Int. to MPLS

50 %
50 %
Information about Int. to MPLS
Technology

Published on September 30, 2008

Author: mcndemir

Source: slideshare.net

Description

Turkish - Türkçe

Multi Protocol Label Switching (MPLS) Murat Can Demir

Murat Can Demir

Bölümler MPLS NEDİR ? NEDEN GELİŞTİRİLDİ ? FAYDALARI ? MPLS BİLEŞENLERİ MPLS Protokolleri PROSEDÜR ETİKET YIĞINLAMA MPLS VPN TÜNEL AÇMA

MPLS NEDİR ?

NEDEN GELİŞTİRİLDİ ?

FAYDALARI ?

MPLS BİLEŞENLERİ

MPLS Protokolleri

PROSEDÜR

ETİKET YIĞINLAMA

MPLS VPN

TÜNEL AÇMA

1. MPLS NEDİR ? Multi Protocol Label Switching, Çok Protokollü Etiket Anahtarlama 1997’de IETF tarafından geliştirilmeye başlanılan Var olan routing protokollerine (RSVP, OSPF) arayüzlük eden, ATM, FR, IP gibi 2. katman protokollerini destekleyen, Protokol değil, mimari … OSI hiyerarşisine dahil değildir, 2. ve 3. katmanlar arasında tanımlanabilir. İletim, paket anahtarlama yolu ile … Routing üzerinde ki yükü azaltarak, anahtarlamanın sayısını arttırır, sistem performansı yükselir

Multi Protocol Label Switching, Çok Protokollü Etiket Anahtarlama

1997’de IETF tarafından geliştirilmeye başlanılan

Var olan routing protokollerine (RSVP, OSPF) arayüzlük eden, ATM, FR, IP gibi 2. katman protokollerini destekleyen,

Protokol değil, mimari …

OSI hiyerarşisine dahil değildir, 2. ve 3. katmanlar arasında tanımlanabilir.

İletim, paket anahtarlama yolu ile …

Routing üzerinde ki yükü azaltarak, anahtarlamanın sayısını arttırır, sistem performansı yükselir

MPLS NEDİR ?

2. NEDEN GELİŞTİRİLDİ ? Artan kullanıcı sayısı Büyüyen trafik hacmi Yüksek bantgenişliği ve yüksek iletim hızı ihtiyacını getirdi Routerlar üzerine binen yük, kaldırabilecekleri miktarın üzerine çıktı. Trafik kayıpları, kopan bağlantılar, IP şebekelerinde genel performans kaybı oluştu. Layer 2 (data link) ve Layer 3 (network) da switchleme yapabilen cihazların kullanılması gereği doğdu.

Artan kullanıcı sayısı

Büyüyen trafik hacmi

Yüksek bantgenişliği ve yüksek iletim hızı ihtiyacını getirdi

Routerlar üzerine binen yük, kaldırabilecekleri miktarın üzerine çıktı.

Trafik kayıpları, kopan bağlantılar, IP şebekelerinde genel performans kaybı oluştu.

Layer 2 (data link) ve Layer 3 (network) da switchleme yapabilen cihazların kullanılması gereği doğdu.

NEDEN GELİŞTİRİLDİ ? Eski IP tablo kontrol yöntemi ağın performansını çok düşürüyordu. Her routerda 1000lerce kontrol yapılıyordu. Her router IP adreslerini kontrol ederek birbirinden bağımsız bir çok iletim kararı vermek zorundaydı. Farklı tipte ki paketlerin işlenmesi sistemde farklı gecikmelere sebep oluyordu “ En Kısa Yolu Bul” mantıklı algoritmalar, diğer performans ölçülerini göz önünde bulundurmuyordu. Gecikme (Delay) , Atlama (Jitter), Trafik tıkanıklığı (Traffic Congestion) Peki ya çözüm ?

Eski IP tablo kontrol yöntemi ağın performansını çok düşürüyordu.

Her routerda 1000lerce kontrol yapılıyordu.

Her router IP adreslerini kontrol ederek birbirinden bağımsız bir çok iletim kararı vermek zorundaydı.

Farklı tipte ki paketlerin işlenmesi sistemde farklı gecikmelere sebep oluyordu

“ En Kısa Yolu Bul” mantıklı algoritmalar, diğer performans ölçülerini göz önünde bulundurmuyordu.

