Deni̇z müzesi̇ inceleme

50 %
50 %
Information about Deni̇z müzesi̇ inceleme
Design

Published on March 16, 2014

Author: raspberrryy

Source: slideshare.net

DENİZ MÜZESİ NAVAL MUSEUM

Tarihçesi

ATATÜRK ODASI Bu odada Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Adatepe ve Zafer Muhriplerini ziyaretlerinde imzaladığı hatıra defteri, ölüm raporu, çeşitli fotoğraf ve tablolar, Savarona’daki yatağı ve kullandığı bazı mobilyalar ile Ertuğrul Yatı’ndaki orijinal kamarası, Bandırma Vapuru modeli ve Haluk Tezonar’ın 1972 yılında Yalova İskele Meydanı’nda yaptığı heykelin baş kopyası olan büst bulunmaktadır.

KABUL ODASI Bu odada, Bahriye Divanhanesi’nde (Bugünkü Kuzey Deniz Saha Komutanlığı Binası) kullanılmış sandalyeler, sedef kakmalı, Şam İşi sehpalar, ressam Ivan Constantinovitsch Aivozowski tarafından yapılan deniz konulu yağlıboya tablolar, sancak gemilerinde kullanılan Amiral/Subay Salonlarına ait marketöri masa, ressam Refik Aziz tarafından yapılan “Turgut Reis” ve “Barbaros Hayrettin Paşa” adlı yağlıboya tablolar, 19. yüzyıl gemilerinde kullanılan ayaklı saat, Tersane-i Amire yapımı, sedefli kütüphane ve barometre, çekmeceli marketöri sehpa ve Sultan II. Abdülhamit (1876-1909) tarafından yapıldığı değerlendirilen mücevher dolabı sergilenmektedir.

İKİ SEVDALI: İSTANBUL VE DONANMA SERGİSİ İki Sevdalı: İstanbul ve Donanma Sergisi’nde 35 yağlıboya tablo, 15 suluboya tablo, 30 gravür, 70 kitap ve 50 adet obje sergilenmektedir. Sergilenen objeler arasında İstanbul kenti ve Donanma için önem arz eden yangın tulumbaları, deniz fenerleri, gemi modelleri, seyir aletleri ve tabancalar bulunmaktadır. Serginin teması, “İki Sevdalı” olan İstanbul ve Donanma’dır; bir başka deyişle, İstanbul ve Donanma’nın birbiriyle bütünleşmiş olmasıdır. “İki Sevdalı” sözüyle anlatılmak istenen Donanma’nın İstanbul’a, İstanbul’un da Donanma’ya duyduğu özlem ve sevgidir. Donanma’nın, sefere çıkıldığında, İstanbul’a, sevdiklerine, ailesine kavuşmak için yanıp tutuşması, İstanbul’un da, ganimet, servet ve hazine getiren; adeta bir eş, bir baba olarak görülen Donanma’nın dönüşünü dört gözle beklemesi, bu sergiyle etkileyici bir biçimde ortaya konmaktadır. Bu sergide, İsmail Hakkı’dan İbrahim Çallı’ya, Hikmet Onat’tan Feyhaman Duran’a kadar yerli – yabancı birçok önemli ressama ait, Istanbul ve Donanma temalı tablolar ziyaretçileriyle buluşmaktadır.

Üst kata çıkan merdivenler. Üst katta Barbaros ve Turgut Reis Odası ile Fatih Sultan Mehmet Odasının kapıları.

BARBAROS VE TURGUT REİS ODASI Burada Barbaros Hayrettin Paşa ve Turgut Reis’in portre ve büstleri ile Preveze Deniz Savaşı ve Malta kuşatmasını anlatan tablolar bulunmaktadır. Barbaros Hayrettin Paşa’nın Kaptan-ı Derya olması dolayısıyla Kanuni Sultan Süleyman’a takdim ettiği övgü metni olan 1541 tarihli Methiye de burada sergilenmektedir.

İSTANBUL'UN FETHİ VE FATİH SULTAN MEHMET ODASI İstanbul’un fethi sırasında Haliç’in ağzına gerilen zincirin bir parçası, Fatih’in portre ve at üstünde heykeli ile İstanbul panoramaları ve fetihle ilgili tablolar sergilenmektedir.

KIYAFETLER SERGİSİ Bu odada 14. yüzyıldan günümüze kadar denizcilerin giydiği kıyafetler ile madalya ve nişanlar, meç ve kılıçlar, başlık, apolet ve düğme örnekleri ve duvarlarda kıyafetlerin gösterildiği yağlıboya, suluboya ve gravürler sergilenmektedir.

