E-öğrenme Nedir ?

40 %
60 %
Information about E-öğrenme Nedir ?
Education

Published on March 8, 2014

Author: elearningtr

Source: slideshare.net

Description

E-öğrenmenin tarihi, tanımı ve ürünlerini bulacağınız kısa bilgilendirici bir sunum.

iletişim için @elearning_tr ya da elearningtr@gmail.com'a mail atabilirsiniz.

E-ÖĞRENME Elearning_tr

E-ÖĞRENME TARİHİ  1963: (İngiltere Bilgisayar Derneği), Schools’ Committee adındaki okul birliğini, bilgisayar eğitimini okullarda ilerletmek için kurdu.  1965: İlk bilgisayar, bir İngiliz okuluna kuruldu.  1967: The National Council for Educational Technology(NCET) kuruldu.  1969: NCET eğitimde bilgisayar kullanımı ile ilgili üç adet rapor yayınladı.  1969: The Scottish Office, “Okulda Bilgisayar” adında geçici bir rapor yayınladı.

E-ÖĞRENME NEDİR?  İnternet/intranet veya bir bilgisayar ağı bulunan platform üzerinde sunulan, web tabanlı bir eğitim sistemi olarak tanımlanabilir. Temelde iki ana alt başlığı vardır;  Asenkron  Senkron

E-ÖĞRENMENİN OLUMLU YÖNLERİ NELERDİR ?  Öğrenci merkezlidir.  Zaman sınırı yoktur.  Eğitim maliyetlerini düşürür.  Zaman ve mekandan bağımsızdır.  Öğrenim materyalleri kısa sürede güncellenebilir.  Kişinin tüm öğrenme faaliyetleri raporlanabilir.  Her öğrenciye fırsat eşitliği sağlar.

E-ÖĞRENMENİN OLUMSUZ YÖNLERİ NELERDİR?  Eğitmenler etkili e-öğrenmenin nasıl olacağını bilmelidir.  Geleneksel içeriği online ortama aktarmak zordur.  Öğrenciler ve öğretmenler için teknik destek sağlanmalıdır.

E-ÖĞRENME ARAÇLARI NELERDİR?  Adobe Captivate  Lectora Publisher  Articulate  Adobe Flash

ÜRÜNLER VE HİZMETLER  LMS  CMS  SaaS  Sanal Sınıf

LMS (Learning Management System) Eğitim aktivitelerinin ve eğitim etkileşimlerinin internet üzerinden yapılmasını sağlayan platformdur. Bu sayede farklı fiziksel mekanlar bulunan eğitmen ve öğrenci etkileşimi mümkün olmaktadır.

LMS İŞLEVLERİ  İçerikleri kullanıcıya sunar.  Kayıt işlemleri gerçekleştirir.  Kullanıcı ve eğitmen arasında iletişim ve etkileşim sağlar.  Ölçme ve değerlendirme yapar.  Kullanıcı eğitim bilgilerini takip eder.  Raporlar oluşturur .  Zaman ve maliyetten tasarruf sağlar.

LMS ÖZELLİKLERİ  Son sürüm SCORM paketlerini rahatlıkla çalıştırabilmelidir.  Öğrenci istatistiklerini tutabilmelidir.  Kullanışlı araçlar içermelidir.  Öğrenci, öğretmen yönetici gibi farklı rolleri içinde barındırmalıdır.

CMS (Content Management System) İçerik yönetim sistemleri anlamına gelir.

CMS ÇEŞİTLERİ  ECMS: Enterprise CMS  WCMC: Web CMS  MCMS: Mobile CMS  CCMS: Component CMS  MCMS: Media CMS

CMS BİLEŞENLERİ  Üyelik sistemi,  Makale, yazı ve ödev ekleme,  Haber yazma,  Anket,  Sınav oluşturma,  Menü bileşenlerini içerir.

CMS AVANTAJ VE DEZAVANTAJLARI  Hızlı ve kolay veri girdisi sağlar.  Birçok bileşenin bir arada olmasına olanak tanır.  Tasarım ve içerik değiştirebilme özelliği bulunur.  Kolay kurulum sayesinde zaman tasarrufu sağlar.  Güncelleme ve yenilenmesi kolaydır.  Gelişmiş yönetici paneli sunar.

CMS DEZAVANTAJ  Güvenlik problemleri,  Sistemin karmaşıklığı CMS’in dezavantajlarıdır.