Gecikme (Delay) , Atlama (Jitter), Trafik tıkanıklığı (Traffic Congestion)

Peki ya çözüm ?

NEDEN GELİŞTİRİLDİ ? / ÇÖZÜM Etiket Anahtarlama Her IP paketi ya da ATM hücresinin başına etiket eklenir Routerın adres tablosuna (lookup table) bir kere erişmek yeterli olur, defalarca bakmaya gerek yoktur.

Etiket Anahtarlama

Her IP paketi ya da ATM hücresinin başına etiket eklenir

Routerın adres tablosuna (lookup table) bir kere erişmek yeterli olur, defalarca bakmaya gerek yoktur.

NEDEN GELİŞTİRİLDİ ? / ÇÖZÜM ETİKET: İletilecek paketin başına konulan 32 bit(4 byte) lojik adrestir. Etikete bakılarak sistem içinde anahtarlama yapılır. LABEL: Bu değere bakılarak, paketin iletileceği bir dahaki yeri ve iletilmeden önce yapılacak iş anlaşılabilir. 20 bittir. 1M’dan fazla değer alabilmektedir ve ilk 16 değer özel kullanımlar için rezerve edilmiştir. EXP – Experimental Use: Etiketler arasında öncelik belirtmek, QoS yapmak için kullanılır. 3 bittir. 8 farklı değer alabilmektedir. S – Bottom of Stack: Yığının en sonunda ki etiket için 1 değerini alır, diğer durumda “0” dır. S = 1 olduğu durumlarda yığın sonuna gelinmiştir, etiket çıkarılır. Tek 1 bittir. TTL – Time to Live: 8 bittir. Maksimum değeri 255’dir. Paketin ömrünü ifade eder.

ETİKET: İletilecek paketin başına konulan 32 bit(4 byte) lojik adrestir. Etikete bakılarak sistem içinde anahtarlama yapılır.

LABEL: Bu değere bakılarak, paketin iletileceği bir dahaki yeri ve iletilmeden önce yapılacak iş anlaşılabilir. 20 bittir. 1M’dan fazla değer alabilmektedir ve ilk 16 değer özel kullanımlar için rezerve edilmiştir.

EXP – Experimental Use: Etiketler arasında öncelik belirtmek, QoS yapmak için kullanılır. 3 bittir. 8 farklı değer alabilmektedir.

S – Bottom of Stack: Yığının en sonunda ki etiket için 1 değerini alır, diğer durumda “0” dır. S = 1 olduğu durumlarda yığın sonuna gelinmiştir, etiket çıkarılır. Tek 1 bittir.

TTL – Time to Live: 8 bittir. Maksimum değeri 255’dir. Paketin ömrünü ifade eder.

3. FAYDALARI Basitlik: İlk kurulumdan sonra iletim işlemi çok basit biçimde devam eder. Esneklik: bağlantı hatası (link failure), tıkanıklık (congestion), sıkışma (bottleneck) gibi durumlara karşı … Ölçeklenebilirlik QoS : Öncelikli kullanıcılar, yüksek BG, minimum gecikme VPN: MPLS üzerinden hizmet alan  VPN müşterileri VRF(virtual routing and Forwarding) tanımları ile diğer müşterilerden izole bir şekilde VPN servisinden yararlanırlar. Traffic Engineering: Farklı yol belirme yöntemleri ile T.E imkan kılar. Hızlı yeniden yönlendirme Operasyonel ve Kurulum Maliyetleri düşer

Basitlik: İlk kurulumdan sonra iletim işlemi çok basit biçimde devam eder.

Esneklik: bağlantı hatası (link failure), tıkanıklık (congestion), sıkışma (bottleneck) gibi durumlara karşı …

Ölçeklenebilirlik

QoS : Öncelikli kullanıcılar, yüksek BG, minimum gecikme

VPN: MPLS üzerinden hizmet alan  VPN müşterileri VRF(virtual routing and Forwarding) tanımları ile diğer müşterilerden izole bir şekilde VPN servisinden yararlanırlar.

Traffic Engineering: Farklı yol belirme yöntemleri ile T.E imkan kılar.

