa to odpowiednie nastawienie Jak reaguje woda, gdy wrzucisz do niej kamień? Stworzenie w Tobie takiego nastawienia może być jednym z efektów tego kursu. Adekwatnie do masy kamienia i siły rzutu. www.wallpaper-wide.ru zbyt dużo zadao? zbyt mało dostępnych informacji? źle ustalone priorytety? źle zagospodarowany czas? a może praca na liście zadao jest niemożliwa, bo sytuacja w badaniach za szybko się zmienia? Dokładnie tak samo powinien reagować Twój umysł na każde nowe zadanie, jakie się pojawia: adekwatnie do tego, ile uwagi wymaga.

Podstawa to odpowiednie nastawienie Jak reaguje woda, gdy wrzucisz do niej dużo kamieni na raz?

Podstawa to odpowiednie nastawienie Interferencja fal sprawi, że zamiast pięknych okręgów zobaczysz losowe fale. Nie chcemy takiego efektu w zarządzaniu działaniem:-). http://sadrzeczy.blogspot.com www.wallpaper-wide.ru Jak reaguje woda, gdy wrzucisz do niej dużo kamieni na raz?

Podstawa to odpowiednie nastawienie Interferencja fal sprawi, że zamiast pięknych okręgów zobaczysz losowe fale. Nie chcemy takiego efektu w zarządzaniu działaniem:-). Aby osiągnąć najwyższą efektywność, Twój umysł powinien zajmować się w danej chwili tylko jednym zadaniem. http://sadrzeczy.blogspot.com www.wallpaper-wide.ru Jak reaguje woda, gdy wrzucisz do niej dużo kamieni na raz?

Podstawa to odpowiednie nastawienie Interferencja fal sprawi, że zamiast pięknych okręgów zobaczysz losowe fale. Nie chcemy takiego efektu w zarządzaniu działaniem:-). Aby osiągnąć najwyższą efektywność, Twój umysł powinien zajmować się w danej chwili tylko jednym zadaniem. Dotyczy to nie tylko aktualnie wykonywanej czynności – również spraw, o których myślisz (bo są ważne, nie chcesz o nich zapomnieć, bo jakoś Cię dotknęły itp.) i które są „w tle” w Twojej głowie. http://sadrzeczy.blogspot.com www.wallpaper-wide.ru Jak reaguje woda, gdy wrzucisz do niej dużo kamieni na raz?

„Wyrzucenie” spraw z głowy Aby osiągnąć najwyższą efektywność, Twój umysł powinien zajmować się w danej chwili tylko jednym zadaniem. Oznacza to, że musimy znaleźć miejsce na wszystkie inne sprawy, które mogą Cię zajmować albo o których myślisz. Miejsce, w którym umieścisz te sprawy tak, aby nie myśleć o nich w czasie realizacji wybranego zadania. Miejsce, w którym będą bezpieczne i na pewno je tam znajdziesz, gdy poczujesz taką potrzebę.

„Wyrzucenie” spraw z głowy Aby osiągnąć najwyższą efektywność, Twój umysł powinien zajmować się w danej chwili tylko jednym zadaniem. Oznacza to, że musimy znaleźć miejsce na wszystkie inne sprawy, które mogą Cię zajmować albo o których myślisz. Miejsce, w którym umieścisz te sprawy tak, aby nie myśleć o nich w czasie realizacji wybranego zadania. Miejsce, w którym będą bezpieczne i na pewno je tam znajdziesz, gdy poczujesz taką potrzebę. Jednym z najważniejszych założeń systemu Getting Things Done jest „wyrzucenie” wszystkich spraw z Twojej głowy i przeniesienie ich do zewnętrznego systemu, któremu możesz zaufać.

„Wyrzucenie” spraw z głowy Aby osiągnąć najwyższą efektywność, Twój umysł powinien zajmować się w danej chwili tylko jednym zadaniem. Oznacza to, że musimy znaleźć miejsce na wszystkie inne sprawy, które mogą Cię zajmować albo o których myślisz. Miejsce, w którym umieścisz te sprawy tak, aby nie myśleć o nich w czasie realizacji wybranego zadania. Miejsce, w którym będą bezpieczne i na pewno je tam znajdziesz, gdy poczujesz taką potrzebę. Jednym z najważniejszych założeń systemu Getting Things Done jest „wyrzucenie” wszystkich spraw z Twojej głowy i przeniesienie ich do zewnętrznego systemu, któremu możesz zaufać. Następne prezentacje będą poświęcone, między innymi, budowaniu takiego systemu. Na początek proponujemy Ci proste zadanie, które może stać się podstawą Twojego systemu.

