advertisement

hienonymus bosch the garden of earthly delight

75 %
25 %
advertisement
Information about hienonymus bosch the garden of earthly delight
Gadgets & Reviews

Published on March 9, 2014

Author: snnakgl

Source: slideshare.net

advertisement

GÖRSEL GÖSTERGEBİLİM SİNAN AKGÖL 1005040050 “Hieronymus Bosch” Prof.Dr.Rengin Küçükerdoğan

 Ressamın Biyografisi: 1450-1516 Hollanda Brabant Alanı: Yağlı boya ve Karakalem Yaşadığı dönem rönesans

THE GARDEN OF EARTHLY DELIGHTS      1503-1504 Ahşap pano üzerine yağlı boya Boyutları 220 cm × 389 cm Bulunduğu müze: Prado Müzesi, Madrid Resmin türü:Triptik Yunanca yan yana ve birbiriyle ilişkili üç resmin oluşturduğu pano şeklindeki hareketli grup resimlerdir. Üç parça halindeki bu resimlerin ortada olanı daha büyüktür; yan tarafında bulunan ve ortadakinin yarı boyutunda olan diğer iki pano ise gerektiğinde ortadaki panonun üzerine kapanacak şekilde tasarlanmıştır. Ana tema orta panoda, ilişkili temalarsa kanatlarda işlenir. Panolar birbirine menteşe ile tutturulur.  Genellikle pano biçimindeki resimler için kullanılan triptikler, Orta Çağ ve Rönesans dönemleri boyunca kiliselerin altarları için tasarlanmış, zamanla Doğu’daki Bizans kiliselerinden Batı’daki Keltik İngiliz kiliselerine kadar geniş bir kullanım alanı bulmuştur. Hans Memling ve Hieronymus Bosch gibi Rönesans ressam ve heykeltıraşları tarafından kullanılmıştır.

 Kapalı çerçeve-Açık Söylem  Rönesans dönemine ait perspektif kullanımı mavi gökyüzü ile.  Çerçeve kullanımı anlatılmak istenen kompozisyonun çerçeve içine alınması.  Kapalı iç uzam kullanımı.Ressamın kendi içinde anlatmak istediği öğeleri okumak gerekir.  Görülen ve gizlenen öğeler.

 Sol çerçeve içine alınan bölümde Adem ve Havva,İsa peygamber ve hayvanlar gözükmektedir.Cennet anlatılmak istenmiştir.Ağaçtan Adem ile Havva’nın yediği yasak elmalar çizilmiştir.  Orta çerçevede ise birçok gizlenmiş,anlamı kapalı çıplak insan figürleri,hayvanlar ve meyveler ile insanoğlunun dünyadaki hayatı anlatılmaktadır.

 Sağ çerçevede ise günahkar insanların olduğu cehennem vardır.  Müzik aletinin üzerine çarmıha gerilmiş bir insan,hayvanların yediği insanlar,rahibe gibi olan domuz,israfı anlatan dışkı çukuru.  Renk tonlarının ilk iki çerçevede canlı olduğu ancak cehennemi anlatan çerçevede koyulaştığı karamsarlaştığı gözükür.  Cehennemi anlatan çerçevede bir yüz gizlenmiştir.Çerçevenin tam odak noktasına.

 Temptatie van Sint-Antonius 1501

Add a comment

Related presentations

Health & Fitness Tracking Trends: 2014 Introduction The latest lifestyle has ...

Both the Lumia 520 and X look similar and are available in a similar price bracket...

Like a paint brush to an artist and a chisel in the sculptor's hand, so is the Mag...

The Venus Ratio Pdf

The Venus Ratio Pdf

March 30, 2014

The Venus Ratio is the new impressive weight reduction program developed especiall...

専門学校として、GDC2012への参加し、GDC2014でGDC Playへ出展した時の記録です。今後、GDC Playへ出展される方への参考になればと思います。

Related pages

Hieronymous Bosch: Garden of Earthly Delights, central ...

Garden of Earthly Delights, central panel of the triptych ... comment, link to it, watch slideshow, One of the largest Hieronymous Bosch resource on the web!
Read more

Hieronymous Bosch - The complete works

Triptych of Garden of Earthly Delights (right wing)... Hell: Tabletop of the Seven Deadly Sins and the Four ... Copyright © 2002-2016 www.hieronymus-bosch ...
Read more

Hieronymus Bosch - Painter - Biography.com

Hieronymus Bosch was a European painter of the ... and "The Garden of Earthly Delight" is said to have been hung in his bedroom to remind the Spanish ...
Read more