Hızlı yeniden yönlendirme

Operasyonel ve Kurulum Maliyetleri düşer

4. MPLS BİLEŞENLERİ KONTROL PANELİ ROUTERLARI LSR LER İLETİM PANELİ ROUTERLARI INGRESS EGRESS TRANSIT LSP FEC LDP

KONTROL PANELİ ROUTERLARI

LSR

LER

İLETİM PANELİ ROUTERLARI

INGRESS

EGRESS

TRANSIT

LSP

FEC

LDP

MPLS BİLEŞENLERİ / KONTROL PANELİ R.ER Kontrol Paneli bileşenleri MPLS ilk kurulumda önemli yer tutan elemanlardır. Bunlar; Label Edge Router ve Label Switching Router 1. LABEL EDGE ROUTER: Erişim ağı ile MPLS ağının sınırında çalışan routerlardır. Paketlerin şebekeye girerken ilk, şebekeden çıkarken son uğradıkları yönlendiricilerdir. Paketlere etiket eklenmesi ilk bu düğümlerde gerçekleştirilir. Birbirinden farklı ağlara bağlanan pek çok protokolü destekler. (ATM, FR, Ethernet) LSP’ler oluşturulduktan sonra trafiği MPLS ağına iletir.

Kontrol Paneli bileşenleri MPLS ilk kurulumda önemli yer tutan elemanlardır.

Bunlar; Label Edge Router ve Label Switching Router

1. LABEL EDGE ROUTER:

Erişim ağı ile MPLS ağının sınırında çalışan routerlardır.

Paketlerin şebekeye girerken ilk, şebekeden çıkarken son uğradıkları yönlendiricilerdir.

Paketlere etiket eklenmesi ilk bu düğümlerde gerçekleştirilir.

Birbirinden farklı ağlara bağlanan pek çok protokolü destekler. (ATM, FR, Ethernet)

LSP’ler oluşturulduktan sonra trafiği MPLS ağına iletir.

MPLS BİLEŞENLERİ / KONTROL PANELİ R.ER 2. LABEL SWITCHING ROUTER – ETİKET BAĞLAŞMA YÖNLENDİRİCİSİ (LSR) LSP’leri oluşumunu sağlayan routerdır. Çekirdekte bulunur. İki çeşit protokol çalışır. Protokol, paketlerin kaynaktan hedefe doğru iletimi. Protokol, yönlendirme/etiket tablosunun doldurulması için yönlendirme reklamını (routing advertisement) yapar. Bu noktada hem adres hem de ilişiği olduğu etiketin yayını yapılır.

2. LABEL SWITCHING ROUTER – ETİKET BAĞLAŞMA YÖNLENDİRİCİSİ (LSR)

LSP’leri oluşumunu sağlayan routerdır.

Çekirdekte bulunur.

İki çeşit protokol çalışır.

Protokol, paketlerin kaynaktan hedefe doğru iletimi.

Protokol, yönlendirme/etiket tablosunun doldurulması için yönlendirme reklamını (routing advertisement) yapar. Bu noktada hem adres hem de ilişiği olduğu etiketin yayını yapılır.

MPLS BİLEŞENLERİ / İLETİM PANELİ R.ER Paketin iletim yönüne göre isim alırlar. INGRESS(GİRİŞ) ROUTER: Paketin LSP’ye giriş yaptığı routerdır EGRESS(ÇIKIŞ) ROUTER: Paketin LSP’den çıkış yaptığı routerdır. Egress routerdan çıkan paket MPLS alanını tamamen terk edebileceği gibi, etiket yığınlaması yapılmış ise bir üst seviye MPLS ağına da çıkıyor olabilir. TRANSIT(GEÇİŞ) ROUTER: Ingress ve egress routerlar arasındaki LSP’nin geçtiği routerlara denir.

Paketin iletim yönüne göre isim alırlar.

INGRESS(GİRİŞ) ROUTER: Paketin LSP’ye giriş yaptığı routerdır

EGRESS(ÇIKIŞ) ROUTER: Paketin LSP’den çıkış yaptığı routerdır. Egress routerdan çıkan paket MPLS alanını tamamen terk edebileceği gibi, etiket yığınlaması yapılmış ise bir üst seviye MPLS ağına da çıkıyor olabilir.

TRANSIT(GEÇİŞ) ROUTER: Ingress ve egress routerlar arasındaki LSP’nin geçtiği routerlara denir.