Zewnętrzny system przechowujący sprawy Przed następną prezentacją, przygotuj swoje ulubione narzędzie do robienia notatek. Przypomnij sobie jego funkcjonalność i obsługę. Może to być:

Zewnętrzny system przechowujący sprawy Przed następną prezentacją, przygotuj swoje ulubione narzędzie do robienia notatek. Przypomnij sobie jego funkcjonalność i obsługę. Może to być: zeszyt i ołówek, notatnik i ulubiony długopis, notatnik komputerowy, zaawansowany edytor tekstów, program do robienia prezentacji, kalendarz, aplikacja na telefonie lub tablecie, edytor tekstu w chmurze, karteczki samoprzylepne, dyktafon, a może masz jakiś inny pomysł?

Zewnętrzny system przechowujący sprawy Przed następną prezentacją, przygotuj swoje ulubione narzędzie do robienia notatek. Przypomnij sobie jego funkcjonalność i obsługę. Może to być: zeszyt i ołówek, notatnik i ulubiony długopis, notatnik komputerowy, zaawansowany edytor tekstów, program do robienia prezentacji, kalendarz, aplikacja na telefonie lub tablecie, edytor tekstu w chmurze, karteczki samoprzylepne, dyktafon, a może masz jakiś inny pomysł? Ważne, żeby to narzędzie było dla Ciebie (i zdanie innych się nie liczy!): • wygodne (chciej tam coś zapisać), • przyjemne i atrakcyjne w obsłudze (miej zabawę w czasie jego używania!), • często dostępne pod ręką (nie martw się o jego dostępność), • estetyczne (niech Ci się podoba – będziesz częściej tam sięgać).

Zewnętrzny system przechowujący sprawy Przed następną prezentacją, przygotuj swoje ulubione narzędzie do robienia notatek. Przypomnij sobie jego funkcjonalność i obsługę. Może to być: zeszyt i ołówek, notatnik i ulubiony długopis, notatnik komputerowy, zaawansowany edytor tekstów, program do robienia prezentacji, kalendarz, aplikacja na telefonie lub tablecie, edytor tekstu w chmurze, karteczki samoprzylepne, dyktafon, a może masz jakiś inny pomysł? Ważne, żeby to narzędzie było dla Ciebie (i zdanie innych się nie liczy!): • wygodne (chciej tam coś zapisać), • przyjemne i atrakcyjne w obsłudze (miej zabawę w czasie jego używania!), • często dostępne pod ręką (nie martw się o jego dostępność), • estetyczne (niech Ci się podoba – będziesz częściej tam sięgać). Napisz w komentarzu pod wpisem z prezentacją, jakie narzędzie wybrałaś/eś.

Sprawdzone sposoby, które mogą Ci się przydać. Chcemy Wam przypomnieć parę metod pracy, które w poprzednim roku przedstawiliśmy na profilu Giełdy Prac Dyplomowych, a które mogą być przydatne w czasie trwania tego kursu. Jeśli znacie jakieś inne metody – na pewno też mogą być przydatne. Podzielcie się nimi w komentarzach z innymi uczestnikami kursu! Zachęcamy Was także do szukania i sprawdzania innych metod, które pozwolą Wam jasno sformułować, co chcecie zrobić.

Sprawdzone sposoby, które mogą Ci się przydać. Podstawą, bez której trudno będzie ruszyć dalej jest umiejętność formułowania odpowiednich celów. Może być w tym przydatna metoda SMART:

Sprawdzone sposoby, które mogą Ci się przydać. Macierz Eisenhowera pozwoli Wam uporządkować Wasze cele i zadania oraz ustalić, którymi powinniście zająć się w pierwszej kolejności. Pamiętajcie – przy idealnym zarządzaniu zadaniami ćwiartka „nieważne i pilne” powinna pozostać pusta!

