Atik kâğittim

56 %
44 %
Information about Atik kâğittim

Published on April 27, 2014

Author: OzlemCalis

Source: slideshare.net

ATIK KÂĞITTIM, HAMUR OLDUM! 15 ŞUBAT 2013 Çocuklara kâğıdın hangi malzemelerden yapıldığı soruldu. Ağaçlardan elde edildiği konusunda çocuklar bilgilendirildi. “Atık mı? Hiç dert Değil !” isimli kitap okunarak kâğıdın nelerden yapıldığı, ağaçlarımızın önemi hakkında bilgiler verildikten sonra;atık kâğıt ve gazetelerden kâğıt hamuru yapmak üzere çocuklar tarafından kâğıt ve gazeteler küçük parçalar halinde yırtılarak bir kaba konuldu. Daha sonra çocuklarla birlikte üzerine su döküldü. Kâğıtlardaki değişim gözlemlendi. Birkaç gün sonra kağıt parçalarının dahada eridiği gözlemlendi. Sonra kâğıtlar çocuklarla birlikte yoğurularak içine tutkal döküldü. Oyun hamuru olarak oynayıp elleriyle çeşitli şekiller verdiler. Atık kağıtların çöp olmadığı ve çöpe atılmaması gerektiği vurgulandı. Daha sonra çocuklarla geri dönüşüm kutsu yapıldı ve geri dönüştürülebilecek malzemeler çocuklar tarafından geridönüşüm kutusuna yapıştırıldı. Cam ın geri dönüşümü, kağıdın geri dönüşümü, atık pillerin geri dönüşümü atık malzemelerin atık merkezinde ayrıştırılması ile ilgili videolar izlendi. Bu çalışma çocukların ilgisini çekti. Hazır gıda ve süt kutularındaki geri dönüşüm sembolü dikkatlerini çekti ve bu konuda duyarlılık kazandılar.

DÖNDÜĞÜMDE GÖRÜŞÜRÜZ! 18 ŞUBAT 2013 Bir önceki çalışmamızda neler yaptığımız hatırlanır. Kâğıdın ağaçlardan elde edildiği ve kâğıt tüketiminin ağaç kesimlerine yol açtığı bilgisi tekrarlanır. Atık kâğıtlarla başka neler yapılabileceği çocuklara sorulur. Önerileri dinlendikten sonra geri dönüşüm sembolü çocuklara gösterilerek hatırlamaları sağlanır ve “geri dönüşüm” üzerinde durulur. Kâğıdın nasıl geri dönüştürülebileceği hakkında çocukların fikirleri alınır. Çocukların düşünceleri dinlendikten sonra kâğıdın geri dönüşümünü anlatan video izlenir. İzlenen videodan sonra öğretmen tarafından kâğıdın geri dönüşüm aşamaları basit bir şekilde özetlenir. Ardından atık kâğıtlar küçük parçalara ayrılarak atık kağıt yapımına geçilir.

BARDAK NELERDEN YAPILABİLİR? 8 MART 2013 Bir önceki çalışmamızda neler yaptığımız hatırlanır.Kağıdın hangi malzemeden yapıldığı çocuklara sorularak hatırlayıp hatırlamadıklarına dikkat edilir. Alınan cevaplar özetlenerek kağıdın ağaçlardan elde edildiği, ağaçların yaşamımız ve toprak için olan önemi tekrarlanır. Çocuklardan “toprak” denilince akıllarına gelen ilk şeyi söylemeleri istenir. Çocuklar düşünceleri tahtaya yazılır. Toprağın yaşamda pek çok görevi olduğu, Canlıların yaşaması için gerekli olan besinlerin torakta yetiştiği, hayvanlara ve bir çok bitkiye barınak olduğu anlatılır. Çocuklardan konuşulanlara örnek vermeleri sağlanır. Daha sonra tahtanın ortasına çocuklarla birlikte Toprak yazılır ve toprağın görevlerini içeren genel başlıklar çizgilerle ayrılarak düzenlenir.Toprağın işlevlerinden biri olan malzeme sağlama özelliği üzerinde durulur. Çeşitli malzemelerden yapılmış bardaklar çocuklara gösterilir ve hangi malzemelerden yapıldıkları, sağlıklı olup olmadıkları, hangisinin doğaya zarar vermediği konusunda konuşulur. Çömlek ve güveçler üzerinde durulur. Bu eşyaların topraktan yapıldığı ve plastikten yapılanlardan çok daha sağlıklı olduğu anlatılır. Ardından kil hamuru ile çeşitli eşyalar yapıldı.