MPLS Router

MPLS BİLEŞENLERİ / LSP Label Switched Path, ETİKET BAĞLAŞMA YOLU İki uç birim arasında kurulan sanal yol LSP’ler yol boyunca her düğümde (kaynaktan hedefe kadar) bulunan bir dizi etikettir. MPLS’de veri iletimi LSP üzerinden olur. LSP üzerinde etiketler, LDP veya RSVP gibi protokollerle dağıtılır ya da BGP ve OSPF gibi protokoller taradından taşınır. 2 çeşit yol oluşturma yöntemi: Düğümden düğüme Açık yönlendirmeli

Label Switched Path, ETİKET BAĞLAŞMA YOLU

İki uç birim arasında kurulan sanal yol

LSP’ler yol boyunca her düğümde (kaynaktan hedefe kadar) bulunan bir dizi etikettir.

MPLS’de veri iletimi LSP üzerinden olur.

LSP üzerinde etiketler, LDP veya RSVP gibi protokollerle dağıtılır ya da BGP ve OSPF gibi protokoller taradından taşınır.

2 çeşit yol oluşturma yöntemi:

Düğümden düğüme

Açık yönlendirmeli

MPLS BİLEŞENLERİ / LSP Kontrol Sürmeli (Düğüm - Düğüm) Yol Kurulumu Her LSR, 3.Katman topoloji veritabanına bakarak hangi arabirimini kullanacağına karar verir. Daha sonra etiket isteğini komşu düğüme iletir . Bu işlem çıkış LER’ına ulaşana kadar sürer.

Kontrol Sürmeli (Düğüm - Düğüm) Yol Kurulumu

Her LSR, 3.Katman topoloji veritabanına bakarak hangi arabirimini kullanacağına karar verir.

Daha sonra etiket isteğini komşu düğüme iletir . Bu işlem çıkış LER’ına ulaşana kadar sürer.

MPLS BİLEŞENLERİ / LSP Açık Yönlendirmeli Yol Kurulumu Açık yönlendirme şebekeye giriş LER’inden şebekeden çıkış LER’ine kadar olan LSR’lerin adreslerinin oluşturduğu listeyi temsil eder. Tabii ki bu listedeki adresler bir yol oluşturacak şekilde verilmiştir. Açık yönlendirme işlemi iki şekilde yapılabilir Sıkı(Strict): Bu durumunda sadece LER tarafından önceden belirlenmiş LSR’ler kullanılır. Serbest(Loose): LER tarafından verilen LSR’larla birlikte, gerekli görüldüğü takdirde başka LSR’ler de kullanılabilir.

Açık Yönlendirmeli Yol Kurulumu

Açık yönlendirme şebekeye giriş LER’inden şebekeden çıkış LER’ine kadar olan LSR’lerin adreslerinin oluşturduğu listeyi temsil eder. Tabii ki bu listedeki adresler bir yol oluşturacak şekilde verilmiştir.

Açık yönlendirme işlemi iki şekilde yapılabilir

Sıkı(Strict): Bu durumunda sadece LER tarafından önceden belirlenmiş LSR’ler kullanılır.

Serbest(Loose): LER tarafından verilen LSR’larla birlikte, gerekli görüldüğü takdirde başka LSR’ler de kullanılabilir.

MPLS BİLEŞENLERİ / LSP Sıkı(strict) ve serbest(loose) yönlendirmeler

Sıkı(strict) ve serbest(loose) yönlendirmeler

MPLS BİLEŞENLERİ / FEC FORWARDING EQUIVALANCE CLASS – EŞİT İLETİM SINIFI (FEC) FEC, aynı özelliklere sahip paketlerin tanımlanabilmesi için tasarlanmış ve bu tarz paketlerin daha kesin ve hızlı iletimini sağlayan bir gösterim metodudur. Aynı FEC’te ki paketler routerlar tarafından; Aynı sekmeyi yaparlar. Aynı arayüzden çıkış yapar. Aynı işleme tabi tutulur. (değiştokuş, sırada bekletme gibi) Paketlerin gruplanabilir, öncelik atanabilir

FORWARDING EQUIVALANCE CLASS – EŞİT İLETİM SINIFI (FEC)

FEC, aynı özelliklere sahip paketlerin tanımlanabilmesi için tasarlanmış ve bu tarz paketlerin daha kesin ve hızlı iletimini sağlayan bir gösterim metodudur.

