Josi̇p broz ti̇to

50 %
50 %
Information about Josi̇p broz ti̇to
News & Politics

Published on March 9, 2014

Author: snnakgl

Source: slideshare.net

JOSİP BROZ TİTO SİYASAL İLETİŞİM Yrd.Doç.Dr.Öykü Ezgi Yıldız SİNAN AKGÖL 1005040050 ÖZKAN DENİZ 1005040042

HAYATI VE YUGOSLAVYA’NIN KURULUŞU Doğumu 7 mayıs 1892 Hırvatistan Ölümü 4 mayıs 1980 Slovenya Babası Hırvat annesi Sloven’dir. On beş çocuklu fakir köylü ailesinin yedinci çocuğudur.  İnancı Ateist  Üç evlilik yapmış,Dört çocuğu vardır.  Boyu 1.83cm,Mareşallik rütbesi sayesinde giyimi devlet başkanlığı sırasında askeri,başbakanlık döneminde ise takım elbise tercih etmiştir.    

Gençlik yıllarında Avusturya, Almanya gibi ülkelerde demir işçisi olarak çalıştı. Sendika olaylarında aktif olarak çalışıp,Hırvatistan Sosyal Demokrat Partisine katıldı. Hırvatistan’a geri dönüp, Zagrep’te silah altına alındı.  I.Dünya savaşında Sırbistan’a gönderildi,ancak savaşa karşı ordu içinde propaganda yaptığı suçuyla hapse atıldı.Bir yıl sonra hapisten çıkarak tekrar cepheye gönderildi.Ağır yaralandı ve Rus Ordusuna esir düştü.  Rusya’da Bolşeviklerin saflarında üç sene devrim ve savaşa katıldı.

 1920 yılında Yugoslavya’ya geri döndü ve Komünist Partisi için çalıştı.1928 yılında tutuklandı altı yıl hapis cezasına çarptırıldı.  1934 yılında hapisten çıktıktan sonra Rusya için birçok ülkede çalıştı.  Dipnot:Tito 1936 yılında İstanbul’a Rus ajanı olarak gelmiş Pera Palas ve Park Otelde iki ay kalmıştır.Sonucunda Hırvatistan’a geri dönmüştür.

 1936’de Yugoslavya geri dönüp çalışmalara başlamıştır.İspanya’da Enternasyonal Tugayların yerleşmesine yardımcı olmuştur.Yugoslavya Komünist Partisi Genel sekreterliğine getirilmiştir.  1937’de II.Dünya Savaşının başlaması ile Almanlara ve Katolik Sırp ve Hırvat çetelerine karşı savaşmıştır.  Stalin yönetimindeki SSCB görüşlerini kabul etmeyen TİTO İngiliz Churchill tarafından desteklenerek,Mihajlovic’i görevinden düşürerek Partizanlardan oluşturduğu ordunun başına geçti.  Partizan ordusu ve yakın çevresi Ti-To Ti-To (Sen bunu Sen bunu yap) diye seslediğinden ismine ‘tito’ kelimesi eklendi.

 Hitler, Partizan hareketine karşın Partizan Tugayına saldırdı ancak Tito 6000 kayıp vermesine rağmen Nazileri geri püskürttü.  1943’te İtalya Almanya’ya teslim oldu.Tito bunu fırsat bilerek büyük devletlere haber vermeden,Partizan Parlamentosunu kurup geçici devrim hükümeti kurdu.

İDEOLOJİSİ VE PARTİSİ:Yugoslavya Komünistler Birliği(SKJ)  Tito, Yugoslavya halkını birlik, beraberlik, kardeşlik ve bağımsızlık çağrısı yapan bir bildiriyle ayaklandırdı.  Sempatizanları çoğunlukla işçi kesimi oluşturuyordu.Gerillalar gibi diğer devletlere karşı savaşmaya Tito sayesinde inanmışlardı.