OSMANLI BAHRİYESİNDE AHŞAP SANATI SERGİSİ Bu sergide, Osmanlı Donanmasında kullanılan ahşap eserlere ait örnekler yer almaktadır. Dünyanın en büyük arması olma özelliğini taşıyan, 14,50 m. uzunluğundaki Orhaniye Fırkateynine ait baş arması ile 8 m.lik uzunluğuyla yine dünyanın sayılı armaları arasında yer alan Aziziye Fırkateynine ait armanın bulunduğu sergimizde, 7 adet gemi baş figürü, 23 adet tuğra, 27 adet gemi isim levhası, 22 adet arma ve 45 adet muhtelif ahşap süslemenin yanı sıra, çeşitli tablo ve gemi modellerinden oluşan toplam 142 adet eser ziyaretçilerini beklemektedir.

ERTUĞRUL FIRKATEYNİ ODASI Bu odada, 1889 yılının Temmuz ayında iadeyi ziyaret için ve Sultan’ın hediyelerini iletmek amacıyla Japonya’ya doğru yola çıkan, zorlu bir yolculuktan sonra Japonya’ya varan ve 1890 yılında dönüş yolcuğunda kayalara çarparak Kuşimoto yakınlarında batan Ertuğrul Firkateyni ile ilgili objeler sergilenmektedir. Burada Ertuğrul Fırkateyni modeli, Osmanlı sancağı, japon paraarı, yağlıboya tablolar, çeşitli fotoğraflar, Torajiro Yamada’nun kişisel eşyaları ile nişan ve madalyaları bulunmaktadır.

GEMİ SALONU Bu salon canlandırmasında Atatürk’ün yatı Savarona’da kullanılan orijinal yemek takımları Atatürk’ün 1937-1938 yıllarında Acar Botu’yla yaptığı gezilerde kullandığı yemek takımları ile Rauf Orbay’ın komuta ettiği Gazi Hamidiye Kruvazörü’ne ait orijinal salon mobilyaları sergilenmektedir. Ayrıca bu odada, ressam Refik Aziz tarafından yapılan “Mustafa Kemal Atatürk Ertuğrul Yatı’nda Öğle Yemeğinde” adlı yağlıboya tablo, ressam Cumhur Koraltürk tarafından yapılan “Savarona Yatı” ve “Hamidiye Kruvazörü” adlı yağlıboya tablolar ile Hamidiye Kruvazörü’ne ait saat bulunmaktadır.

Bütün müzenin zemininde ahşap parke kullanılmış.Sadece 2.katta orta alanda taş kullanılmış.Tavanlar ise beyaz.Bunun nedeni ise zaten aydınlatması zor olan bir mekanı daha fazla boğmamak.

Müzenin üst katındaki ışıklandırma gayet iyi fakat havalandırma yerdeki klimalarla sağlanmış.Buda bence sergilenen elemanlardan dikkati çekiyor ve görünmesini engelliyor…

Bilgilendirmeler her yerde farklı..

Pozitif Negatif • Denizciliğin geçmişten bugüne gelişini,bu esnadaki olayların doyurucu bir şekilde anlatılmış,gösterilmiş.Atatürk odası,Fatih Sultan Mehmet odası vs..tarihi direk yansıtmakta. • Sergi alanındaki aydınlatmalar gayet yeterliydi.(Fakat flaşsız çekimlere elverişli değil) • Havalandırmalar alt katta yukarıya gizlenmiş sayılabilir fakat yinede göze batıyor. Alt katta ise kaloriferlerin yanı sıra koyulan klimalar direk göze çarparak sergilenen objeleri emmekte. • Üst katta heryerin ahşap olup bir tek orta alanın taş olması yama görüntüsü yaratmakta.

Add a comment

Related presentations

My Music Magazine Pitch

My Music Magazine Pitch

October 30, 2014

music mag pitch

Questionaire charts

Questionaire charts

November 4, 2014

bk

Final research

Final research

November 5, 2014

final research

Cersaie 2014

Cersaie 2014

October 30, 2014

allestimento in cartone per il Cersaie 2014 alberi in cartone scultura in cartone

Quarta turma do workshop de Infografia, ministrado por Beatriz Blanco e Marcos Sin...

Related pages

Kitap inceleme - Education - documents.tips

Kitap inceleme. by elvenlord. on Jul 06, 2015. Report Category: Education. Download: 1 Comment: 0. 643. views. Comments. Description. Dokuz Eylül ...
Read more