advertisement

Dmitrij Żatuchin - Ślady użytkowników jako cenne dane o użyteczności stron WWW

50 %
50 %
advertisement
Information about Dmitrij Żatuchin - Ślady użytkowników jako cenne dane o użyteczności...
Technology

Published on December 18, 2008

Author: dizhat

Source: slideshare.net

Description

Moje wystąpienie na XXIV jesiennych spotkaniach PTI w Wiśle
advertisement

Ślady użytkowników jako cenne dane o użyteczności stron WWW Dmitrij Żatuchin

Agenda Projektowanie dla użytkownika w Internecie. Mousetracking alternatywą dla eytrackinga. Actiontracking, clicktracking, motiontracking. Ślad użytkownika (i po nim) na stronie WWW. Skuteczność actiontrackingu i eyetrackingu (case study: czytodziala.pl). Części wspólne i różnice. Podobieństwo śladów a grupa docelowa strony. Case study: Clicktracking na Fotohub.pl. Treść a struktura serwisu – wnioski. Ślady w Google Analytics Podsumowanie.

Projektowanie dla użytkownika w Internecie.

Mousetracking alternatywą dla eytrackinga.

Actiontracking, clicktracking, motiontracking.

Ślad użytkownika (i po nim) na stronie WWW.

Skuteczność actiontrackingu i eyetrackingu (case study: czytodziala.pl). Części wspólne i różnice.

Podobieństwo śladów a grupa docelowa strony.

Case study: Clicktracking na Fotohub.pl.

Treść a struktura serwisu – wnioski.

Ślady w Google Analytics

Podsumowanie.

Proces projektowania WWW zorientowany na użytkownika

Clicktracking To są wszystkie akcje związane z klikaniem kursorem Śledzenie momentów akcji na stronie Mapa relacji użytkownik-linki, linki-liczba kliknięć, kliknięcia-element Używany m.in. do śledzenia popularnych linków, notowania aktywności na stronie, analizy porównawczej z konkurencją. Dane z clicktracker-a: czas kliknięcia pozycja kliku liczba kliknięć w dany element parametry użytkownika (przeglądarka, system, GeoIP itd.)

To są wszystkie akcje związane z klikaniem kursorem

Śledzenie momentów akcji na stronie

Mapa relacji użytkownik-linki, linki-liczba kliknięć, kliknięcia-element

Używany m.in. do śledzenia popularnych linków, notowania aktywności na stronie, analizy porównawczej z konkurencją.

Dane z clicktracker-a:

czas kliknięcia

pozycja kliku

liczba kliknięć w dany element

parametry użytkownika (przeglądarka, system, GeoIP itd.)

Clicktracking c.d. Niektóre sposoby prezentacji danych: mapa kliknięć mapa cieplna Mapa kliknięć – dwie warstwy nałożone na siebie Mapa cieplna – graficzna reprezentacja liczby punktów skupień w określonym promieniu Pomaga rozwiązywać problem product placement poprzez reogranizację elementów na stronie

Niektóre sposoby prezentacji danych:

mapa kliknięć

mapa cieplna

Mapa kliknięć – dwie warstwy nałożone na siebie

Mapa cieplna – graficzna reprezentacja liczby punktów skupień w określonym promieniu

Pomaga rozwiązywać problem product placement poprzez reogranizację elementów na stronie

Motiontracking. Charakterystyka danych. „ nagrywanie” ruchów i akcji wykonywanych przez użytkownika na stronie WWW w czasie rzeczywistym Trybem dyskretnym ciągłym (co jakiś krótki odstęp czasu) notowana jest czwórka danych: P – pozycja kursora (X, Y) T – czas pozycji w wyznaczonym miejscu L – długość przestoju kursora (ms) A – rodzaj akcji, np. przeciąganie, kliknięcie, fiksacja (noop>200ms), opuszczenie

„ nagrywanie” ruchów i akcji wykonywanych przez użytkownika na stronie WWW w czasie rzeczywistym

Trybem dyskretnym ciągłym (co jakiś krótki odstęp czasu) notowana jest czwórka danych:

P – pozycja kursora (X, Y)

T – czas pozycji w wyznaczonym miejscu

L – długość przestoju kursora (ms)

A – rodzaj akcji, np. przeciąganie, kliknięcie, fiksacja (noop>200ms), opuszczenie