Aynı FEC’te ki paketler routerlar tarafından;

Aynı sekmeyi yaparlar.

Aynı arayüzden çıkış yapar.

Aynı işleme tabi tutulur. (değiştokuş, sırada bekletme gibi)

Paketlerin gruplanabilir, öncelik atanabilir

MPLS BİLEŞENLERİ / LDP LABEL DISTRIBUTION PROTOCOL – ETİKET DAĞITIM PROTOKOLÜ LDP, MPLS ağlarında etiket bilgilerinin LSR’lara dağıtılmasını sağlamak için oluşturulmuş bir protokoldür. Bu protokol sayesinde, FEC’ler etiketlere eşlenir ve bu sayede LSP’ler oluşturulur. Etiket bilgilerini eşleştirmek için LDP kullanan iki LSR’a aynı zamanda “LDP peer” adı verilir. LDP protokolü çift yönlü çalışır, bu şekilde her oturumda peerlardan herhangi biri diğerinin etiket eşleştirmesini öğrenebilir.

LABEL DISTRIBUTION PROTOCOL – ETİKET DAĞITIM PROTOKOLÜ

LDP, MPLS ağlarında etiket bilgilerinin LSR’lara dağıtılmasını sağlamak için oluşturulmuş bir protokoldür. Bu protokol sayesinde, FEC’ler etiketlere eşlenir ve bu sayede LSP’ler oluşturulur.

Etiket bilgilerini eşleştirmek için LDP kullanan iki LSR’a aynı zamanda “LDP peer” adı verilir.

LDP protokolü çift yönlü çalışır, bu şekilde her oturumda peerlardan herhangi biri diğerinin etiket eşleştirmesini öğrenebilir.

5. MPLS Protokolleri Etiket değişimi için farklı protokoller kullanılır. LDP IP adreslerini, etiketlere dönüştürür. RSVP, CR-LDP T raffic E ngineering BGP VPN PIM Çoklu gönderim durumlarında etiket düzenleme

Etiket değişimi için farklı protokoller kullanılır.

LDP

IP adreslerini, etiketlere dönüştürür.

RSVP, CR-LDP

T raffic E ngineering

BGP

VPN

PIM

Çoklu gönderim durumlarında etiket düzenleme

6. PROSEDÜR Kurulum ve İletim süreci 5 aşamadan oluşur Etiket oluşturulması ve dağıtımı Tablo Oluşturulması LSP oluşturulması Etiket ekleme, tablo araması Paket İletimi

Kurulum ve İletim süreci 5 aşamadan oluşur

Etiket oluşturulması ve dağıtımı

Tablo Oluşturulması

LSP oluşturulması

Etiket ekleme, tablo araması

Paket İletimi

PROSEDÜR / Etiket Oluşumu 1. ADIM Trafik akışı başlamadan önce, routerlar özel bir FEC’e etiket bağlanması ve tabloların oluşturulabilmesi gibi işlemler için çalışmalar yaparlar. Etiketler bağlayacılarını oluştururlar. Etiket Dağıtım Protokolü (LDP) veri akış yönünde ki routerlardan başlayarak, etiketlerin dağıtımı ve etiket/FEC bağlama işlemini başlatır. Ayrıca, trafik ile ilgili karakteristik ve MPLS fonksiyonları LDP kullanarak görüşülür, karar verilir. Güvenilir ve sıralı bir taşıma protokolü kullanılmalıdır. LDP bunun için TCP’ yi kullanır

1. ADIM

Trafik akışı başlamadan önce, routerlar özel bir FEC’e etiket bağlanması ve tabloların oluşturulabilmesi gibi işlemler için çalışmalar yaparlar. Etiketler bağlayacılarını oluştururlar.

Etiket Dağıtım Protokolü (LDP) veri akış yönünde ki routerlardan başlayarak, etiketlerin dağıtımı ve etiket/FEC bağlama işlemini başlatır.

Ayrıca, trafik ile ilgili karakteristik ve MPLS fonksiyonları LDP kullanarak görüşülür, karar verilir.

