Balikesir - tülükabak - can akın

50 %
50 %
Information about Balikesir - tülükabak - can akın
Travel

Published on March 3, 2009

Author: MRCANAKINN

Source: slideshare.net

Description

Balikesir
CAN AKIN BALIKESIR valiliği belediye başkanlığı esnaf sanay odaları birliği TÜRKÜLERİ ECE AMCA TULU TABAK MENDİLİ OYALADIM Akın tülükabak tülü kabak kurtuluşu eylül ilköğretim okulu

Okul yolunun iki kilometrelik kısmı benim için çok eğlenceli geçerdi. Sırasıyla önce Demirdöküm fabrikasındaki Tülükabaklar, arkasından Balıkesir Mezbahası ve askeriyenin Ordu Donatım isminde bakım ve tamir fabrikası yer alırdı.Bu yol şiddet içinde geçen çocukluğumun dışında en eğlenceli anılarını yaratırdı.Önce beni fabrikanın yanına yaklaşınca görür görmez ellerini havaya kaldırıp tıpkı bir aslan gibi pençe yaparak böööööö diye korkutan Tülükabaklara rastlardım. Ve her seferinde de çok korkardım. Onlara Tülükabaklar ismini beni korkuttukları ve gerçekten simsiyah oldukları için takmıştım.
Çünkü Demirdöküm fabrikasında her sabah büyük fırını yakarlar ve onu oldukça kızgın hale getirirlerdi. Sonrada fırının içine attıkları büyük demir parçalarını, kor haline gelince alırlar ve büyük silindirler arasından geçirerek on metre uzunluğunda ince inşaat demiri yaparlardı. Bu işlemi yaparken vücutlarının her tarafı, büyük fırının önünde çalışmaktan is olurdu.
Ben de kapkara adamlardan korkardım. Ve onların karalığı bende sanki tüylülermiş gibi bir izlenim yaratırdı ve onları görünce korkudan tabanlarımı yağlayarak kaçmaya çalışırdım. Fakat her seferinde beni tutarlar ve bana bir matematik problemi sorarlardı. Beni tipimden Kızılderili bir çocuğa benzettiklerinden kendi aralarında adımı Beyaz Kartal koymuşlardı
İçlerinden birisi beni yakalayarak;
Söyle bakalım Beyaz Kartal! Beşi beş kuruştan beş yumurta kaç para yapar diye sorar cevabı, bilsem de bilmesem de Kızılderililerin yaptığı gibi burnumun iki tarafına ters V şeklinde isli parmaklarıyla işaret çekerdi.
Haydi şimdi okula git. Doğrusunu yap Beyaz Kartal. URG öğren de gel derdi.
Daha önceden yazıp hazırladıkları matematik sorusunun yazılı olduğu kağıdı cebime iliştirir ve beni yere bırakırlardı.
Sonradan öğrendiğime göre matematik sorusunu kağıda yazabilmek için ev ile demirdöküm fabrikasının arasındaki yarım saatlik mesafede düşünür ve bana soracakları probleme karar verirlermiş. Sonra içlerinden okuma yazma bilen birisine yazdırır ve kağıdı hazır ederlermiş. Ben üçüncü sınıftayken içlerinden birisi bu olayı anlattığında çok etkilendim. Senelerce benim için problem hazırlamışlar.
O anda benimle ne kadar çok ilgilendiklerini ve bana bir şeyler öğretmeye çalıştıklarını anladım. Ve onlara minnettarlık duydum.
Ben okula yüzümde isin karasıyla çizikleştirilmiş işaretlerle gider, okulda öğretmenimin verdiği peçetelerle temizlenmeye çalışırdım. O zamanlar Tülükabaklara çok kızardım. Ve ne zaman acaba bilebileceğim bir soru soracaklar diye düşünürdüm.
Öğretmenim de her seferde bana kahkahalarla güler;
Gene mi bilemedin Can? Gel soruyu beraber yapalım derdi..
HİKAYENİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

http://www.turklider.org/TR/EditModul...