SaaS (Software as a Services) Bir hizmet sağlayıcı tarafından merkezi olarak bir sunucu üzerinde barındırılan bir yazılım uygulamasının; birden fazla kişi ve kurumun kullanımına sunulmasını sağlayan modeldir.

SaaS AVANTAJLARI - KURUMSAL  Sunucu maliyetlerini azaltır.  Bakım, güncelleme ve uygulama geliştirme maliyetlerini azaltır.  Lisans maliyetleri ortadan kalkar.  Kullanılan süre karşılığı ücretlendirme yapılır.

Saas AVANTAJ - SON KULLANICI  İnternetin olduğu her noktadan uygulamaya erişim sağlanır.  Verileri yedeklenmesi problemi ortadan kalkar.  Kullanıcılar arası veri paylaşımı kolaydır.

SANAL SINIF NEDİR?  ‘’Sanal sınıf ‘’ eğitmen eşliğinde sınıf eğitimlerinin çevrimiçi (online) olarak internet üzerinden verilmesini sağlayan platformlardır. (Adobe Connect)  Sanal sınıf yazılımları uzaktan eğitim, seminer verme, video konferans gibi çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadır.  Microsoft ve SAP gibi yazılım firmaları sattıkları ürünlerin tanıtımlarını desteklerini sanal sınıf uygulamaları ile veriyor.

ÇÜNKÜ;  Toplantıyı kayıt ederek daha sonra katılanların izlemesini sağlar.  Anında test-anket yaparak konuyla ilgili görüş toplama olanağı verir.  Katılımcıların programları sanal sınıf üzerinden deneyebilir.  Zaman ve mekan bağımsızlığı saplar.  Maliyetleri düşürür.

TEŞEKKÜRLER Elearning_tr elearningtr@gmail.com

Sunumu paylaşmak ister misiniz?

Add a comment

Related presentations

Related pages

E öğrenme Nedir? E öğrenme Ne demek? - Nedir.com

E öğrenme nedir, e öğrenme ne demek, e öğrenme anlamı, e öğrenme hakkında bilgi bulunduran paylaşım platformu.
Read more

ekampus.anadolu.edu.tr - ANADOLUM Nedir?

ANADOLUM Nedir? Anadolum, genel olarak Açık ve Uzaktan öğrenme hizmetini bütün bir paket halinde sunan ve modüler bir yapıya sahip olan sistematik ...
Read more

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı e-Eğitim Portalı

e-Öğrenme Nedir? e-Öğrenme dar tanımıyla bir bilginin, bir dersin internet altyapısı kullanılarak uzaktaki birine ulaştırılmasıdır.
Read more

e-öğrenme - Vikipedi

e-öğrenme, elektronik ortam aracılığı ile yapılan öğretim denilebilir. ... ↑ e-Öğrenme Nedir?. Kaynaklar Holmes, B., Gardner, J.(2006 ...
Read more

Ana Menü - eogrenme.net

e-Öğrenme Nedir? Teknolojisinin hızlı gelişimi eğitime olumlu yansımış ve eğitim ortamlarında değişmeler sağlamıştır.1980 ’li ...
Read more

E Öğrenme Nedir? - uzaktanegitim.com

E-Öğrenme Nedir? E-Öğrenme’nin kelime anlamı elektronik öğremedir. Bazı kaynaklarda ise teknoloji tabanlo öğrenme olarak da yer almaktadır.
Read more

E-öğrenme (e-learning) nedir? | PROTEL - YouTube

Bilgi edinme ihtiyacımızın önünde engel olarak neler bulunuyor? Zaman, mekân ve eğitmenin bizimle aynı dört duvar arasında bulunması ...
Read more

e-Öğrenme Nedir? e-Öğrenme Nerelerde Kullanılır?

Bu makalemizde e-öğrenme nedir, nerelerde kullanılır açıklayacağız. Ayrıca e-öğrenmenin özellikleri ve çeşitleri nelerdir? e-Öğrenme nedir ...
Read more

M-öğrenme - Vikipedi

M-öğrenme kökeni uzaktan eğitim çalışmalarına dayanan, e-öğrenme'yi takiben ortaya çıkan, belirli bir alanda veya noktada durmayan, ...
Read more

Anadolu Üniversitesi

e-Öğrenme Hizmetlerine Giriş (beta) Yaprak Testler, Pdf Formatında Deneme Sınavları, Ünite Özetleri, Ünite Özeti Seslendirmeleri, Daisy
Read more