Güvenilir ve sıralı bir taşıma protokolü kullanılmalıdır. LDP bunun için TCP’ yi kullanır

PROSEDÜR / Tablo Oluşturulması 2. ADIM Etiket bağlayıcılar alındığında, her LSR, etiket bilgitabanının (Label Information Base) girdilerini oluşturur. Bu tablonun girdileri, paketin gireceği giriş portu çıkacağı çıkış portu değiştirilecek etiket bilgisini taşır. Eğer etiket bilgileri değiştirilirse, tablodaki girdiler de tekrar düzenlenir.

2. ADIM

Etiket bağlayıcılar alındığında, her LSR, etiket bilgitabanının (Label Information Base) girdilerini oluşturur. Bu tablonun girdileri,

paketin gireceği giriş portu

çıkacağı çıkış portu

değiştirilecek etiket bilgisini taşır.

Eğer etiket bilgileri değiştirilirse, tablodaki girdiler de tekrar düzenlenir.

PROSEDÜR / LSP Oluşturulması 3. ADIM LSP’ler LIB’lerde ki girdilerin oluşturulduğu yönün tersine oluşturulur. LSP içinde ilerleyen paketin hangi interface’den giriş yaptığına bakılmaz, etiketine bakılır.

3. ADIM

LSP’ler LIB’lerde ki girdilerin oluşturulduğu yönün tersine oluşturulur. LSP içinde ilerleyen paketin hangi interface’den giriş yaptığına bakılmaz, etiketine bakılır.

PROSEDÜR / LSP Oluşturulması

PROSEDÜR / Etiket ekleme, tablo araması 4. ADIM MPLS ağında ki ilk router, yapacağı atlamayı (hop) bulmak için LIB tablosunu kullanır ve uygun FEC için etiket talep eder. Takip eden routerlar ise yapacakları atlamayı bulmak için sadece kendilerine gelen etiketi kullanırlar. Paket çıkış LSR’ına ulaştığı vakit, etiket çıkartılır ve paket hedefe ulaştırılır.

4. ADIM

MPLS ağında ki ilk router, yapacağı atlamayı (hop) bulmak için LIB tablosunu kullanır ve uygun FEC için etiket talep eder.

Takip eden routerlar ise yapacakları atlamayı bulmak için sadece kendilerine gelen etiketi kullanırlar.

Paket çıkış LSR’ına ulaştığı vakit, etiket çıkartılır ve paket hedefe ulaştırılır.

PROSEDÜR / Paket İletimi

PROSEDÜR / Paket İletimi Farzedelim ki, LER1 için ilk hop LSR1 olun. LER1, LSR1’den etiket talebinde bulunur. Bu talep kesik yeşil çizgileri takip ederek ağ boyunca yayılır. Her geçiş routerı, paket akış yönünde ki routerdan (LER2’den başlayan ve akış yönünün tersine LER1’e doğru) bir etiket alır. LDP ya da başka bir işaretleme protokolü kullanılarak yapılan LSP kurulumu mavi kesik çizgilerle gösterilmiştir. TE gerekli ise, CR-LDP kullanılabilir. Bu protokol Qos ve CoS hizmetleri için gereken yol kurulumuna karar vermede kulanılır.

Farzedelim ki, LER1 için ilk hop LSR1 olun.

LER1, LSR1’den etiket talebinde bulunur. Bu talep kesik yeşil çizgileri takip ederek ağ boyunca yayılır.

Her geçiş routerı, paket akış yönünde ki routerdan (LER2’den başlayan ve akış yönünün tersine LER1’e doğru) bir etiket alır.

LDP ya da başka bir işaretleme protokolü kullanılarak yapılan LSP kurulumu mavi kesik çizgilerle gösterilmiştir. TE gerekli ise, CR-LDP kullanılabilir. Bu protokol Qos ve CoS hizmetleri için gereken yol kurulumuna karar vermede kulanılır.

PROSEDÜR / Paket İletimi LER1 etiket ekleyerek, paketi LSR1’e gönderir. Artarda gelen her LSR, alınan paketteki etiketi inceler, çıkış etiketi ile değiştirir ve iletim işlemini yapar. Paket LER4’e ulaştığında, paketten etiket çıkartılır çünkü paket MPLS alanında ayrılıp hedefe teslim edilmektedir paketin IP header’ına bakılır ve IP routing protokolünün seçtiği yola gönderir. Paketin takip ettiği veri yolu kırmızı kesik çizgilerle gösterilmiştir.

