Josi̇p broz ti̇to

33 %
67 %
Information about Josi̇p broz ti̇to
News & Politics

Published on March 9, 2014

Author: snnakgl

Source: slideshare.net

JOSİP BROZ TİTO SİYASAL İLETİŞİM Yrd.Doç.Dr.Öykü Ezgi Yıldız SİNAN AKGÖL 1005040050 ÖZKAN DENİZ 1005040042

HAYATI VE YUGOSLAVYA’NIN KURULUŞU Doğumu 7 mayıs 1892 Hırvatistan Ölümü 4 mayıs 1980 Slovenya Babası Hırvat annesi Sloven’dir. On beş çocuklu fakir köylü ailesinin yedinci çocuğudur.  İnancı Ateist  Üç evlilik yapmış,Dört çocuğu vardır.  Boyu 1.83cm,Mareşallik rütbesi sayesinde giyimi devlet başkanlığı sırasında askeri,başbakanlık döneminde ise takım elbise tercih etmiştir.    

Gençlik yıllarında Avusturya, Almanya gibi ülkelerde demir işçisi olarak çalıştı. Sendika olaylarında aktif olarak çalışıp,Hırvatistan Sosyal Demokrat Partisine katıldı. Hırvatistan’a geri dönüp, Zagrep’te silah altına alındı.  I.Dünya savaşında Sırbistan’a gönderildi,ancak savaşa karşı ordu içinde propaganda yaptığı suçuyla hapse atıldı.Bir yıl sonra hapisten çıkarak tekrar cepheye gönderildi.Ağır yaralandı ve Rus Ordusuna esir düştü.  Rusya’da Bolşeviklerin saflarında üç sene devrim ve savaşa katıldı.

 1920 yılında Yugoslavya’ya geri döndü ve Komünist Partisi için çalıştı.1928 yılında tutuklandı altı yıl hapis cezasına çarptırıldı.  1934 yılında hapisten çıktıktan sonra Rusya için birçok ülkede çalıştı.  Dipnot:Tito 1936 yılında İstanbul’a Rus ajanı olarak gelmiş Pera Palas ve Park Otelde iki ay kalmıştır.Sonucunda Hırvatistan’a geri dönmüştür.

 1936’de Yugoslavya geri dönüp çalışmalara başlamıştır.İspanya’da Enternasyonal Tugayların yerleşmesine yardımcı olmuştur.Yugoslavya Komünist Partisi Genel sekreterliğine getirilmiştir.  1937’de II.Dünya Savaşının başlaması ile Almanlara ve Katolik Sırp ve Hırvat çetelerine karşı savaşmıştır.  Stalin yönetimindeki SSCB görüşlerini kabul etmeyen TİTO İngiliz Churchill tarafından desteklenerek,Mihajlovic’i görevinden düşürerek Partizanlardan oluşturduğu ordunun başına geçti.  Partizan ordusu ve yakın çevresi Ti-To Ti-To (Sen bunu Sen bunu yap) diye seslediğinden ismine ‘tito’ kelimesi eklendi.

 Hitler, Partizan hareketine karşın Partizan Tugayına saldırdı ancak Tito 6000 kayıp vermesine rağmen Nazileri geri püskürttü.  1943’te İtalya Almanya’ya teslim oldu.Tito bunu fırsat bilerek büyük devletlere haber vermeden,Partizan Parlamentosunu kurup geçici devrim hükümeti kurdu.

İDEOLOJİSİ VE PARTİSİ:Yugoslavya Komünistler Birliği(SKJ)  Tito, Yugoslavya halkını birlik, beraberlik, kardeşlik ve bağımsızlık çağrısı yapan bir bildiriyle ayaklandırdı.  Sempatizanları çoğunlukla işçi kesimi oluşturuyordu.Gerillalar gibi diğer devletlere karşı savaşmaya Tito sayesinde inanmışlardı.

 Tito çok zeki bir liderdi, Stalin’in komünist anlayışından farklı bir ideolojiye sahipti.  Stalin öldükten sonra Kruşçev ile SSCB görüşünü tanımağını Belgrad’ta belirtmiş, komünist yönetim biçimini seçip Cumhuriyeti ilan ederek kaybettiği batı, Avrupa ve ABD desteğini geri kazanmıştı.  Askeri,mali,iktisadi yardımlar aldı.  Fiat ile ortak anlaşma yaparak YUGO isimli otomobil fabrikasını kurdu.Amerika’ya ithal ederek Amerika’daki en ucuz araba fiyatı ile ülkesine ekonomik katkı sağladı.(3999$)  İtalya ve Yunanistan’ın mali krizlerinden yararlanıp ülkesini turizm konusunda önemli konuma getirdi.

Özel yaşamı ve Dünya bakışıyla Tito  Özel yaşamında av merakı,puro,arabalara duyduğu ilgi ile biliniyor.  Yugoslavya’da yaşayan halk özellikle göçmen Türklerin bir kısmı onu Yugoslavya’nın Atatürk’ü olarak adlandırıyor.  İnsani ilişkilerinde kesinlikle yumuşak, olumlu,yapıcı olarak tanımlanırmış.  9 Ekim 1944 tarihinde Time Dergisine kapak olmuştur.

Ölümü ve sonrası  Tito’nun ölümünden sonra, On ayrı ırkın birlikte yaşadığı devlet olan Yugoslavya dağılmıştır.Burada Sırplar,Hırvatlar,Makedonlar,Arnavutlar,Slovaklar,Rum enler,Türkler,Boşnaklar yaşamakta idi.  Ölümü sonrasında sırasıyla Slovenya,Makedonya,Hırvatistan,Sırbistan,Bosna Hersek,Karadağ,Kosova bağımsızlıklarını ilan etmiştir.

Tito’nun dünya liderleri ve ünlüler ile fotoğrafları

Kaynakça      http://tr.wikipedia.org/wiki/Yugoslavya_Sosyalist_Federal_Cumhur iyeti tr.wikipedia.org/wiki/Josip_Broz_Tito http://www.titoville.com/ http://www.aksiyon.com.tr/aksiyon/haber-12802-34-tito-turkleriesir-dusunce-tanidi.html Misafirimiz Tito Resimli Hayat, Mayıs 1954, Sayı: 25 Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi http://ilef.ankara.edu.tr/akildefteri/yazi.php?yad=2575 Geçmişin İzleri Yugoslavya Belgeseli National Geographic Tito Belgeseli  TEŞEKKÜRLER.      http://www.biyografi.info/kisi/josip-broztito

Add a comment

Related presentations

Related pages

Jovanka Broz Moj zivot moja istina.pdf - Documents

Josi̇p broz ti̇to 1. JOSİP BROZ TİTO SİYASAL İLETİŞİM Yrd.Doç.Dr.Öykü Ezgi Yıldız SİNAN AKGÖL 1005040050 ÖZKAN DENİZ 1005040042 2.
Read more