Sprawdzone sposoby, które mogą Ci się przydać. Pamiętajcie także (a może przede wszystkim) też o tym, żeby zawsze, ale to zawsze być kreatywnymi!

Sprawdzone sposoby, które mogą Ci się przydać. Wiele sposobów na ułatwienie sobie codziennego życia i zwiększenie swojej efektywności możecie także znaleźć w internecie. Jednym z najpopularniejszych serwisów na ten temat jest www.lifehacker.org.

Sprawdzone sposoby, które mogą Ci się przydać. Wiele sposobów na ułatwienie sobie codziennego życia i zwiększenie swojej efektywności możecie także znaleźć w internecie. Jednym z najpopularniejszych serwisów na ten temat jest www.lifehacker.org. Czy stosujesz teraz jakieś metody zarządzania zadaniami lub sobą w czasie (wymienione w tej prezentacji lub nie)? Jeśli tak – podziel się nimi z innymi uczestnikami kursu w komentarzu pod prezentacją na profilu Giełdy Prac Dyplomowych.

Podsumowanie W ciągu najbliższych sześciu tygodni będziemy umieszczać tutaj prezentacje, które pozwolą Ci się zaznajomić z metodą zarządzania działaniami według algorytmu Getting Things Done. Metoda ta pozwoli Ci zwiększyć Twoją efektywność nawet, jeśli do teraz uważasz, że Twoje środowisko pracy jest zbyt dynamiczne, żeby je ogarnąć jakimś systemem. Jeśli dobrze wykorzystasz czas kursu, zyskasz umiejętność reagowania na pojawiające się zadania tak, jak woda reaguje na kamień – idealnie do tego, ile Twojej uwagi wymagają. Na początku kursu przypomnij sobie metody zarządzania sobą w czasie, które już znasz i (może) stosujesz.

Zadania na ten tydzień 1. Zastanów się, jakie jest Twoje ulubione narzędzie do robienia notatek – może ono stać się podstawą Twojego systemu przechowywania spraw. Wpisz nazwę narzędzia w komentarzu na naszym profilu. 2. Jeśli dotychczas próbowałaś/eś stosować jakieś techniki wspomagające produktywność – podziel się nimi z innymi uczestnikami kursu w komentarzu. Pamiętajcie, że zadania nie są obowiązkowe – jakkolwiek zachęcamy do ich wykonania. Pomogą Wam one zastosować wiedzę zdobytą na kursie i jak najszybciej wdrożyć Wasz własny system GTD w życie. Zadania pozwolą Wam także wymienić się miedzy sobą pomysłami dotyczącymi efektywności, co może zaowocować nowymi, jeszcze lepszymi rozwiązaniami.

Do zobaczenia w przyszłym tygodniu! Wykorzystajcie ten czas dobrze! Masz pytania lub uwagi? Napisz do nas poprzez prywatną wiadomość na profilu www.facebook.com/gieldapracdyplomowych lub w komentarzu pod prezentacją na naszym profilu!

Add a comment

Related presentations

Related pages

Kurs "Zrób to tak, aby to zrobić" - prezentacja 3 - Education

Kurs "Zrób to tak, aby to zrobić" ... Download Kurs "Zrób to tak, aby to zrobić" - prezentacja 3. ... 1. Zrób coś tak, żeby to zrobić!e-kurs ...
Read more

Przygotowywanie prezentacji konferencyjnej część 5

Kurs "Zrób to tak, aby to zrobić" - prezentacja 5. Education. Tweet. 02. 01. 2014 ... Kurs "Zrób to tak, aby to zrobić" - prezentacja 1. Education ...
Read more

Kurs "Zrób to tak, aby to zrobić" - prezentacja 5 - Education

Kurs "Zrób to tak, aby to zrobić" ... Download Kurs "Zrób to tak, aby to zrobić" - prezentacja 5. Transcript. 1. ... 1. Jeżeli Å ni nam ...
Read more

Program Do Robienia Prezentacji Na Telefonie

Kurs "Zrób to tak, aby to zrobić" - prezentacja 1 Znalazłeś błedy? Pisz do nas!, zaawansowany edytor tekstów, program do robienia prezentacji ...
Read more