LER1 etiket ekleyerek, paketi LSR1’e gönderir.

Artarda gelen her LSR, alınan paketteki etiketi inceler, çıkış etiketi ile değiştirir ve iletim işlemini yapar.

Paket LER4’e ulaştığında, paketten etiket çıkartılır çünkü paket MPLS alanında ayrılıp hedefe teslim edilmektedir paketin IP header’ına bakılır ve IP routing protokolünün seçtiği yola gönderir. Paketin takip ettiği veri yolu kırmızı kesik çizgilerle gösterilmiştir.

7. ETİKET YIĞINLAMA VPN, TUNNELING, T.E uygulamalarında kullanılır. Paketin birden çok LSP üzerinde iletilebilmesini sağlar. Her girdiği LSP için ilave bir etiket eklenir (PUSH) Her LSP terkettiğinde ise ilişkili etiket paketten atılır (POP) İletim, paket yığının en üstünde ki etiket kullanılarak yapılır.

VPN, TUNNELING, T.E uygulamalarında kullanılır.

Paketin birden çok LSP üzerinde iletilebilmesini sağlar.

Her girdiği LSP için ilave bir etiket eklenir (PUSH)

Her LSP terkettiğinde ise ilişkili etiket paketten atılır (POP)

İletim, paket yığının en üstünde ki etiket kullanılarak yapılır.

ETİKET YIĞINLAMA Büyük ağlar için avantaj LDP ve RSVP-TE ‘nin daha verimli kullanılması Ölçeklenebilirlik Farklı etiketler, farklı LSP seçenekleri, TE

Büyük ağlar için avantaj

LDP ve RSVP-TE ‘nin daha verimli kullanılması

Ölçeklenebilirlik

Farklı etiketler, farklı LSP seçenekleri, TE

8. MPLS VPN İnternet üzerinden şifreli ve güvenli veri iletisimi saglamak için düsünülmüs bir teknolojidir. Ağlara, uzaktan erişimde kullanılan bir teknolojidir. Sanal bir ağ uzantısı yarattığından uzaktan bağlanan makine konuk gibi değil, ağa fiziksel olarak bağlıymış gibi görünür. OVERLAY VPN: Routing kullanıcı tarafında, S.S’lar karışmaz. Maliyet yüksek Hub-Spoke

İnternet üzerinden şifreli ve güvenli veri iletisimi saglamak için düsünülmüs bir teknolojidir.

Ağlara, uzaktan erişimde kullanılan bir teknolojidir.

Sanal bir ağ uzantısı yarattığından uzaktan bağlanan makine konuk gibi değil, ağa fiziksel olarak bağlıymış gibi görünür.

OVERLAY VPN:

Routing kullanıcı tarafında, S.S’lar karışmaz.

Maliyet yüksek

Hub-Spoke

MPLS VPN 2 çeşit Remote Access VPN Site-to-site VPN MPLS VPN: Routing S.S tarafında Mesh topolojisi Düşük maliyet, kolay kurulum, güvenlik Tünel açma, Etiket yığınlama

2 çeşit

Remote Access VPN

Site-to-site VPN

MPLS VPN:

Routing S.S tarafında

Mesh topolojisi

Düşük maliyet, kolay kurulum, güvenlik

Tünel açma, Etiket yığınlama

MPLS VPN / Çeşitleri Remote Access (Uzaktan Erişim) Merkezden çok uzak bir kullanıcının, bulunduğu yerden merkezde ki ağa erişimini mümkün kılar. Uzak kullanıcının izin verilen işlemleri yapmasına imkan kılar.

Remote Access (Uzaktan Erişim)

Merkezden çok uzak bir kullanıcının, bulunduğu yerden merkezde ki ağa erişimini mümkün kılar. Uzak kullanıcının izin verilen işlemleri yapmasına imkan kılar.

MPLS VPN / Çeşitleri 2. Site-to-Site (Sahadan Sahaya) Merkezin bir şubesinde ki ağın, merkeze bağlanmasını mümkün kılar. “Remote Access VPN” den farkı VPN islemini gören iki uçta da VPN sunucusu bulundurmasıdır.