Ogólny schemat clicktracker-a

Case study #1: Testowanie i wyniki 4 użytkowników dla eyetracking ok. 500 użytkowników serwisu Czytodziala.pl Natywne środowisko pracy użytkowników Testy eyetrack w laboratorium ergonomii PWr Analiza porównawczą jakości uzyskanych wyników przez web aplikację i Eyetrack 6000 (GTAnaly)

4 użytkowników dla eyetracking

ok. 500 użytkowników serwisu Czytodziala.pl

Natywne środowisko pracy użytkowników

Testy eyetrack w laboratorium ergonomii PWr

Analiza porównawczą jakości uzyskanych wyników przez web aplikację i Eyetrack 6000 (GTAnaly)

 

Czytodziala.pl: Mapa cieplna kliknięć

Czytodziala.pl: Kliknięcia i przestoje kursora.

Ścieżki:

 

 

 

Główne obszary w Czytodziala.pl

Skuteczność actiontracking i eyetracking. GTAnaly i eyetracker – brak możliwości w prosty sposób zebrać całościowe dane użytkowników i manipulować w celu analizy strony. Częściowo obszaru skupienia wzroku pokrywają się z obszarami miejsc przestoju wskaźnika oraz kliknięć. W szczególności takimi obszarami jest obszar nawigacji (nr 5), obszar „Nasi Partnerzy” (nr 4), obszar z ofertą promocyjną (nr 6) oraz obszar jednorazowego badania dostępności (nr 8).

GTAnaly i eyetracker – brak możliwości w prosty sposób zebrać całościowe dane użytkowników i manipulować w celu analizy strony.

Częściowo obszaru skupienia wzroku pokrywają się z obszarami miejsc przestoju wskaźnika oraz kliknięć. W szczególności takimi obszarami jest obszar nawigacji (nr 5), obszar „Nasi Partnerzy” (nr 4), obszar z ofertą promocyjną (nr 6) oraz obszar jednorazowego badania dostępności (nr 8).

Wnioski. Obszar loga Czytodziala.pl jest rzadko odwiedzany przez wskaźnik myszy. Obszar nr 1 jest odwiedzany przez wskaźnik, problemem jest brak jakichkolwiek odnośników w nim. Obszar nr 2 informuje o ofercie i mimo klikalności i obecności wskaźnika w nim, nie daje możliwości przejścia na kolejne podstrony. Obszar nr 4, czyli tytuł bloczka „Nasi Partnerzy” mógłby być odnośnikiem. Obszary nr 5 i 6 są w dobrych miejscach, nawigacja (nr 5) jest intensywnie odwiedzana, klikana i wykorzystywana. Obszar tytułu (nr 7) dla obszaru nr 8 mógłby być klikalny lub dostarczać podpowiedzi, co do pola adresowego. Obszar logowania do serwisu (okolice nr 9) - słabo klikalny i mało odwiedzany. Propozycja zamienić z obszarem nr 8. Pole typu checkbox (nr 9) jest praktycznie nie używane. Pola treści (nr 10 i 11) w badaniach eyetracking wykazały duże zainteresowanie, co jest uzasadnione – czytanie informacji. Przyciski służące do przełączania informacji (nr 11) są wykorzystywanie tylko częściowo – drugi i czwarty cechuje zwiększona klikalność, zaś drugi i w mniejszy stopniu trzeci – miejsca przestoju wskaźnika.

Obszar loga Czytodziala.pl jest rzadko odwiedzany przez wskaźnik myszy.

Obszar nr 1 jest odwiedzany przez wskaźnik, problemem jest brak jakichkolwiek odnośników w nim.

Obszar nr 2 informuje o ofercie i mimo klikalności i obecności wskaźnika w nim, nie daje możliwości przejścia na kolejne podstrony.

Obszar nr 4, czyli tytuł bloczka „Nasi Partnerzy” mógłby być odnośnikiem.

Obszary nr 5 i 6 są w dobrych miejscach, nawigacja (nr 5) jest intensywnie odwiedzana, klikana i wykorzystywana.

Obszar tytułu (nr 7) dla obszaru nr 8 mógłby być klikalny lub dostarczać podpowiedzi, co do pola adresowego.

Obszar logowania do serwisu (okolice nr 9) - słabo klikalny i mało odwiedzany. Propozycja zamienić z obszarem nr 8. Pole typu checkbox (nr 9) jest praktycznie nie używane.