- Can Akın – - Öykü – Balıkesir de Gazi Ece Amca Ve Ben BÖLÜM : TÜLÜKABAKLAR SESLİDİR

Balıkesir'i işgal eden düşman kuvvetleri Gece devriyesine çıktıklarında tabakhanede çalışan işçilerden korktuklarını gören Balıkesir Kuvâ-Yi Milliyesi gece devriyelerini korkutmalarını ister ve böylece gizlice toplantılar yapılır ve kararlar alınırdı... Balıkesir'in kurtuluşunda çok önemli yer almıştır... Her altı Eylül günü Balıkesir in kurtuluş gününde özellikle tülükabak ( tülü tabak ) ları ve deve gösterisi için halk meydanları doldurur... Halkın üstüne doğru saldıran onları kovalayan tülükabaklar, halkın neşe kaynağı olmuştur... Can Akın

Okul yolunun iki kilometrelik kısmı benim için çok eğlenceli geçerdi. Sırasıyla önce Demirdöküm fabrikasındaki Tülükabaklar, arkasından Balıkesir Mezbahası ve askeriyenin Ordu Donatım isminde bakım ve tamir fabrikası yer alırdı. Bu yol şiddet içinde geçen çocukluğumun dışında en eğlenceli anılarını yaratırdı. Önce beni fabrikanın yanına yaklaşınca görür görmez ellerini havaya kaldırıp tıpkı bir aslan gibi pençe yaparak "böööööö" diye korkutan Tülükabaklara rastlardım. Ve her seferinde de çok korkardım. Onlara "Tülükabaklar" ismini beni korkuttukları ve gerçekten simsiyah oldukları için takmıştım. Çünkü Demirdöküm fabrikasında her sabah büyük fırını yakarlar ve onu oldukça kızgın hale getirirlerdi. Sonrada fırının içine attıkları büyük demir parçalarını, kor haline gelince alırlar ve büyük silindirler arasından geçirerek on metre uzunluğunda ince inşaat demiri yaparlardı. Bu işlemi yaparken vücutlarının her tarafı, büyük fırının önünde çalışmaktan is olurdu. Ben de kapkara adamlardan korkardım. Ve onların karalığı bende sanki tüylülermiş gibi bir izlenim yaratırdı ve onları görünce korkudan tabanlarımı yağlayarak kaçmaya çalışırdım. Fakat her seferinde beni tutarlar ve bana bir matematik problemi sorarlardı. Beni tipimden Kızılderili bir çocuğa benzettiklerinden kendi aralarında adımı "Beyaz Kartal" koymuşlardı.

İçlerinden birisi beni yakalayarak; "Söyle bakalım Beyaz Kartal! Beşi beş kuruştan beş yumurta kaç para yapar" diye sorar cevabı, bilsem de bilmesem de Kızılderililerin yaptığı gibi burnumun iki tarafına ters "V" şeklinde isli parmaklarıyla işaret çekerdi. "Haydi şimdi okula git. Doğrusunu yap Beyaz Kartal. URG öğren de gel " derdi. Daha önceden yazıp hazırladıkları matematik sorusunun yazılı olduğu kağıdı cebime iliştirir ve beni yere bırakırlardı. Sonradan öğrendiğime göre matematik sorusunu kağıda yazabilmek için ev ile demirdöküm fabrikasının arasındaki yarım saatlik mesafede düşünür ve bana soracakları probleme karar verirlermiş. Sonra içlerinden okuma yazma bilen birisine yazdırır ve kağıdı hazır ederlermiş. Ben üçüncü sınıftayken içlerinden birisi bu olayı anlattığında çok etkilendim. Senelerce benim için problem hazırlamışlar. O anda benimle ne kadar çok ilgilendiklerini ve bana bir şeyler öğretmeye çalıştıklarını anladım. Ve onlara minnettarlık duydum. Ben okula yüzümde isin karasıyla çizikleştirilmiş işaretlerle gider, okulda öğretmenimin verdiği peçetelerle temizlenmeye çalışırdım. O zamanlar Tülükabaklara çok kızardım. Ve ne zaman acaba bilebileceğim bir soru soracaklar diye düşünürdüm. Öğretmenim de her seferde bana kahkahalarla güler; "Gene mi bilemedin Can?" Gel soruyu beraber yapalım derdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TÜLÜKABAKLARI VALİ, BELEDİYE BAŞKANI, GARNİZON KOMUTANI SELAMLIYOR

TÜLÜKABAKLARI VALİ, BELEDİYE BAŞKANI, GARNİZON KOMUTANI SELAMLIYOR

TÜLÜKABAKLARI VALİ, BELEDİYE BAŞKANI, GARNİZON KOMUTANI SELAMLIYOR

 