YERALTI SULARIMIZ 11 MART 2013 Basit bir toprak katmanları modeli oluşturduk ve yer altı sularının nasıl oluştuğunu da gözlemledik.

SUYUN SERÜVENİ 21 MART 2013

AZ TÜKETELİM 22 MART 2013

EKTİM BİR KERE, YEDİM BİN KERE ! Hem toprakla oynadık hem de bazı bitkilerin tohumla çoğaldığını öğrendik. Saksılarımıza maydanoz tohumu ektik. Heyecanla maydanozlarımızın büyümesini ve onlardan sağlıklı, lezzetli salatalar yapıp afiyetle yemeyi bekliyoruz.

TOZ AVCILARI Hava ve özellikleri hakkında konuştuk. Sonra okulumuzun arka bahçesine çıktık ve elimizdeki unu üfledik. Unun kaybolduğunu hayreler içinde gözledik. Aynı şekilde havanın içine saklanan toz parçacıkları da olduğu ve bizim onları göremediğimiz hakkında konuştuk. Daha sonra birer toz avcısı olduk ve hazırladığımız materyallerle saklanmış olan tozları yakalamak için toz avcılığı oyunu oynadık.

HAVADA BİRŞEYLER UÇUŞUYOR “Karahindiba Çiçeğinin Macerası” videosunu izledik. Daha sonra karahindiba çiçeğinin tohumlarının nasıl rüzgârda uçtuğunu dramamızı yaparak anlamaya çalıştık.Dramamızı yaptıktan sonra çalışmamızı resimledik. Karahindiba çiçeğini tanıdığımızı ama ismini bilmediğimizi farkettik.

TOPRAĞIN İÇİNDE NE VAR ?

BULUTLARI GÖZLEMLEYELİM Bulutların oluşumunu anlatan kısa bir animasyon izledikten sonra hava şartlarının mevsimlere göre nasıl değiştiği ve bulutların da buna göre nasıl değiştiği hakkında konuştuk. Bulutları bir şeye benzetme oyunu oynadık. Kuşa, penguene, ağaca, insana, pamuk şekerine benzeyen bulutları keyifle gözlemledik

HAYDİ AĞAÇLAR, TOPRAĞI TUTALIM !

TOPRAK NELERİ SAKLIYOR?

Add a comment

Related pages

6. Otak Atik Kurva z - Documents

Otak Atik Kurva z. Transcript (VARIASI SOAL KELUAR SEPERTI PD FOTOCOPY-AN) DIKETAHUI MEAN TINGGI BADAN LAKI LAKI ( μ ) ... Atik kâğittim 1.
Read more

Eko atik ve çevre sağlik kurumu ve tehlikeli atik ...

Eko atik ve çevre sağlik kurumu ve tehlikeli atik yönetimi sunum. by dr-cemal-kaldirimci. on Jul 13, 2015. ... Atik kâğittim 1. ATIK KÂĞITTIM, ...
Read more

MĠNĠK TEMA ÖĞRETMEN REHBERĠ - www.meb.k12.tr---T.C ...

ETKĠNLĠK 2 – ATIK KÂĞITTIM, HAMUR OLDUM Etkinlik ÇeĢidi: BütünleĢtirilmiĢ Fen ve Sanat Etkinliği KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERĠ BiliĢsel GeliĢim:
Read more

handicenanaokulu.meb.k12.tr

ETKĠNLĠK 2 – ATIK KÂĞITTIM, HAMUR OLDUM. Etkinlik . ÇeĢidi: BütünleĢtirilmiĢ Fen ve Sanat Etkinliği . KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERĠ . BiliĢsel.
Read more

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI İSTANBUL / KARTAL ...

İstanbul İl mİllİ eĞİtİm mÜdÜrlÜĞÜ stratejİ gelİŞtİrme bÖlÜmÜ : 2014-2015 eĞİtİm ÖĞretİm yili deĞerler eĞİtİmİ ÇaliŞmalari ...
Read more