 Tito çok zeki bir liderdi, Stalin’in komünist anlayışından farklı bir ideolojiye sahipti.  Stalin öldükten sonra Kruşçev ile SSCB görüşünü tanımağını Belgrad’ta belirtmiş, komünist yönetim biçimini seçip Cumhuriyeti ilan ederek kaybettiği batı, Avrupa ve ABD desteğini geri kazanmıştı.  Askeri,mali,iktisadi yardımlar aldı.  Fiat ile ortak anlaşma yaparak YUGO isimli otomobil fabrikasını kurdu.Amerika’ya ithal ederek Amerika’daki en ucuz araba fiyatı ile ülkesine ekonomik katkı sağladı.(3999$)  İtalya ve Yunanistan’ın mali krizlerinden yararlanıp ülkesini turizm konusunda önemli konuma getirdi.

Özel yaşamı ve Dünya bakışıyla Tito  Özel yaşamında av merakı,puro,arabalara duyduğu ilgi ile biliniyor.  Yugoslavya’da yaşayan halk özellikle göçmen Türklerin bir kısmı onu Yugoslavya’nın Atatürk’ü olarak adlandırıyor.  İnsani ilişkilerinde kesinlikle yumuşak, olumlu,yapıcı olarak tanımlanırmış.  9 Ekim 1944 tarihinde Time Dergisine kapak olmuştur.

Ölümü ve sonrası  Tito’nun ölümünden sonra, On ayrı ırkın birlikte yaşadığı devlet olan Yugoslavya dağılmıştır.Burada Sırplar,Hırvatlar,Makedonlar,Arnavutlar,Slovaklar,Rum enler,Türkler,Boşnaklar yaşamakta idi.  Ölümü sonrasında sırasıyla Slovenya,Makedonya,Hırvatistan,Sırbistan,Bosna Hersek,Karadağ,Kosova bağımsızlıklarını ilan etmiştir.

Tito’nun dünya liderleri ve ünlüler ile fotoğrafları

Kaynakça      http://tr.wikipedia.org/wiki/Yugoslavya_Sosyalist_Federal_Cumhur iyeti tr.wikipedia.org/wiki/Josip_Broz_Tito http://www.titoville.com/ http://www.aksiyon.com.tr/aksiyon/haber-12802-34-tito-turkleriesir-dusunce-tanidi.html Misafirimiz Tito Resimli Hayat, Mayıs 1954, Sayı: 25 Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi http://ilef.ankara.edu.tr/akildefteri/yazi.php?yad=2575 Geçmişin İzleri Yugoslavya Belgeseli National Geographic Tito Belgeseli  TEŞEKKÜRLER.      http://www.biyografi.info/kisi/josip-broztito

Add a comment

Related presentations

Cfbp barometre octobre

Cfbp barometre octobre

November 10, 2014

VITOGAZ vous présente: CFBP baromètre gpl carburant

Ata Escrita da 16ª Sessão Ordinária realizada em 16/10/2014 pela Câmara de Vereado...

Ata Escrita da 10ª Sessão Extraordinária realizada em 16/10/2014 pela Câmara de Ve...

Rx1 nasil kullanilir

Rx1 nasil kullanilir

November 8, 2014

Rx1 zayiflama hapi, kullanimi nasildir, yan etkileri var mi? yan etkiler var ise h...

Esposto del MoVimento 5 Stelle sul Patto del Nazareno

Slide Servizi postali

Slide Servizi postali

November 7, 2014

Slides per i servizi postali presentati in occasione dell'incontro azienda e organ...

Related pages

Jovanka Broz Moj zivot moja istina.pdf - Documents

Josi̇p broz ti̇to 1. JOSİP BROZ TİTO SİYASAL İLETİŞİM Yrd.Doç.Dr.Öykü Ezgi Yıldız SİNAN AKGÖL 1005040050 ÖZKAN DENİZ 1005040042 2.
Read more