 

 

 

 

 

 

TÜLÜKABAKLAR, VALİ, BELEDİYE BAŞKANI, GARNİZON KOMUTANINI KARŞILARINDA BALIKESİR ÇİFTETELLİSİ İLE SELAMLIYORLAR…

TÜLÜKABAKLAR, VALİ, BELEDİYE BAŞKANI, GARNİZON KOMUTANINI KARŞILARINDA BALIKESİR ÇİFTETELLİSİ İLE SELAMLIYORLAR…

TÜLÜKABAKLAR, VALİ, BELEDİYE BAŞKANI, GARNİZON KOMUTANINI KARŞILARINDA BALIKESİR ÇİFTETELLİSİ İLE SELAMLIYORLAR…

 

 

 

 

TÜLÜKABAKLARIN GELMESİ BEKLENİYOR

TÜLÜKABAKLARIN GELMESİ BEKLENİYOR

 

 

 

 

 

 

 

 

Öykü Balıkesir de Gazi Ece Amca Ve Ben http://www.turklider.org/TR/EditModule.aspx?tabid=1038&mid=8373&ItemID=3066&ItemIndex=98 Can AKIN ŞAİR VE FOTOĞRAF SANATÇISI [email_address] [email_address] VIDEO AVRUPADA 8 ÜLKE TV GÖSTERİLEN KLİBİ RESMİ TIKLAYINIZ YOUTUBE KAPALIYSA DİGERİNİ TIKLAYINIZ..

Add a comment

Related presentations

Krishna Holidays is a well established Adventure and Tour operating company in Ris...

Learn about Fastport Passport, we offer expedited passport and visa solutions nati...

71A_Slides_Tusrismo

71A_Slides_Tusrismo

November 10, 2014

Slides sobre Turismo e Intercâmbio

Casa Batlló

Casa Batlló

June 3, 2009

Aircraft leasing is an important decision and before making such an important purc...

Private jets can be hired by companies and individuals to travel in jets in a more...

Related pages

balikesir - tülükabak - can akın

- Can Akın – - Öykü – Balıkesir de Gazi Ece Amca Ve Ben BÖLÜM : TÜLÜKABAKLAR SESLİDİR
Read more

Balıkesir Tülükabakları Can Akın Fotoğraf Sergisi - En ...

BALIKESİR TÜLÜKABAKLARI Can AKIN FOTOĞRAF SERGİSİ Köy seyirlik oyunlarından biri olan Tülükabak Balıkesir'de şehrin kurtuluş ...
Read more

Balıkesir Tülükabakları Can Akın Fotoğraf Sergisi - En ...

Balıkesir Tülükabakları Can Akın Fotoğraf Sergisi - En Balikesir : Exposición Fotográfica TULUKABAK Historia De Balikesir - Showing 1-1 of 1 messages
Read more

BALIKESİR TÜLÜKABAKLARI - CAN AKIN FOTOĞRAF SERGİSİ ...

Filmin en dikkat çekici yönü ise, Şair ve Fotoğraf Sanatçısı Can Akın'ın Tülükabak Fotoğrafları oldu. Balıkesir Devlet Güzel ...
Read more

CAN AKIN - BALIKESİR TANITIM FİLMİ GALASI - YAYLADA AVM ...

CAN AKIN - BALIKESİR TANITIM FİLMİ GALASI - YAYLADA AVM ... Şair ve Fotoğraf Sanatçısı Can Akın'ın Tülükabak Fotoğrafları oldu.
Read more

Balıkesir Tülükabakları Can Akın Fotoğraf Sergisi ...

Köy seyirlik oyunlarından biri olan Tülükabak Balıkesir'de şehrin kurtuluş günü olan altı eylülde kutlamalarda yer almaktadır. Kuvâ ...
Read more

Edirne Darüşşifa’da İki Gönül - Şair Can Akın - Education

Edirne Darüşşifa’da İki Gönül - Şair Can Akın ... on Jun 29, 2015. Report Category:
Read more

Can Akın TÜLÜKABAKLAR Tanıtım Fotoğraf Sergisi - Balıkesir ...

Can Akın TÜLÜKABAKLAR Tanıtım Fotoğraf Sergisi - Balıkesir Yaylada AVM Sanat Galerisinde ... BALIKESİR TÜLÜKABAKLARI CAN AKIN FOTOĞRAF.
Read more