Pola treści (nr 10 i 11) w badaniach eyetracking wykazały duże zainteresowanie, co jest uzasadnione – czytanie informacji. Przyciski służące do przełączania informacji (nr 11) są wykorzystywanie tylko częściowo – drugi i czwarty cechuje zwiększona klikalność, zaś drugi i w mniejszy stopniu trzeci – miejsca przestoju wskaźnika.

Case study: Clicktracking na Fotohub.pl Nie zapomnij otworzyć http://simploactions.fotohub.pl i pokazać ślady.

Nie zapomnij otworzyć http://simploactions.fotohub.pl i pokazać ślady.

Treść a struktura serwisu Analiza ruchu myszki na stronie oraz miejsc skupienia uwagi w zależności od treści, która jest przekazywana do użytkowników Trzy grupy tematyczne stron: Strony informacyjne, o charakterze portalowym Strony turystyczne, z dziedziny eCommerce Strony aukcji internetowych Użytkownicy o różnym poziomie zaawansowania znajomości eksploracji Internetu (średnie, techniczne, wyższe)

Analiza ruchu myszki na stronie oraz miejsc skupienia uwagi w zależności od treści, która jest przekazywana do użytkowników

Trzy grupy tematyczne stron:

Strony informacyjne, o charakterze portalowym

Strony turystyczne, z dziedziny eCommerce

Strony aukcji internetowych

Użytkownicy o różnym poziomie zaawansowania znajomości eksploracji Internetu (średnie, techniczne, wyższe)

 

Treść a struktura serwisu Szybkość odnalezienia wybranych elementów zależy od tematyki serwisu oraz struktury Sposób szukania elementów zależy od treści serwisu webowego, a nie od jego struktury. Treść jest wyznacznikiem unikalności strony. Unikalność cechowana jest przez różnicę w poruszaniu się na stronie internetowej. Ścieżka użytkownika jest podobna na stronach o podobnej tematyce.

Szybkość odnalezienia wybranych elementów zależy od tematyki serwisu oraz struktury

Sposób szukania elementów zależy od treści serwisu webowego, a nie od jego struktury.

Treść jest wyznacznikiem unikalności strony. Unikalność cechowana jest przez różnicę w poruszaniu się na stronie internetowej. Ścieżka użytkownika jest podobna na stronach o podobnej tematyce.

Ślady w Google Analytics Zakładka Users

Zakładka Users

Ślady w GA c.d.

Ślady w GA c.d. Zakładka Content/Map overlay

Zakładka

Content/Map overlay

Podsumowanie Ścieżki pomagają w analizie obszarów zainteresowań, są kluczowe dla optymalizacji pod kątem używalności serwisu – w badaniach automatycznych Porównując łatwość uzyskania danych i ich odczytanie system motiontrackingu wykazuje większą efektywność i elastyczność na poziomie zadowalającym. Podczas zdalnej ewaluacji możliwe jest pozyskanie większej liczby określonych z góry danych o środowisku użytkownika, jego akcjach i ruchach na stronie WWW. Nawet proste narzędzia opisują naszych użytkowników

Ścieżki pomagają w analizie obszarów zainteresowań, są kluczowe dla optymalizacji pod kątem używalności serwisu – w badaniach automatycznych

Porównując łatwość uzyskania danych i ich odczytanie system motiontrackingu wykazuje większą efektywność i elastyczność na poziomie zadowalającym.

Podczas zdalnej ewaluacji możliwe jest pozyskanie większej liczby określonych z góry danych o środowisku użytkownika, jego akcjach i ruchach na stronie WWW.

Nawet proste narzędzia opisują naszych użytkowników

Dziękuję za uwagę – pytania?! Dmitrij Żatuchin Simplo.pl Ślady użytkowników jako cenne dane o użyteczności stron WWW [email_address] blog: http://WebQuatro.pl

Add a comment

Related presentations

Presentación que realice en el Evento Nacional de Gobierno Abierto, realizado los ...

In this presentation we will describe our experience developing with a highly dyna...

Presentation to the LITA Forum 7th November 2014 Albuquerque, NM

Un recorrido por los cambios que nos generará el wearabletech en el futuro

Um paralelo entre as novidades & mercado em Wearable Computing e Tecnologias Assis...

Microsoft finally joins the smartwatch and fitness tracker game by introducing the...