2. Site-to-Site (Sahadan Sahaya)

Merkezin bir şubesinde ki ağın, merkeze bağlanmasını mümkün kılar. “Remote Access VPN” den farkı VPN islemini gören iki uçta da VPN sunucusu bulundurmasıdır.

9. Tünel Açma T.E ve VPN uygulamalarında kullanılır. Ara routerlar açıkça tanımlanmadan paketin iletiminin kontrol edilebilmesini mümkün kılar. İletimdeki paket, başka bir pakete sokularak taşınması sağlanır Böylece; farklı protokoller üzerinden çalışan ağlar arasında paket iletimi sağlanabilir. İnternet üzerinden NetBeui kullanan bir paketin iletilebilmesi gibi … MPLS VPN’ de sanal ağ oluşumu tünel açma ile sağlanır

T.E ve VPN uygulamalarında kullanılır.

Ara routerlar açıkça tanımlanmadan paketin iletiminin kontrol edilebilmesini mümkün kılar.

İletimdeki paket, başka bir pakete sokularak taşınması sağlanır

Böylece; farklı protokoller üzerinden çalışan ağlar arasında paket iletimi sağlanabilir.

İnternet üzerinden NetBeui kullanan bir paketin iletilebilmesi gibi …

MPLS VPN’ de sanal ağ oluşumu tünel açma ile sağlanır

Tünel Açma / Protokoller Taşıyıcı Protokol (Carrier): Paketin ağda iletimi çin kullanılır Kapsayıcı Protokol (Encapsulating): GRE, IPSec, L2F, PPTP, L2TP Yolcu Protokol (Passenger): IPX, NetBeui, IP

Taşıyıcı Protokol (Carrier): Paketin ağda iletimi çin kullanılır

Kapsayıcı Protokol (Encapsulating): GRE, IPSec, L2F, PPTP, L2TP

Yolcu Protokol (Passenger): IPX, NetBeui, IP

Tünel Açma

TEŞEKKÜRLER

TEŞEKKÜRLER

Add a comment

Related presentations

Presentación que realice en el Evento Nacional de Gobierno Abierto, realizado los ...

In this presentation we will describe our experience developing with a highly dyna...

Presentation to the LITA Forum 7th November 2014 Albuquerque, NM

Un recorrido por los cambios que nos generará el wearabletech en el futuro

Um paralelo entre as novidades & mercado em Wearable Computing e Tecnologias Assis...

Microsoft finally joins the smartwatch and fitness tracker game by introducing the...

Related pages

Informations- und Kommunikationstechnik (ICT) für ...

Hybride Netze Die Kombination aus MPLS- und Internet-VPN. LAN-Lösungen. Managed LAN Services Ende-zu-Ende-Management lokaler Firmennetzwerke.
Read more

Minneapolis - St. Paul International Airport - home

The Offical Website of the Minneapolis St.Paul International Airport
Read more

MPLS - serial - ethernet interfaces | WAN, Routing and ...

MPLS is independent of physical interface or interface encapsulation. In a frame-mode MPLS implementation, regardless of the WAN link you use (Ethernet, FR ...
Read more

.MPLS-Datei sofort reparieren und öffnen.

Schnelles Öffnen der .MPLS-Dateien. Problem: Fehlende Software-Information und beschädigte .MPLS-Datei-Zuordnungen sind der Hauptgrund für .MPLS ...
Read more

Re: [Int-area] ICMP-MPLS

To: Pekka Nikander Subject: Re: [Int-area] ICMP-MPLS; From: Ron Bonica Date: Thu, 11 Aug 2005 ...
Read more

MPL International Corporation - Home

MPL International Corporation is a global recruiting company based in the Philippines specializing in the career placement of competent Filipino
Read more

Int Inc. in Mpls, MN - Reviews - Bizapedia Profile

Int Inc. in Mpls, MN 55402 - Reviews - Lookup its Minnesota Secretary of State Registration.
Read more

Catalyst 6500 Release 12.2SX Software Configuration Guide ...

Book Title. Catalyst 6500 Release 12.2SX Software Configuration Guide. Chapter Title. MPLS QoS. PDF - Complete Book (13.34 MB) PDF - This ...
Read more

INT - Visualization Software for Upstream Oil and Gas

INT is a leading developer of graphics software components and services for 2D/3D visualization in Upstream E&P and other technical industries.
Read more